Pocit bezpečí, teplo a chránění před negativními vlivy počasí. To jsou jedny ze základních výhod, které boudy pro psa těmto čtyřnohým přátelům přináší. Dnes již dokážeme sehnat designové kousky, které vypadají jako malé domečky. Málokdo ale ví, že jejich výběr není pouze o vzhledu.

Na velikosti psa i boudy opravdu záleží

Psí boudy mohou být i součástí kotců, které jsou umístěné na zahradě a nebo poblíž domu. Kotec pro psa je výhodné řešení, kdy je náš chlupáč schovaný pod stříškou, ale zároveň má skvělý přehled o veškerém pohybu u našeho domu. Psí kotec slouží také k tomu, aby nám nedělal pes nepořádek po celém pozemku. Kotec pro psy zároveň umožňuje klidné místo, kde si pes dostatečně odpočine.

Pokud se velký pes ocitne v malé boudě, nejenže se do ní nevejde, ale ani mu to nebude příjemné. Podobné pravidlo ale platí také pro malého psa v boudě velké. Tomu sice velký prostor vyhovovat bude, nicméně při mrazivém zimním počasí bude psovi ve velké boudě daleko větší zima, než kdyby měl boudu přizpůsobenou své velikosti, kterou si dokáže částečně vyhřát i on sám.

vybíráme psí boudu

Nepsaným pravidlem je, že se v boudě pes musí cítit komfortně. Měl by mít tedy prostor pro otočení se uvnitř boudy a samozřejmě pro celkové natažení svého těla. Pokud změříme psa vestoje až ke kořeni ocasu, stačí pak přidat na šířku boudy dalších pět centimetrů.

Výšku boudy můžeme odvodit od vzdálenosti konce hlavy psa k zemi v sedící poloze. Šířka prostoru pak odpovídá výšce psa v kohoutku s přidáním deseti až dvaceti centimetrů.

Každé plemeno potřebuje něco jiného

Velká plemena, mezi něž patří například bernardýn, německá doga nebo malamut, zpravidla v kohoutku přesahují hranici šedesáti centimetrů. Právě pro ně jsou potřeba boudy větší, s rozměry blížícími se 110 x 170 x 120 cm. Středním plemenům jako je kolie, ohař nebo zlatý retriever, s kohoutkem do 60 centimetrů, pak stačí psí bouda velikosti 80 x 105 x 95 cm.

bouda dle velikosti

Zabránění vlhkosti a odpočinek venku

V návaznosti na tom, jak třeskuté mrazy u vás převládají, byste si měli rozmyslet také dispozici boudy. Samozřejmostí je, že by bouda měla stát na nožkách, nebo třeba na paletě, kdy se zabrání zbytečné vlhkosti v boudě a následnému tvoření plísní.

Nepříliš důležitým faktorem, který je spíše na krásu než na funkci, je materiál boudy. Ať už při domácí výrobě nebo v obchodech, setkat se nejčastěji můžeme s boudami z masivu, palubek nebo OSB desek. Výjimkou ale nejsou ani boudy plastové. Jak již ale bylo zmíněno, materiál není pro teplo v boudě nikterak důležitým.

Pro chladnější, ale stále teplé počasí, je velmi výhodné umístění dřevěné platformy, verandy, kde pes může odpočívat během dne. Pro oblasti s chladnějším zimním počasím je pak vhodné sáhnout po boudě se dvěma místnostmi. Obě místnosti, jak předsíň, tak také hlavní místnost, by měly být zateplené. Vychytávkou pro letní období je pak varianta odnímatelné předsíně, která v teplých letních dnech není potřeba.   

Vybíráme pro vás od českého výrobce

Zateplení je v zimě na prvním místě

To, že má pes své bezpečné útočiště, jistě velmi ocení. Bouda ale nebude plnit svou úlohu, pokud nebude dostatečně zateplená. V dobře izolované boudě pes dokáže vydržet až do mínus 12 °C. V opačném případě mu již při prvním překročení bodu mrazu bude zima.

Koupená izolace i práce domácího kutila

Boudu lze samozřejmě pořídit již zateplenou. Existují ale i jiné možnosti, jak izolace dosáhnout. Jednou z variant je nákup izolace pro psí boudy, kterou lze doplnit o termoizolační podložku na podlahu. Ti, kdo chtějí psovi dopřát opravdový luxus mohou sáhnout po elektrickém vyhřívání boudy.

zateplení psí boudy

Zde ale platí pořekadlo, kdy méně je někdy více. A to z toho důvodu, že sám pes si boudu dokáže vyhřát, a tak by mu v ní mohlo být akorát nesnesitelné teplo. Pokud za zateplení nechcete příliš utrácet, izolaci boudy za pár korun dokážete i vlastníma rukama.

Na zateplení skvěle funguje polystyren

Ať už si vyberete jakoukoliv variantu, vždy je nutné myslet na to, že jakýmkoliv otvorem a jakoukoliv stranou může teplo unikat. Zapomenout se tak nesmí jak na zateplení stěn boudy, tak také střechu a podlahy.

Domácí kutilové při zateplení nejraději sahají po obyčejném polystyrenu. Ten v boudě utěsní všechny možné skulinky. Navíc neplesniví ani nehnije, a tak dokáže v boudě vydržet hned několik zimních sezon.

Velkou výhodou je, že pro naše zimní podmínky postačí polystyren šířky 4 až 5 centimetrů. Na spodek boudy pro psa pak lze koupit buď termoizolační podložku, nebo můžete využít třeba obyčejnou slámu. Tu je ale nutné s ohledem na její opotřebení pravidelně měnit.

psí boudy tohos

Pohodlné a zdravé ležení

Pes je nejlepší přítel člověka. Pokud mu tak chcete dopřát co největší komfort, lze mu spodek boudy změkčit nejenom obyčejnou slámou či senem. Na velkou vrstvu polystyrenu se dá umístit také dřevitá vlna, do které se pes dokáže pohodlně zachumlat a udržet si tak teplo, které sám vytváří.

Existují ale také materiály, kterým je potřeba se vyvarovat. Různé látky, hadry či molitan jsou náchylné na plesnivění a snadno navlhnou. Nejenže tak mohou psa různě chladit, zároveň se mu nabalují na srst, což je velmi nepříjemné a pes tak leží celou dobu v mokrém.

Dáváte přednost hotovému řešení? Projděte si nabídku  našich dřevěných boud pro psy TOHOS.