Karimatka do stanu

Karimatka do stanu najde využití při mnoha příležitostech – při kempování nejčastěji během léta nebo třeba i na hudebním festivalu. Využít ji můžete i pro příležitostné přespání na chatě nebo naopak jednoduše pro případ nocování „pod širákem“.

Ve stanu či volné přírodě karimatka řeší hned tyto situace: Zaprvé vám změkčí tvrdý povrch, tudíž vám hned po první noci nehrozí otlačená záda. Kromě toho dobře izoluje od země, nebude vám tak ani zima.

Prakticky se v této oblasti můžete setkat se dvěma dostupnými materiály, a to polyethylenem nebo EVA pěnou. EVA pěna je odolnější a vydrží i náročnější podmínky, neboť nenasakuje tak ochotně vodu. Z toho plyne i její delší životnost. Je ale také dražší.

Důležitým faktorem při nákupu běžných karimatek je hlavně jejich délka. Ta souvisí s tělesnou výškou a měla by ji tak přesahovat přibližně o 15 cm. Karimatky se běžně označují buď konkrétním rozměrem, případně slovním označením.

Ke zorientování vám může pomoci následující přehled:

  • small – rozměr 120 × 50 cm
  • medium – rozměr 168–180 × 50–60 cm
  • regular - rozměr 180–185 × 50–60 cm
  • large – rozměr 185–196 × 50–75 cm

různé druhy karimatek

Kromě klasických pěnových karimatek existuje taktéž praktické skládací provedení, které snadno sbalíte do libovolného zavazadla. Nemusíte se tak bát, že by se do kufru při balení na dovolenou vaše karimatka nevešla. Skládá se jednoduše, a to do tvaru harmoniky.

Karimatka na pláž

Karimatka představuje neocenitelného pomocníka taktéž během dovolených v zahraničí, hodí se totiž i na pláž. A odpočívat nemusí dokonce ani v okamžiku, kdy vám zrovna prostor na výlet za hranice České republiky nezbyl. Stačí ji rozložit v létě na balkoně nebo na terase. Rázem si budete připadat jako na dovolené.

Důležitá je v případě plážové karimatky hlavně omyvatelnost. Musíme totiž počítat s tím, že písek poměrně ochotně ulpívá na mnoha místech. Tato vlastnost vám tak zásadně ulehčí údržbu. A pravidelná péče zase zaručuje dlouhou životnost.

Rozdíl mezi karimatkou a alumatkou

Jako alumatku označujeme klasickou karimatku, která je opatřena vrstvou hliníkové fólie.

Účinně dokáže chránit před chladem, nečistotami i vlhkostí. Na pláži rovněž pomůže eliminovat nepříjemný písek.

Tyto karimatky jsou velmi skladné a lehké. Využijete je tak zejména při delších výletech do přírody, kde poslouží jako podložka pod spacák nebo coby náhrada piknikové deky. Nevýhodou alumatek je ovšem menší komfort oproti klasickým karimatkám.

Karimatka na cvičení

Karimatka představuje i nutné doplnění vašeho cvičebního náčiní. Hodí se pro celou řadu aktivit, jako je posilování s vlastní vahou, strečing, aerobic nebo jóga.

Používání podložky na cvičení je především otázkou bezpečnosti. Díky jejímu použití vám nehrozí uklouznutí a chráníte se před rozvojem bolestí kloubů a páteře. Podložky dokáží účinně tlumit nárazy, kterým se při prování mnohých pohybových aktivit jednoduše nevyhnete.

cvičení na karimatce

Při výběru těchto cvičebních doplňků především dbejte na typ aktivit, kterým se chcete věnovat. Obecně platí základní pravidlo výběru, které určuje, že například pro protahování nebo pilates můžete sáhnout po karimatkách, které jsou vyšší, a to přibližně nad hranici 1 cm, a tedy i pohodlnější.

U více dynamických aktivit se vám naproti tomu budou hodit podložky slabší, které vám poskytnou výraznější stabilitu. Úskalím měkkých karimatek je jednoduše to, že se do nich začnete při cvičení doslova „bořit“.

S konkrétní pohybovou aktivitou souvisí i rozměr vámi vybrané karimatky na cvičení. Standardně se délka různých podložek na cvičení pohybuje kolem 183 cm. Nicméně záleží, jestli při cvičení pouze sedíte, případně potřebujete dostatek prostoru pro leh nebo pevnou oporu vestoje. Ve druhém případě tak budete potřebovat i adekvátně větší podložku.

Karimatka na jógu

Samostatnou kategorii pak představují karimatky nebo podložky na jógu, které se nazývají jógamatky. Tyto podložky se od klasických karimatek liší především svým provedením.

Velmi často se vyrábějí z PVC, TPE nebo přírodního kaučuku, případně i z juty nebo mikrovlákna či korku. Různým způsobem upravený je taktéž povrch celé podložky. Setkat se tak můžete se semišem nebo polyuretanem, které se volí pro docílení protiskluzového povrchu.

Zásadní je pro jógamatky tedy zejména to, že jsou mnohem více pevné, stabilní. Hlavní devizou těchto výrobků je to, že se vyznačují se ve srovnání s podložkami na běžné cvičení výraznými protiskluzovými vlastnostmi. Dodají vám tak jednoznačně stabilitu i v těch nejnáročnějších pozicích.

Neméně podstatným parametrem je i v tomto případě při nákupu případě rozměr.

Většina jógamatek nabízí délku kolem 180 cm, existují i modely v prodloužené verzi až 230 cm. Standardní tloušťka jógamatek bývá kolem 3–4 mm. Ta nejtenší provedení ale mohou být už od 1 mm.

