Běžecké pásy jsou vhodným doplňkem pro každého nadšeného sportovce. Komu se hodí a proč a jak vybrat ten nejlepší?

V čem spočívají nejdůležitější výhody běžeckého pásu na doma

Běžecký pás představuje účinného pomocníka pro váš domácí trénink. Jeho používání má celou řadu výhod. A to i ve srovnání s jinými formami kardia, jako je chůze, běh venku nebo jízda na kole.

Běhat na páse totiž znamená, že vás nebudou omezovat rozmary počasí ani komplikovaný terén, kde hrozí úraz či zranění. Běh na rovném a v zásadě měkkém povrchu navíc šetří jednak vaše klouby a absence otřesů rozhodně prospěje i šlachám a vazům.

Pohyb venku má jen zdánlivou výhodu v tom, že nemá otevírací dobu. Ve skutečnosti řada lidí jednoduše nemá v blízkosti například les nebo cyklostezku či jiné vhodné prostředí, kde by běhat bylo možné. A proplétat se v teniskách přeplněným centrem města není úplně optimální.

Samotný běh pak má celou řadu zdravotních benefitů, pomůže vám udržet mentální i fyzickou kondici. V první řadě má běhání pozitivní vliv na vaši kardiovaskulární soustavu. Stejně tak na něm posílíte svalstvo, a to včetně svalů středu těla. Díky běhání budete lépe spát a celkově zažijete doslova příval endorfinů.

Běžecký pás je však nutné vybrat individuálně s ohledem na konkrétní potřeby i preferované tréninkové cíle. Jen tak můžete při běhu docílit maximální efektivity.

Zaměření na tréninkové cíle

První důležitou oblastí pro výběr běžeckého pásu je jeho nákup s ohledem na zamýšlený účel. Tedy musíme si položit otázku, čeho chceme pravidelným běháním docílit.

Obecně lze říci, že běžecký pás lze využít v rámci tří základních oblastí, a to:

  • hubnutí nadbytečných kilogramů
  • celkového zlepšení fyzické kondice
  • rehabilitačních účelů po zranění

Hubnutí

V případě, že chceme na pásu hubnout, musíme se především dostat do tzv. aerobního pásma. Což znamená, že jde o cvičení prováděné se střední intenzitou po delší čas se zvýšenou tepovou frekvencí. Tělo tedy coby zdroj energie čerpá sacharidy.

hubnutí na páse

V rámci snahy o shození nadbytečných kilogramů tak především svou roli sehrávají parametry v podobě:

  • rychlosti
  • sklonu
  • možnosti nastavení různých programů pro intervalový trénink

Sklon se u domácích modelů běžně nastavuje v rozmezí 0 až 10 %, a to manuálně nebo elektronicky. Slouží ke zvýšení náročnosti tréninku, respektive k jeho přiblížení venkovním podmínkám.

Totéž platí pro rychlost, která určuje, jak bude trénink náročný, a tedy funkční. Na pásu sice lze i chodit, nicméně běh je pro efektivní spalování tuků jednoduše účinnější. Optimální tempo běhu činí asi 13 km/h pro muže a 10,5 km/h pro ženy.

Pás může mít k dispozici také programy pro tzv. intervalový trénink. Ten je typický střídáním rychlých úseků vyšší intenzity s částmi odpočinkovými. Jeho zařazení několikrát týdně může pomoci podpořit dlouhodobější spalování.

Zlepšení kondice

Běhání na pásu vám může přinést také zvýšení vytrvalosti. V takovém případě záleží především na výkonu motoru, kdy platí, že čím výkonnější, tím zkrátka lépe. Výkonnější motor primárně znamená, že budete na pásu schopni vyvinout i vyšší rychlost.

Můžete se tak při běhu dostat až do anaerobního pásma. Tento typ tréninku zlepšuje především rychlost, sílu a schopnost těla pracovat i za podmínek nedostatku kyslíku.

Stejně tak je podstatná možnost individuálního nastavení různých programů. Za nejefektivnější jsou považovány zejména tzv. HRC programy, které jsou řízeny podle vaší tepové frekvence.

