Bruslení je oblíbená zimní aktivita. Je navíc nenáročná, potřebujete k ní pouze brusle a znalost správné techniky. Co byste o ní měli vědět a jak si vybrat ideální brusle?

Jak vypadá správná technika na bruslích

Jak upozorňují zkušení trenéři, více přirozené radosti z pohybu, z čehož plyne také vyšší obratnost a menší obavy, mají děti. Ani dospělí se však nemusejí obávat na led postavit, naučit se jezdit zvládnete v každém věku.

Zpočátku je možné se přidržovat mantinelu, na bruslích nabýt jistotu a zvládnout alespoň chůzi. Na brusle si můžete zvyknout řádově po několika hodinách. Nejdůležitější z celé techniky je správný postoj. Uvolněte se a držte nohy v klidu. Vhodné je zaujmout pozici v mírnému podřepu s koleny od sebe.

technika bruslení

Trup by měl být mírně nakloněný, hlava nesená zpříma. Pohyb vpřed činíme pomocí skluzu na brusli. Vždy vzniká střídavým odrazem obou nohou. Zatáčení se naučíte rovněž snadno, probíhá náklonem na obou bruslích vpřed.

Jízda dopředu je dle instruktorů pro nováčky na ledě nejpřirozenějším pohybem. Jakmile ho ovládnete, budete se také učit bruslit vzad, což je trochu složitější. Vychází se ze základního postoje, uplatňuje se širší stoj rozkročný. Pohyb začíná z kyčelního kloubu, odraz se provádí z vnitřní hrany brusle.

Samostatnou kapitolu představuje schopnost brzdit. Samotní trenéři připouštějí, že to byste se měli naučit na bruslích smykem, což je poměrně těžké.

Jak si vybrat správné brusle

V základu bychom se měli naučit rozlišovat typ bruslí. Hokejové brusle jsou odlišně konstruovány, a to primárně z hlediska tvaru, neboť musí vydržet značný fyzický tlak u tohoto sportu, který je velmi kontaktní.

brusle na hokej

Provedení na hokej se liší především vyztužením boty po holder. Ten je vyroben z odolnějšího plastu než u bruslí, které jsou určeny pro občasné ježdění.

Při výběru bruslí bychom měli zohlednit některé základní faktory:

Správná velikost

Správná velikost bruslí souvisí s velikostí nohy, ale číslování může do určité míry „klamat“. Oproti běžné velikosti obuvi byste si totiž u bruslí měli vybrat velikost přibližně o půl až celé číslo větší.

Bota by měla být přiměřeně pohodlná. Měla by ale stále pevně obepínat kotník. Úskalím je i to, že zpočátku tak vás téměř každé brusle budou trochu tlačit.

Výběr vázání

Při výběru vázání máte na výběr dokonce ze tří různých alternativ, a to:

  • přezky
  • tkaničky
  • systém Boa

U bruslí pro dospělé se obecně doporučují především tkaničky. Můžete si je utáhnout podle potřeby. Děti toho samy většinou schopny nejsou, proto se pro ně hodí spíš zacvakávací systém přezek. Ty nastavíte, zaklapnete a nemusíte dále řešit. Přezkový systém je z podstaty rychlejší.

Boa je patentovaný systém opatřený otočným kolečkem s navíjecím lankem. To utahujete prostým otáčením kolečka. Zapínání má výhodu v rychlosti a na rozdíl od tkaniček také pevně drží.

Výběr nože

Nůž na bruslích odlišíte už na první pohled podle tvaru. Dámské brusle mohou být opatřeny typickými zoubky. Prodávají se i modely bez zoubků, těm se také říká dámské kanady. Nože na pánských bruslích zoubky nemají nikdy.

zoubky na bruslích

Zoubky na dámských modelech slouží k odrážení a brzdění. V botě totiž není tak pevně fixován kotník, což podmiňuje i odlišný jízdní styl. Na druhou stranu jsou díky tomu brusle pro dámy a dívky komfortnější.

Brusle se zoubky však mohou být pro začátečnice náročnější. Některé dámy si o ně zakopávají a ovládnutí techniky je na modelech bez zoubků jednodušší.

Design

Design bude u bruslí „trápit“ hlavně dámy. V dobách minulých to bylo poměrně jednoduché, dámské zimní brusle se vyráběly výlučně v bílém. Dnes už si naštěstí i esteticky zaměřené bruslařky mohou vybrat z velmi pestré škály různých vizuálně zajímavých modelů.

brusle sulov

Podobné je to u dětských bruslí, kde rovněž dávají výrobci průchod kreativitě. Dítě tak můžete i obutím zajímavých bruslí motivovat k tomu, aby se mu populární zimní sport zalíbil.

Vybíráme pro vás

Jak nabrousit brusle 

I správně vybrané brusle nebudou adekvátně sloužit, pokud nebudeme dbát o jejich optimální údržbu. Na tupých bruslích se obtížně jezdí. Zejména začátečník by ale neměl mít brusle ostré až příliš.

Ty, které si přinesete z obchodu, z bezpečnostních důvodů nabroušené nejsou, a to jednak kvůli rizikům při přepravě, ale také kvůli zkoušení. To znamená, že s nimi budete muset vyrazit k odborníkovi hned.

Následně je nutné dbát na pravidelné broušení. To znamená, že v případě, že jezdíte jen příležitostně v zimním období, měli byste brusle nechat nabrousit zhruba jednou až dvakrát za rok. K odborníkovi běžte, pozor, vždy. Ten má na broušení speciální brusku a je schopen vám vytvořit dvojí ostří alias oblouček.

Někteří si brousí lední brusle sami doma, rozhodně to ale není dobrý nápad. Je to bez zkušeností jednak poměrně náročné a brusle si navíc můžete neodborným „zákrokem“ zničit.