Běhání na běžeckém pásu a hubnutí
Běžecký pás představuje skvělou cvičební pomůcku, která je dobře dostupná všem zájemcům o pohyb. Pás jednoznačně si můžete koupit i domů. Co všechno by měl splnit a jak s ním skutečně efektivně zhubnout?
Proč hubnout na běžeckém pásu
Hubnutí na běhacím pásu má řadu výhod. Běhání je technicky velmi nenáročnou disciplínou, která nevyžaduje žádnou sportovní zdatnost nebo zvláštní talent. Byť i běh vyžaduje ovládnutí vhodné techniky, v krátkém čase se ji dokáže naučit opravdu každý.
Výhodou je i to, že běhání na pásu je nenáročné na další vybavení. Stačí vám v zásadě kvalitní sportovní obuv. Běh doma není nijak ovlivněn rozmary počasí, nemusíte si tudíž pořizovat nákladné funkční oblečení.
S běžeckým pásem do bytu získáte vlastní posilovnu přímo ve vašem obývacím pokoji. Její výhodou je, že nikdy nezavírá a není omezena žádnou provozní dobou. Hubnout proto můžete kdykoli a už nemusíte přemýšlet nad tím, kde na pohyb najdete čas. Nemusíte současně utrácet další peníze za permanentku.
Jak na hubnutí na běžeckém pásu
K tomu, aby běhání na běžeckém pásu bylo skutečně patřičně účinné, měli byste se této aktivitě vydržet soustavně věnovat nejméně po dobu 35 až 40 minut.
Během této doby se dostanete do tzv. aerobní zóny. Pohybovat byste se tedy měli v nízké tepové frekvenci, která dosahuje cca 60 až 80 % našeho maxima. U začínajících sportovců to může být dokonce 55 % maximální tepové frekvence.
Tělo totiž při fyzické aktivitě využívá primárně glykogen jakožto zdroj energie pro svaly. Teprve při déletrvajícím pohybu dochází ke spalování tuku.
Jak často běhat na domácím běžeckém pásu? Vydržet byste měli podobné tempo nejméně 4x týdně, pokud chcete vidět výsledky v podobě lepší fyzické kondice. Pro hubnutí pak vytrvejte v běhání 4x až 5x týdně. Jakožto udržovací tempo můžete později zvolnit na 3x týdně. To je optimální i pro absolutního začátečníka. Vyběhnout 3x v týdnu je tedy bez předchozích zkušeností dostačující, na začátku byste se určitě neměli přepínat.
Vybíráme pro vás
Jak správně běhat
K tomu, abyste na pásu dokázali účinně hubnout, však nepotřebujete jen dostatečnou motivaci a výdrž. Důležitá je i správná běžecká technika. Jinak běh bude obtížnější, než by být musel. A v krajním případě si jím spíše ublížíte a mohou se „ozvat“ i nepříjemné bolesti.
Správný běžecký postoj obnáší v první řadě správnou pozici hlavy, která spočívá v jejím udržování vzhůru, experti to přirovnávají k představě loutky na provázku. Naopak ramena jsou uvolněná, stejně jako paže, které nikdy nevykonávají silový pohyb. Nehrbte se, představte si, že se mezi lopatkami snažíte udržet tužku. Paže by měly svírat úhel 90 °.
Celé tělo se mírně naklání. Těžiště se nachází v přední části hrudníku. Připomínat by správná běžecká pozice měla mírný pád, při běhu byste měli, jak připodobňuje jedno velmi zjednodušující vysvětlení, působit, jako když se snažíte svůj hrudník „dohonit“.
Co se týče pohybu nohou, žádoucí je kratší krok, kolena bychom také neměli příliš zdvihat. Co se týče došlapu, správný způsob je sporný. Řada běžců došlapuje na patu. Nicméně nejčastěji se setkáte s názorem, že nejšetrnější je došlap na střed chodidla, neboť neškodí lýtkům ani kloubům. Vhodný je tento způsob hlavně pro začátečníky. Konkrétně při běhu na pásu se terén nemění, upravovat došlap proto nijak nemusíte a s došlapem na střed chodidla si tedy „vystačíte“.
Jak vybrat běžecký pás
Běžecký pás byste měli vybírat podle některých konkrétních parametrů:
Běžecký pás do bytu
Jakožto běžecký pás do bytu se u některých výrobců označuje jednoduše levnější alternativa pásu určená pro hobby použití. Předpokládá se u ní zejména nižší frekvence běhu.