Vyberte si z naší široké nabídky

Rehabilitace

Běžecký pás může být využit taktéž jako rehabilitační pomůcka v době rekonvalescence po zranění. Výhodou tohoto sportovního náčiní jsou především kontrolované podmínky, to znamená, že rychlost i sklon si můžete přizpůsobit tak, abyste mohli pozvolna opět nabýt ztracenou kondici.

Zároveň se pro účely rehabilitační doporučuje vybrat si pásy vybavené kvalitním odpružením, které vám zajistí měkčí dopad. Díky tomu svou pohybovou soustavu zbytečně nepřetěžujete, šetří se především klouby.

Technické parametry běžeckých pásů

Co se týče vlastních technických parametrů vašeho pásu, především záleží na:

  • výkonu motoru
  • maximální rychlosti a sklonu
  • velikost pásu a jeho skladnost
  • míře odpružení
  • dostupné nastavení programů

Výkon motoru

Výkon motoru určuje jednotka HP neboli horse power, která odpovídá cca 0,75 KW. Běžně se u jednotlivých modelů dostupných na trhu pohybuje v rozmezí 1 až 6 HP. Pro běh je nutností si zajistit výkon alespoň 2, lépe 3 HP.

Maximální rychlost a sklon

Výše uvedený výkon motoru také úzce souvisí s maximální rychlostí. Platí totiž, že čím vyšší bude výkon motoru, tím rychlejší může být i samotný pás. Obecně platí, že jsou současné běžecké pásy schopny vyvinout rychlost od 0,8 do 25 km/h.

Velikost pásu a jeho skladnost

Velikostí běžeckého pásu se primárně rozumí šířka a délka běžecké plochy. Ta určuje, jestli je pás vhodný pro chůzi nebo pro běh a také jak bezpečné je jeho používání. Běhání na dostatečně dimenzované ploše je i komfortnější.

skladnost pásu

Šířka tak může být i do 40 cm, což je vyhovující pro chůzi, ale pro běž je výhodnější dostat se nad tuto hranici. Délka u nejmenších modelů bývá 120 cm, pro běh je vhodný ale až rozměr 130 cm nebo lépe 140 cm.

Většího běžeckého pásu se bát určitě nemusíte, většina modelů už je konstruovaná tak, aby šla běžecká plocha sklopit do vertikální pozice. Tím doma ušetříte dost místa v době, kdy pás nepoužíváte.

Míra odpružení

Důležitost odpružení z hlediska šetrnosti běhu už byla zmíněna. Pro úplnost tak ještě vysvětleme, jak se odpružení u jednotlivých kategorií pásů liší. 

Nejjednodušší je to, které se realizuje pomocí gumových vložek. Toto řešení ale mívá sklony k rychlému zpuchření. Adekvátně tomu bývá nejlevnější. U dražších pásů můžete čekat gumové bloky, které tlumí celý rám. 

U nejvyšší a také nejdražších profesionálních pásů se kromě gumových segmentů setkáte s tím, že kromě gumových segmentů je celá rámová konstrukce dimenzována s ohledem na nepřetěžování kloubů.

Dostupné nastavení programů

Přednastavené programy dokáží samy automaticky měnit rychlost a sklon pásu, čímž dodají vašemu tréninku flexibilitu. Čím víc jich pás má, tím rozmanitější trénink bude. 

Co se týče možného užitečného nastavení, pásy zpravidla disponují základní funkcí v podobě měření vzdálenosti a času běhu. Některé modely přímo zobrazují také spálené kalorie nebo vám měří puls. I to může být z hlediska efektivity pohybu přínosné.

programy běžeckého pásu lifefit

Pro koho je pás určen?

Obecně lze říci, že běžecký pás lze vybírat podle frekvence využívání a také míry zkušeností. Od toho se odvíjí následně:

  • příležitostní uživatelé
  • pravidelní sportovci
  • pás pro rodinné využití

Běžecký pás pro příležitostné užívání

V tomto ohledu se vyplatí především zvažovat, zda budeme vůbec běhat anebo pouze chodit. V případě, že máme zájem jen o pravidelnou chůzi, můžeme si vystačit i s levnějším bezmotorovým pásem. Těm se jinak též říká magnetické.

Výhodou je, že s nimi nepotřebujete elektřinu, k pohybu musíte využít vlastní energii. Zpravidla se vyznačují menší běžeckou plochou, proto se nehodí pro běh. Disponovat mohou i magnetickou brzdou, která dovoluje regulovat odpor běžecké plochy.

