O běžecký pás je potřeba správně pečovat, aby vám adekvátně sloužil. Jak na to? Jaké zásady byste měli dodržovat?

Jak se správně starat o běžecký pás

Běžecký pás je skvělým nástrojem pro udržení fyzické kondice. Umožní vám běhat za každého počasí.

Péče o běžecký pás se skládá z několika nejdůležitějších činností:

  • Vyrovnání běžeckého pásu
  • Utažení běžeckého pásu
  • Údržba kluzné plochy běžeckého pásu
  • Čištění nášlapné plochy běžeckého pásu
  • Vyčištění motorového prostoru běžeckého pásu
  • Kontrola celkového stavu běžeckého pásu

Údržbu běžeckého pásu v některých případech zajišťuje i jejich dodavatel. Nicméně nejedná se o nijak obtížnou činnost a jste schopni ji zvládat i sami. Jak konkrétně na to?

Vyrovnání běžeckého pásu

Váš trenažér musí být především optimálně vyrovnán. To znamená, že byste jej měli postavit na rovný povrch, čímž dochází ke snižování nežádoucího tření. Pás spusťte a sledujte, zda je správně vycentrován. Pokud tomu tak není, upravte pozici pomocí vyrovnávacích šroubů, podle potřeby se regulace provádí šroubem pravým nebo levým.

Pás je vhodné umístit na speciální podložku. Ta dokáže tlumit nežádoucí vibrace a zachycuje prach a nečistoty. Stejně tak může chránit podlahu před možným poškozením vzniklým běžným užíváním běžeckého pásu.

Absorbování vibrací do podložky pomůže pás také odhlučnit. Jeho používání proto bude ohleduplnější vůči vašemu okolí, což oceníte zejména tehdy, pakliže bydlíte v bytě.

Utažení běžeckého pásu

Používáním běžeckého pásu dochází k postupnému uvolnění běžecké plochy. Proto je důležité ji po čase vždy správně vycentrovat a napnout. Nedostačující napětí poznáte podle charakteristického prokluzování. Kromě problémů při běhu může uvolnění způsobit také zvýšenou míru opotřebení.

utažení běžeckého pásu

Běžecké trenažéry disponují pro tyto účely šrouby, které je potřeba pomocí přiloženého inbusového klíče utáhnout. Tyto šrouby najdete na konci rámu. Otáčejte vždy po směru hodinových ručiček. Tento úkon můžete provádět podle potřeby vždy, když zaznamenáte uvolnění.

Údržba kluzné plochy běžeckého pásu

Při používání pásu rovněž dochází k vysychání prostoru mezi běžícím pásem (běhounem) a nášlapnou deskou. Kluznou plochu běžeckého pásu je nutné pravidelně promazat. Při průměrném užívání bychom tento úkon měli provádět cca každé 3 měsíce. Při pravidelném užívání však je vhodné mazání provádět dokonce po každých 5 hodinách provozu.

Nejprve tak pás odpojte od elektrické sítě. Poté aplikujte přípravek po celé šířce běžecké plochy, do prostoru mezi vrchní část běžecké desky a spodní část běžeckého pásu na místa, kde se pohybují chodidla při běhu. Zapněte pás na nižší rychlosti cca 4 km/h a zvnějšku běhounu přiložte suchý čistý hadřík, kterým vytvářejte souvislý tlak na pás. Tím zajistíte rovnoměrné rozprostření maziva.

Vyzkoušejte pásy od české značky LIFEFIT

Nejčastěji se pro tyto účely používá mazivo silikonové. Některé zdroje také doporučují univerzální prostředek WD-40. Nicméně pro účely péče o vaše zařízení může být vyžadován specifický typ produktu. Proto je vždy důležité podívat se do návodu a dodržovat pokyny stanovené výrobcem.

Čištění nášlapné plochy běžeckého pásu

Pravidelné čištění běžeckého pásu souvisí s jeho používáním. Vůbec nejvíce trpí v tomto směru běžecká plocha, kde ulpívá pot a další nečistoty. Po každém tréninku byste jej tak měli otřít suchým nebo mírně navlhčeným hadříkem.

Otřít můžete i ostatní součásti pásu, především displej a madla. Ovšem pozor, voda se nikdy nesmí dostat do ovládacího panelu. Vyhněte se také použití agresivních čisticích prostředků. Voda je pro váš běžecký pás skutečně škodlivá, proto běžecký pás nepoužívejte venku.

Tyto trenažéry jsou určeny výlučně pro interiérové užívání. Vyhněte se také místům s vyšší vlhkostí, jako jsou sklepy, prostory v blízkosti saun, bazénů a podobně.

čištění běžeckého pásu

Vyčištění motorového prostoru

Přirozeně se nečistoty dostávají také do prostoru motoru. Čištění se proto doporučuje pravidelně, u běžně používaného běhacího pásu s frekvencí cca 1x až 2x ročně. U častěji užívaného pásu to však může být 3x až 4x za rok.

Běžecký pás při běžném užívání trpí zejména expozicí prachu. Je tak potřeba ho odstranit. To učiníte za vypnutého stavu, přičemž je potřeba současně přístroj vypojit z elektrické sítě. Následně povolte šroubky krytu motoru a sejměte kryt motoru a prach důkladně vysajte obyčejným vysavačem. Vraťte kryt na své místo a opět utáhněte veškeré šrouby.

Kontrola celkového stavu běžeckého pásu

Pravidelně, po cca 10 hodinách provozu, kontrolujte zejména mechanické části vašeho pásu, to znamená veškeré šrouby a spoje. Případně proveďte jejich dotažení. Zkontrolujte také motor a jednotlivé elektrické komponenty.

údržba běhacího pásu

Jejich poškození můžete zabránit použitím přepěťové ochrany. Pokud zaznamenáte v tomto směru jakýkoli problém, obraťte se na servisní středisko. Sledujte pozorně jakékoli nestandardní chování pásu, které může upozornit na problém. To mohou být neobvyklé zvuky, klouzání pásu nebo ztráta výkonu.

Pravidelný odborný servis bývá některými zdroji doporučován i v případě, že jste schopni zvládat běžnou péči o běžecký pás sami. V takovém případě byste měli svěřit své zařízení odborníkům nejméně jednou ročně. U běžeckých pásů LIFEFIT můžete využít servis v rámci záruční doby i po ní. Více informací k servisu běžeckých pásů zde.