Barevné pásky nalepené na kolenou či zádech jsou k vidění stále častěji. Co ve skutečnosti tejpování je, jak nám může pomoci a jak si nejlépe vybrat tejpovací pásku?

Co je tejpování

Kořeny tejpování sahají až do 60. let minulého století. Tejpy v dnešní podobě jsou ale o něco mladší, pružné pásky se objevily až v 70. letech 20. století. Za jejich vynálezem stojí japonský chiropraktik Kenzo Kase. Následně pak jeho léčbu převzaly tisíce fyzioterapeutů a lékařů napříč celým světem.

Cílem tohoto odborníka bylo vynalézt pásku, která bude mít schopnost nadzvednout měkkou tkáň i kůži a současně se po nalepení bude chovat stejně jako kůže. Jejím použitím chtěl doktor Kenzo Kase podpořit sval či kloub a současně zachovat v maximální možné míře rozsah pohybu.

Tejpování je tak založeno na poznatcích kineziologie, proto se někdy používá označení i kineziotejpování. Tuto metodu v současné době používají nejen sportovci, ale i řada běžných uživatelů.

K čemu slouží tejpovací pásky

Tejpy slouží ke zpevnění svalů, kloubů a šlach. Stejně tak svoje místo mají v rámci rekonvalescence po úrazech. Pro mnohé se jedná v případě tejpovacích pásek o účinné prostředky proti bolesti a přetěžování určitých částí těla.

Nicméně někteří považují stále tejpování za nepříliš účinnou praktiku z ranku alternativní medicíny. Jak ve skutečnosti celý mechanismus funguje? Nalepení barevného pásky způsobí nadzvednutí kůže a dojde k uvolňování receptorů bolesti, cév a ke zlepšení průtoku lymfy. Tím se podpoří přirozené procesy hojení nebo stabilizace konkrétních partií.

Vybíráme pro vás

Tejpy navíc mohou podpořit prokrvení a hojení modřin a jizev, zmírňují otoky a také se používají pro léčbu zánětů. Vykazují navíc i celkově pozitivní vliv na oběhový a nervový systém.

Podle čeho vybírat tejpovací pásku

Pro laika představují nejviditelnější rozdíl mezi jednotlivými tejpy jejich barvy. Mají ale ve skutečnosti nějaký význam? V čem se od sebe jednotlivé pásky liší a jakým způsobem si vybrat tu správnou?

barvy tejpovacích pásek

Potřeba je zorientovat mezi jednotlivými druhy prodávaných výrobků. Primárně se jedná o:

  • kineziologické tejpy
  • tejpovací pásky - fixní tejpy
  • křížové tejpy
  • dynamické tejpy

Především se od sebe tyto typy liší použitým materiálem, dále rozměry, mírou pružnosti a samozřejmě i předpokládaným účelem využití. A konkrétně ona zmíněná barva sama o sobě žádným způsobem nepředurčuje fyzikální vlastnosti kineziologických tejpů a jiný než estetický význam tedy nemá.

Kineziologické tejpy

Tyto tejpy mohou používat i rekreační sportovci, případně též slouží pro rehabilitační účely. Nosí se 3 až 5 dnů. Vyrábějí se z bavlny s příměsí spandexu či jiných elastických materiálů. Pružnost se pohybuje v rozmezí 130 až 160 %. Rozměry jsou 5 nebo 7,5 cm × 4 či 5 m.

Tejpovací pásky - fixní tejpy

Tento typ tejpů se nosí výhradně během sportovního výkonu, zásadně se pásky na místě nenechávají přes noc. Jejich smyslem je zpevnění, plní tak vlastně roli náhrady ortéz. Většinou se pro tento účel používají varianty v rozměru 4 cm × 10 m.

Křížové tejpy

Jinak se též tento druh nazývá cross tape neboli mřížkový tejp. Křížové tejpy nejsou elastické, vyrábějí se z viskózy. Aplikují se v místech, kde pociťujeme bolest nebo zvýšené svalové napětí. Vhodné jsou tyto pásky taktéž na tzv. spoušťové body (trigger pointy).

Dynamické tejpy

Dynamické tejpy se používají pro techniku tzv. biomechanického tejpování. Tejp tedy usnadní pohyb a současně poskytne žádané ochranné stabilizování kloubu. Pásky jsou pružné v rozsahu 130 až 160 %, na rozdíl od kineziologických tejpů jsou ale roztažitelné i do šířky.

Taktéž se vyrábějí z bavlny s příměsí spandexu nebo jiných materiálů. Setkáte se zpravidla s rozměrem 5 nebo 7,5 cm × 4 nebo 5 m.

Vybíráme pro vás

Kam se lepí tejpovací pásky a jak na to?

Naučit se aplikovat tejpy vyžaduje určitý cvik. Proto je ideální, pokud v tom laickému uživateli napomůže odborník, tedy lékař nebo zkušený fyzioterapeut.

Tejpy lze aplikovat na různé části těla:

  • kolena
  • kotníky
  • kyčle
  • ramena
  • lokty
  • prsty
  • záda

Jak na tejpování kolene

Tejp se lepí v napnutém stavu na koleno ohnuté v úhlu 90 stupňů. Pásku napneme v její středové části na maximum. Horní část tejpu se umisťuje přes tibii čili výběžek holenní kosti. Pásku je potřeba aplikovat přibližně do poloviny dolní končetiny. Konce pásky dolepujeme bez napětí.

Dále se tejp aplikuje přes boční vazy v koleni, a to jak přes ty vnější, tak i vnitřní. Aplikuje se asi 5 cm celkové délky pásky, a to opět v maximálním napětí. Tejpy se v případě vnitřních vazů v koleni lepí po obou stranách.

Dále lepíme tejp v délce z první třetiny stehenního svalu až k prvnímu aplikovanému tejpu. I v tomto případě se pásky dávají dvě, a to z obou stran čéšky. Tejp se lepí pouze s mírným napětím cca 25 % přes horní část čéšky, přičemž napětí zvýšíme až na 75 % a přelepíme až do poloviny čéšky. Těsně pod čéšku do poloviny nohy pak dolepujeme tejp v maximálním napětí.

tejpování kolene

Poslední tejp se lepí cca do třetiny stehenního svalu. Tento tejp by měl svou pozicí kopírovat ten předcházející. Lepíme bez napětí do poloviny končetiny. Se stoprocentním napětím dále aplikujeme až po horní část čéšky. I v tomto případě použijeme dvě pásky z každé strany.

Tento postup lze použít při fixování kolene, kdy potřebujeme zpevnění, podporu a také úlevu od bolesti, a to bez omezování pohybu.

Jak na tejpování ramene

Při tejpování ramene nejprve tejp ve tvaru písmene Y nalepíme v souladu s návodem na deltový sval. Poté nalepujeme kratší pásku ve tvaru písmene I ve směru od středu s vysokým napětím. Tejp lepíme přes AC skloubení s vysokým napětím.

tejpování ramene

První konec tejpu dolepíme bez napětí na klíční kost, druhý taktéž bez napětí na lopatku. Druhý tejp ve tvaru písmene I se lepí stejně jako předcházející, přičemž by měl předešlou pásku přibližně z poloviny překrývat.

Bázi posledního tejpu upínáme na prsní sval nebo na lopatku. K ramenní jamce lepíme bez napětí, dále lepíme s vysokým napětím kolem ramenního kloubu. Vysoké napětí zakončujeme opět u ramenní jamky. Odtud dolepíme bez napětí na lopatku nebo na prsní sval.