Co vás ale může zajímat mnohem více jsou běžecké pásy vhodné přímo pro použití v bytě. Uvědomit si totiž musíte to, že došlapy na desku se přenášejí do podlahy, což je problém hlavně v případě, že pod vámi žijí další obyvatelé domu.
Některé modely jsou tak schopny nabídnout tichý provoz se sníženým hlukem motoru a jsou vybaveny i kvalitním odpružením, které výše popsaný problém mírní. Přesto je vhodné vyhnout se běhání v časech, kdy vaši sousedé již nebo ještě spí či odpočívají.
Pás bezmotorový
Ačkoli se běžecký pás jmenuje běžecký, lze jej využívat také na chůzi. To lze doporučit především začátečníkům.
V takovém případě nachází uplatnění především pás bezmotorový, nazývaný též někdy i magnetický. Ten skutečně nemá žádný motor a rozpohybovat i udržet v chodu jej musí uživatel sám. To činíte tak, že těžištěm působíte proti nakloněné rovině. Pohyb na tomto typu je proto fyzicky náročnější.
Bezmotorové modely charakterizuje nízká cena i kompaktnější rozměry. Hodí se proto i do malých bytů. Vzhledem k využití primárně pro chůzi se doporučuje například pro aktivnější seniory nebo pro osoby v produktivním věku, které jsou například po zranění a potřebují rehabilitovat.
Pás motorový
Motorové trenažéry se naopak hodí v situaci, kdy chceme primárně běhat. I motorový běžecký pás však samozřejmě můžete využít „jen“ pro svižnou chůzi.
Většina pásů pro domácí využití nižší a střední třídy bývá osazena DC motorem. Ten má většinou kratší životnost, která se pohybuje kolem 500, nejvýše 1000 provozních hodin. Dáno je to použitým systémem komutačního kroužku s uhlíky.
V čase totiž celý mechanismus podléhá opotřebení, což je znatelné hlavně při chůzi, případně při nízkých otáčkách. Motor se v takovéto nízké zátěži účinně neuchladí.
Výkon
Elektromotor motorového pásu musí mít příslušný výkon. Ten se udává v jednotkách nazývaných koňské síly. V parametrech konkrétního výrobku jej najdete pod zkratkou HP. Případně se tento parametr udává ještě v kilowattech.
Výkon bychom měli vybrat zejména s ohledem na četnost tréninku a tělesnou konstituci běžce. Motor totiž musí překonat odpor tělesné hmotnosti člověka po jeho došlapu na běžeckou plochu. Dostatečně vysoký výkon se odrazí v plynulosti chodu vašeho pásu.
Běžně se výkon pohybuje od 1 do 6 HP. Základní hodnota 1 a 2 HP je vhodná spíše pro chůzi. Pro rekreační pohyb využijete motor s výkonem 2 až 3 HP, pravidelný běžecký trénink potřebuje výkon zhruba 4 až 5 HP. Silnější motor bývá, pozor, také tišší.
Nosnost
I nosnost běžeckého pásu by se měla odvíjet od způsobu využití vašeho pásu. Zejména pokud se na něm běžně bude pohybovat více členů rodiny, určitě je potřeba nosnost volit s ohledem na nejtěžšího z nich. A to i s příslušnou rezervou. Ta by měla činit asi 20 %.
Rozpětí je u běžně na trhu dostupných pásů velmi široké, pohybuje se v rozmezí od 90 do 220 kg. I těžší běžec by tak neměl mít problém pořídit dostatečně dimenzovaný pás.
Rozměry běžecké plochy
Úzká a krátká běžecká plocha způsobuje běžci diskomfort, neboť svůj došlap musí stále kontrolovat a hrozí mu, že se zraní. Širší i delší plochu by měli zvolit zejména ti, kteří plánují běhat na pásu vyšší rychlostí.
Standardní šíře plochy na běhání bývá od 30 do 50 cm. Pro chůzi na běžeckém pásu si vystačíte s šířkou do 35 cm, kvůli běhu je potřeba volit alespoň 40 cm. Takový pás je vhodný pro běh o rychlosti 8 až 10 km/h.
