Chemické WC představuje velmi užitečnou pomoc v mnoha situacích. Jak vlastně funguje, jak dlouho vydrží a jak s ním zacházet?

Jaký je princip chemického WC a kde všude ho využijete

Chemická toaleta je typ toalety, která může být jak konstruovaná napevno, tak mít i podobu přenosnou.  Chemické WC v podobě zabudované napevno bývá součástí chat, chalup a jiných rekreačních objektů.  Zabudovaný záchod nachází uplatnění v karavanech a může být rovněž využit jakožto plnohodnotné vybavení mobilního domu.

Velmi často se rovněž setkáte s WC přenosným např. WC značky Calter. Oblíbené je pro svou značnou variabilitu. Využijete jej například při pobytech v přírodě.

Chemické WC sestává ze dvou částí v podobě horní části, kterou tvoří mísa a splachovací nádrž, a spodní části, jíž představuje odpadní nádrž. Obě součásti odděluje záklopka, která zajišťuje, že z odpadní nádrže neproniká zápach.

Chemické wc na chatu

V první části se skladuje čistá voda, která je nutná pro oplachování a odvod odpadu. Druhá část je určena k samotnému skladování odpadu.

Do odpadní nádoby je potřeba doplňovat speciální přípravky. Chemické WC využívá působení chemického roztoku, který dokáže rozložit fekálie.

Jedná se o tzv. modrou chemii, která se tak skutečně nazývá pro svou typickou barvu. Správně se tato chemie nazývá rozkladová. Existuje taktéž varianta tzv. zelené chemie, kterou poznáte rovněž podle barvy. Tyto přípravky jsou ekologicky šetrnější.

Těsně před použitím se roztok nalije do nádrže a zalije malým množstvím vody. Následně se působením těchto prostředků fyziologický odpad rozloží a současně se eliminuje proces rozkladu přirozeného. Proto je použití chemického WC ekologické. Rozdíl je i v životnosti, modrá chemie vydrží účinkovat cca 4 až 5 dnů, zatímco ta zelená o den méně.

Vybíráme pro vás

Kam vylít obsah z chemického WC

Chemické WC je proto nutné pravidelně vyprázdnit. Frekvence závisí především na četnosti jeho používání. Interval však ovlivní i roční období, použité přípravky, ale i samotná velikost vyjímatelné kazety. V průměru je nutné WC vyprázdnit přibližně každých 5 až 14 dní.

Pozor, obsah z chemického WC nikdy nepatří do volné přírody. Vyloučeno je i jeho vylévání na kompost. Spláchnout ho můžete do klasického WC a například v kempech už pro tento účel jsou navrženy výlevky, kam můžete odpad bez obav odstranit.

chemie pro  chemické wc

Po odstranění obsahu je zapotřebí rovněž odpadní nádrž vypláchnout vodou. To zabrání hromadění nežádoucích usazenin. Při použití WC se však ani tak nevyhnete použití prostředků, které jsou přímo určeny k rozpuštění těchto usazenin. Vhodné, ale nikoli nezbytné je i přidávání chemických přípravků určených k dezinfekci WC a osvěžení vzduchu.

Podmínkou je kromě péče vhodnými chemickými přípravky rovněž používání speciálního toaletního papíru. Ten se v roztoku na rozdíl od toho běžného snadno rozloží.

Jak dlouho vydrží chemické WC

Životnost WC se odvíjí především od zacházením s ním. Dodržovat bychom měli zejména stanovenou nosnost, která se pohybuje v rozpětí 110 až 300 kg. U pevně zabudovaného WC je nutno zohlednit i typ splachování, pístový mechanismus lze považovat za odolnější.

Projděte si naši nabídku kvalitních chemických toalet zn. Calter včetně potřebné chemie.