Kolonožky představují novinku ve světě osobních dopravních prostředků. Jak se v nich zorientovat a podle čeho vybírat tu nejlepší?

Co je to Kolonožka

Kolonožka je jednomístný dopravní prostředek. Jde o balanční vozítko, které není vybaveno řídítky. Vždy disponuje baterií a elektromotorem.

Podobou bychom tak Kolonožku mohli přirovnat k Segwayi bez řidítek nebo k elektrickému skateboardu. Jedná se o plnohodnotný dopravní prostředek, který je vhodný především do města, ale i do terénu.

Jaké jsou nejdůležitější rozdíly mezi Kolonožkou a hoverboardem.

V principu rozdíl není. Kolonožku můžeme považovat za „odnož“ hooverboardu. Pokud vás tak zmatou různá označení jako balanční skútr, gyroboard, gyrowheel, elektroboard či dokonce dvoukolka, vězte, že se stále jedná o totéž zařízení.

kolonožka dítě

Rozdíl tkví především v kvalitě provedení. Ta vyniká u Kolonožek především ve srovnání s modely asijské provenience, které doslova zaplavují trh i v tuzemsku. Kolonožka je ryze česká značka, která striktně dbá na kvalitativní standardy. Její produkty tak prakticky můžeme označit jako prémiové hoverboardy.

Klíčové komponenty z tohoto pohledu tvoří především baterie, motory i řídicí jednotka. Nekvalitní použité součástky se propisují do jízdních vlastností a zejména životnosti každého hoverboardu.

Kolonožky jsou tak osazeny vždy značkovými bateriemi, originálními základními deskami a o jejich pohon se starají odolné 350W motory. Ke Kolonožkám je dodáván kvalitní nabíjecí adaptér splňující nejpřísnější bezpečnostní standardy. Všechny produkty mají vlastní CE certifikát, který dosvědčuje způsobilost pro evropský trh.

Vybíráme pro vás

Jaké jsou typy Kolonožek dle terénu 

V případě Kolonožek se setkáte s modelovými řadami níže:

  • Premium / Standard
  • Rover
  • Cross / Offroad

Varianta Premium je určena pro nenáročné ježdění. Primárně ji využijete na rovných cestách a silnicích, hodí se do města. Vybavena je koly o velikosti 6,5 palců. S Kolonožkou tak můžete pravidelně vyrážet například do práce nebo do školy.

Verze Rover Offroad zajišťuje ještě větší stabilitu a spolehlivost během jízdy bez ohledu na terén. Stejně tak disponuje většími koly o velikosti 8,5 palců. Masivní a robustní zpracování pneumatik i nezdolné konstrukce láká pro výjezd na Kolonožce na (ne)všední výlet za poznáním i dobrodružstvím.

Verze Cross je zacílena na uživatele, kteří se svou Kolonožkou chtějí zvládnout i náročnější terén. Opatřena je většími koly o velikosti 10 palců se speciální úpravou pro jízdu bez limitu. Zejména nafukovací kola tak zaručí pohodlnou jízdu.

různé typy kolonožek

Jaké základní parametry Kolonožek musíme zohlednit

Při výběru Kolonožky musíme zohlednit parametry, které jsou prakticky podobné klasickým hoverboardům. To znamená:

  • maximální váha jezdce
  • minimální váha jezdce
  • dojezd
  • maximální rychlost
  • doba nabíjení
  • rozměry a hmotnost
  • maximální úhel stoupání

Jak správně jezdit na Kolonožce

V principu jde při jízdě na Kolonožce o to, jakým způsobem jezdec rozkládá svou hmotnost. Kolonožky fungují na principu gyroskopů, které snímají polohu podložek vůči ose. Přenášejí váhy na špičky a paty pak ovlivňuje směr jízdy dopředu nebo vzad. S Kolonožkou se tak můžete rozjet, otáčet i couvat.

Principy jízdy si osvojíte během několika málo minut. Chystáte se na Kolonožku poprvé? Nejprve šlápněte jednou nohou na pedál, aby se aktivoval balanční systém. Poté si na ni stoupněte oběma nohama. Obě nohy byste na stupačkách měli mít stejně položené a umístěné co nejdále od sebe.

jízda na kolonožce

Samozřejmě je nutné nepodcenit ani bezpečnost jízdy. Automaticky byste měli vyrážet pouze s helmou, dále si vezměte i chrániče loktů a kolen. Stejně tak se vám budou hodit i boty s měkkou podrážkou. A pozor, nejezděte za nepříznivého počasí a za tmy.

Vybírejte přímo od českého výrobce

Jak správně nabíjet Kolonožku

Pro nabíjení Kolonožky potřebujete obyčejnou zásuvku. Baterii dobíjejte vždy za vypnutého stavu. V průměru zabere nabíjení Kolonožky 2 až 4 hodiny. Kriticky důležité je nabít ji včas. Pakliže kontrolka svítí červeně a bliká, znamená to, že stav baterie je již nízký.

V tomto stavu nemůže zařízení zprostředkovat optimální jízdu. Nemůžete v ní tedy pokračovat. Jednak hrozí zkrácení životnosti baterie, ale také si můžete při pohybu způsobit úraz, hrozí vám přepadnutí dopředu.

nabíjení kolonožky

Jak restartovat Kolonožku

Restartovat můžete zařízení jednoduše tak, že vypnutou Kolonožku podržíte ve vyvážené poloze na zemi a přidržíte tlačítko VYP/ZAP alespoň po dobu 10 sekund. Následně Kolonožka vydá zvukový signál a dojde k rozblikání diod. Poté ji vypněte, vyčkejte a vzápětí opět zapněte. Tímto postupem dojde k rekalibraci, což umožní obnovu balančního systému.

Pozor, vždy je nutné restartovat celou Kolonožku pouze za vypnutého stavu. Stejně tak by nikdy neměla být připojena k elektrické síti.