Běžecký pás pro pravidelný sport

Pro rekreační běh vám stačí zmíněný výkon motoru 2 až 3 HP. Pro pravidelné tréninky už bude potřeba tento parametr navýšit, což znamená hodnotu v rozmezí 4 až 5 HP. 

Pro chůzi vám stačí šíře běžecké plochy 35 cm, pro běh už je podmínkou šířka plochy nad 40, což konkrétně znamená rozměr 45 až 48 cm. Menší délka plochy se hodí pro osoby menšího vzrůstu, jelikož mají kratší krok, oněch výše zmíněných 140 cm délky je tak dimenzováno na průměrnou výšku 180 cm.

Pakliže to s běháním začnete myslet „vážně“, měl by váš pás být vybaven alespoň měřením uběhnuté vzdálenosti a sledováním tepové frekvence. Bez těchto ukazatelů se nebudete zlepšovat z hlediska fyzické kondice a hůře vám půjde i hubnutí.

Běžecký pás do rodiny

V tomto ohledu prakticky platí výše uvedená fakta ohledně výkonnosti a rozměrů. Navíc je však potřeba specificky zvážit nosnost pásu, což je z toho důvodu, že by měl prioritně vždy unést nejtěžšího uživatele.

Nosnost by tak měla být asi o 20 % vyšší než hmotnost nejtěžšího běžce. Tento parametr se u současných pásů pohybuje od 100 do 200 kg.

Nosnost úzce souvisí rovněž s hmotností, jelikož těžší běžecký pás se vyznačuje robustní rámovou konstrukcí, což znamená, že vydrží vyšší zatížení. Pro pravidelné užívání je tak důležité vybrat si takový, který má hmotnost alespoň 100 kg.

pás na doma

Kterými dalšími funkcemi může disponovat váš pás

Váš pás může disponovat i dalšími užitečnými funkcemi. Patří k nim jednak dětská pojistka, která pás dovolí spustit pouze na nižší rychlost. Přímo pro vaši bezpečnost je pak důležitý bezpečnostní klíč.

Ten dokáže pás automaticky zastavit, jestliže z něj například spadnete. Po připnutí na oděv dojde k vytržení pojistky ze stroje. Automatické vypnutí zase může pás při několika minutách bez zatížení jednoduše vypnout.

Stejně tak se moderní zařízení vyznačují i pokročilými technologiemi. Některé modely nabízejí přímo na displeji zobrazení grafů s průběhem tréninku, jízdu na Google Maps nebo možnost se „projet“ reálnou krajinou.

Stejně tak vám může váš pás umožnit přes Bluetooth stáhnout aplikaci a vzájemným propojením s telefonem trénink individualizovat. Některé výrobky mají integrovány i reproduktory nebo vlastní ventilátory.

Jak se o běžecký pás starat

Pravidelně je potřeba provádět jednat napnutí a vycentrování pásu, který se používáním uvolňuje. K tomu slouží přiložený imbusový klíč. Kluzná plocha se také musí promazávat, jelikož dochází k vysychání prostoru mezi běžícím pásem (běhounem) a nášlapnou deskou. Zpravidla pro tento účel slouží silikonové oleje ve spreji.

Pás se také musí udržovat v čistotě. Což znamená ho řádně skladovat, tedy vyhnout se především místům, kde je vlhko a prašno. Nejméně jednou ročně je potřeba vyčistit od prachu i motor. K tomu stačí použít obyčejný vysavač. Pás před čištěním odpojte z elektřiny a z motoru sejměte kryt.

Závěr

Při výběru běžeckého pásu tak záleží na celé řadě faktorů, jako je výkon motoru, maximální rychlost a sklon, ale i velikost pásu a jeho skladnost a míra odpružení. Běžecký pás může disponovat i širokou škálou přednastavených programů a dalších funkcí.

Vždy je tak nutné vybírat s ohledem na individuální preference. Zohlednit je nutné ale i celkovou kvalitu zpracování a samozřejmě i finanční možnosti. Stále hledáte ten pravý? Vyberte si svůj běžecký pás LIFEFIT z naší nabídky.