Čelovku využijete při nejedné příležitosti. Hodit se vám bude, když doma nečekaně vypadnou pojistky nebo až půjdete na chalupě ven pro dřevo. Využijete ji i tehdy, pokud patříte mezi vášnivé rybáře či běžce.

Čelovku si rády půjčí i vaše děti, až pojedou na školu v přírodě nebo na letní tábor. Jakou však vybrat a čím se při výběru řídit?

Výběr čelovky

Než začnete vybírat čelovku, ujasněte si několik věcí. Kdo ji bude používat, při jakých příležitostech, jak dlouho potřebujete, aby čelovka svítila. V neposlední řadě pak zvažte, kolik peněz chcete do nákupu čelovky investovat.

Nebojte se klidně zakoupit čelovek několik. Ty levnější využijete doma a na chalupě, ty dražší pak při pohybu v přírodě či při sportu.

Tip pro vás: Čelovku nemusíte nosit jen na hlavě či na helmě, některé čelovky můžete nosit i na krku nebo na hrudi (s hrudním pásem).

čelová svítilna

Druhy čelovek

Čelovky se liší svými parametry jako je světelný tok, maximální dosvit či výdrž, druh napájení nebo hmotnost.

Světelný tok neboli také světelný výkon vám napoví, jak moc bude vaše čelovka svítit. Pokud hledáte čelovku pro příležitostné použití (výpadek proudu, cesta na zahradu pro dřevo), stačí vám klidně taková, která má výkon do 100 lumenů.

Chystáte-li se v noci běhat, běžkovat nebo pohybovat v přírodě, volte čelovku s výkonem 100-400 lumenů. Existují i čelovky s výkonem větším než 400 lumenů, avšak ty už jsou vhodné spíše pro profesionály.

Dalším parametrem je dosvit – tedy informace o tom, jak daleko vaše čelová svítilna dosvítí. Při pohybu kolem domu vám postačí dosvit 50 metrů, ale například čelovka na běhání by měla mít raději dosvit větší. Pamatujte, že chcete-li velký dosvit, musíte pořídit čelovku s větším výkonem.

čtení s čelovkou

Jak dlouho čelovka vydrží svítit? To vždy záleží na konkrétní svítilně. Ty levnější sice dokážou svítit dlouho, ale intenzita světla u nich rozhodně po celou dobu svícení nebývá stejná. Nakonec už svítí tak málo, že stejně nic nevidíte.

Raději tedy sáhněte po kvalitnějších LED čelovkách. Pozor dejte na to, že v zimním období čelovky obvykle vydrží svítit kratší dobu, než když je venku teplo. Chcete-li, aby vám čelovka vydržela svítit dlouho, pak zvolte úspornější režim svícení.

Čelovky se liší i druhem napájení. Některé mohou být na baterie, jiné mají integrované micro USB dobíjení. Pamatujte, že každá nabíjecí čelovka se může kdykoliv vybít. Noste proto s sebou raději náhradní zdroj, powerbanku s kabelem apod.

Čelovky se také liší svou hmotností. Jejich obvyklá váha je 50–200 g. Přestože se vám to nezdá mnoho, vždy je lepší zvolit čelovku s menší hmotností. Zvlášť u čelovek na kolo, kdy ji při delší jízdě již můžete pocítit.

Dále se čelovky liší i svými funkcemi. U některých svítilen můžete regulovat šířku světelného kužele, některé svítilny se dokážou zapnout automaticky mávnutím ruky.

nastavení čelové svítilny

U jiných čelovek lze měnit režimy svícení, zapnout červené světlo, případně SOS blikání. Dále můžete nastavovat intenzitu světla, naklápět svítilnu do stran a měnit úhel svícení a další. Chybět by na vaší čelovce neměl indikátor stavu baterie.

Vybíráme pro vás

Použití čelovek

Čelovky můžeme rozdělit i podle jejich použití. Zatímco pracovní čelovka je vhodná pro všechny, kteří pracují ve snížených světelných podmínkách, rybářská čelovka se hodí pro milovníky rybaření.

Chcete-li si pořídit právě rybářskou čelovku, určitě zvažte pořízení takové, která bude odolná vůči vodě. Pracovní čelovky na helmu by zase měly být dostatečně odolné proti případným úderům a pádům.

V těchto případech sledujte IP kód. Čím vyšší čísla budou za písmeny IP uvedena, tím lépe. První číslo za písmeny IP udává ochranu před vniknutím cizích těles a před nebezpečným dotykem a druhé číslo informuje o tom, jaké je krytí proti vniknutí vody.

První číslo může být v rozmezí 0–6 (6 je nejvyšší ochrana), druhé číslo pak v rozmezí 0–9 (9 je nejvyšší ochrana proti vniknutí vody). Pokud je druhá číslice rovna nebo větší sedmi, lze čelovku i ponořit do vody.

čelová svítilna na práci

Čelovku ocení i myslivci. Čelovka pro myslivce by ideálně měla mít možnost svítit i červeným světlem. Toto světlo tolik neoslňuje a je vhodné pro použití na sněhu, u vody či za mlhy. Zároveň červené světlo méně ruší zvěř a neunavuje tolik oči myslivce.

Čelovka na čtení u vás pravděpodobně nenajde využití během běžných dní, ale určitě ji oceníte při čtení ve stanu.

Vychytávka. Čepice s čelovkou

Už jste někdy viděli čepici, ve které je zabudovaná čelovka? Pokud se rádi pohybujete v horách nebo sportujete po setmění, tak můžete tuto čepici vyzkoušet. A co se jedná?

O obyčejnou bavlněnou čepici, která má na předním lemu zabudovanou LED čelovku. Tu lze samozřejmě před praním vyjmout. Čelovka se dobíjí přes USB kabel.