Pokročilé modely disponují i možností náklonu běžecké plochy. To i v domácích podmínkách imituje běh do kopce. Sklon se udává v procentech, méně obvykle i ve stupních. Většinou bývá do 20 %. Sklon lze u propracovanějších pásů ovládat tlačítky, z pásu tedy nemusíte sestoupit a ručně posunovat nožičky.
Rozměry pásu
Běžecký pás je robustním zařízením, které v bytě vyžaduje dostatek místa. Pozor, dostatek prostoru by měl být také kolem pásu, a hlavně za ním. Mějte na paměti riziko, že přešlápnete nebo spadnete. V takovém případě potřebujete volný prostor bez dalších předmětů či nábytku, které by mohly následky vašeho pádu ještě zhoršit.
Standardní rozměry hobby modelů tak činí 145 cm (výška madel) × 140 cm (délka běžecké plochy) × 45 cm (šířka běžecké plochy). Pro menší prostory je pak řešením výběr skládacích běžeckých pásů pod postel, které najdete i pod značkou LIFEFIT.
Hmotnost pásu
Hmotnost běžeckého pásu je zcela zásadní pro jeho stabilitu. Odvíjí se také od tělesné hmotnosti uživatele. Těžší člověk pochopitelně potřebuje i robustnější pás.
Plánujete kondiční běh? Volte stroj s hmotností 50 až 70 kg, pakliže patříte k osobám se spíše lehčí konstitucí. Jinak preferujte pás, který sám o sobě váží nejméně 80 až 100 kg. Modely s hmotností nad 100 kg jsou určeny pro sportovní trénink.
Oblíbené běžecké pásy Lifefit
Odpružení
U odpružení je nutné hovořit nikoli o tom, jaké je, ale zda je přítomno. Některé modely běžeckých pásů nemají odpružení vůbec. Zavrhovat je nemusíte, pakliže se chystáte pouze na pásu chodit.
Běžec už odpružení určitě potřebuje, neboť tento mechanismus významně šetří klouby. Odpružení může být trojího typu.
Nejjednodušší jsou gumové vložky vsunuté pod desku. Poslouží dobře spíše tomu, kdo běhá příležitostně. Vytrvalejším běžcům, kteří si na pás chtějí stoupnout alespoň 2x až 3x v týdnu, lze doporučit odpružení pomocí systému gumových bloků. Tlumení je nejen pod deskou, ale i u celého rámu. Komplexní odpružení je vhodné pro ty, kteří běhají denně, kombinuje několik typů tlumení.
Kvalita provedení
Obecně kvalita zpracování samozřejmě rozhoduje o životnosti vašeho běžeckého pásu na doma jako celku. Jednotlivé součástky by proto optimálně měly být kovové.
Plast poměrně ochotně podléhá opotřebení. Převažující podíl komponent z tvrzeného plastu tak nemusí být na překážku u pásu pro plánované příležitostné využití.
Servis a záruka
Standardní záruční lhůta činí 2 roky, některé značky však nabízejí nadstandardních až 5 let záruky. Může se vám to jednoznačně vyplatit.
Taktéž si zjistěte raději předem servisní podmínky. Běžecký pás je, jak už bylo naznačeno, zařízení značných rozměrů i hmotnosti. Bezesporu je tedy nejkomfortnějším řešením, jestliže technik v rámci případné opravy může přijet k vám. Jinak není vyloučena varianta, že budete pás rozebírat a posílat sami výrobci. Zajímejte se v tomto směru i o dostupnost náhradních dílů.
Skládání pásu
Motivuje vás vidina hubnutí na běžeckém pásu, ale nijak vás netěší vize, že budete životní prostor sdílet s poměrně objemným sportovním vybavením? Řešením může být skládací běžecký pás. Jeho běžeckou plochu je možné sklopit do svislé polohy.
Pás tak snáze uklidíte někam, kde nebude překážet. Pro jednodušší manipulaci navíc bývá řada modelů opatřena i kolečky.
Funkce
V závislosti na konkrétním modelu u jednotlivých pásů navíc bývají dostupné různé funkce. Obvyklé je kupříkladu měření tepové frekvence, integrováno může být komfortní počítadlo s přednastaveným profilem trati, zástupci vyšších modelových řad mají dokonce zabudovaný integrovaný displej, který vám umožní si například pustit videa na Youtube.