Lze kromě toho i říci, že vyznavači jógy často „pouze“ necvičí, ale žijí specifickým životním stylem, jež klade důraz na souznění s vlastním tělem i se životním prostředím. Proto se u jógamatek často klade důraz i na ekologii a udržitelnost jejich výroby.

jogamatky na cvičení

Protože se jógamatky stávají součástí životního stylu svých majitelů, je důležité, aby s ním souzněly po všech stránkách. Tedy i z hlediska designu. Proto se tyto podložky vyrábějí často v atraktivním provedení pestrých barev a mnoha vzorů např. jógamatky značky Lifefit.

Karimatka na trek

Na treky a delší nebo náročnější výpravy do přírody se vám kromě klasických pěnových karimatek mohou víc hodit i nafukovací nebo samonafukovací varianty. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Nafukovací karimatka

Nafukovací karimatky velmi dobře izolují a jsou pohodlné. Mezi milovníky pobytů v přírodě se jim také přezdívá „buřtovky“. Opatřeny jsou nafukovacími komorami a musíte je nafouknout sami, jak už vyplývá z jejich názvu. Poměrně pohodlně to jde pumpou, ale pokud ji po ruce nemáte nebo ji nechcete nosit s sebou, stačí pořádně „napnout plíce“ a karimatku nafouknout jednoduše ústy.

Výhodou těchto karimatek je i to, že jejich provedení je dimenzováno přímo na cestování. Proto jsou velice lehké, jejich hmotnost se pohybuje na cca 200 g. Stejně tak jsou po sbalení velice kompaktní, v závislosti na modelu je sbalíte na 20 cm.

K použití v přírodě je předurčuje i odolnost proti vodě.

Prakticky nejdůležitější vlastnosti nafukovací karimatky je tepelný odpor značený jako „R“. Jednoduše lze říci, že čím je tento údaj vyšší, tím lépe bude daná karimatka chlad od země izolovat. Provedení R1 je vhodné na léto. Karimatky s označením R2.1 využijete na většinu roku, nehodí se ale do extrémních podmínek a na zimu dobrou službu skutečně neudělají.

Pokud se chcete v přírodě pohybovat i v chladnějším počasí, volte jednoznačně karimatku klasifikovanou jako R3.3 nebo vyšší. Karimatky opatřené vyššími čísly (R5) jsou vhodné do skutečně extrémních podmínek.

nafukovací karimatky

Počítat musíme s tím, že samotný vzduch izoluje hůř, proto pro zlepšení této vlastnosti někteří výrobci přidávají speciální vrstvy izolačních fólií. Takové karimatky jsou ovšem citelně dražší.

U těchto karimatek počítejte s tloušťkou až 10 cm, což uživatelům jednoznačně zajistí maximální komfort.

K nevýhodám nafukovacích modelů patří nutnost dávat si pozor na téren. Vzhledem k materiálu a konstrukci u nich totiž hrozí riziko propíchnutí.

Samonafukovací karimatka

Další verzi představují samonafukovací karimatky. Hlavně pro vyznavače outdooru se jedná o asi nejoblíbenější volbu.

Podstatou těchto karimatek je to, že jsou uvnitř vyplněny porézním materiálem s tvarovou pamětí. Ten po rozbalení nabývá svůj původní tvar i objem. Karimatka se tak v podstatě sama naplní vzduchem. Proto se nazývá samonafukovací.

K tomu, abyste ji úspěšně nafoukli, tak stačí pouze povolit ventilek a při kompletním načerpání vzduchu jej jednoduše opět utáhnout.

Tato karimatka prakticky eliminuje výhody jak nafukovacího typu, tak i obyčejné pěnové karimatky. Je velmi lehká, snadno se balí na cesty, kvalitně izoluje a současně poskytuje svému uživateli dostatek pohodlí.

Není tak divu, že samonafukovací verze si kromě outdoorových nadšenců oblíbili rovněž motorkáři nebo kempující rybáři. Téměř „povinnou výbavou“ jsou i pro ty, kteří se rádi krajinou toulají na kole. Samonafukovací verze jsou natolik lehké a skladné, že se vejdou pohodlně dokonce i do cyklobrašen, které disponují značně omezeným prostorem.

Karimatka do hamaky

Nocování v přírodě v sobě má svou nezaměnitelnou poetiku. Spát však nemusíte jen klasicky pod stanem ve spacáku. Mnozí upřednostňují nocování v hamace.

Hamaka je vlastně závěsné lůžko, které má podle dnešních antropologů původ u původních obyvatel Střední a Jižní Ameriky. Ti si jej tkali z pruhů kůry stromu hamako a samotným lůžkům říkali pak jednoduše „hamacas“. A označení „hamaka“ se jako dědictví dochovalo také nám.

Spaní v hamace je mimořádně komfortní, neboť vám významně odlehčí tlak na určité partie těla. Stejně tak nemusíte řešit nerovnosti v ploše. Jednoduše nehrozí, že si ji podobně jako stan postavíte na větvičkách nebo kamíncích.

kempování s karimatkou

Do hamaky se určitě vyplatí v chladu vložit i právě karimatku. A to jak klasickou pěnovou, tak i nafukovací nebo samonafukovací. Zejména ve spodní části totiž samotný spacák hůř izoluje.

Specifické je na provedení karimatek do hamaky především to, že mají zvláštně vykrojený tvar, který je předurčuje přímo pro tento konkrétní účel.

Karimatka na spaní

Spaní na karimatce však připadá v úvahu nejen na cestách, ale i v pohodlí vašeho domova. Ve skříni se ji jednoznačně hodí mít i pro případné návštěvy, které potřebujete jednorázově či na několik málo nocí uložit na improvizované lůžko.

V tomto směru lze opět doporučit primárně zakoupení nafukovacího provedení, které, jak už bylo řečeno, je jednoznačně nejkomfortnější.