Koloběžka představuje oblíbený dopravní prostředek mnoha lidí současnosti. Jak si vybrat tu nejlepší? Které parametry zohlednit?

K čemu se hodí koloběžka

Koloběžky máme zafixovány především jako hračky pro děti. Stále častěji si je ale pořizují i dospělí, a to jako dopravní prostředky.

Lze je využít například na pravidelné cesty do práce nebo do školy. Pro pohyb po městě oceníte i lehké skládací koloběžky, které lze snadno složit do batohu a můžete s nimi i do MHD. Kdo si chce ušetřit námahu při přesunech, měl by určitě sáhnout po elektrokoloběžce.

Trekingové modely pak zvládnou i náročnější terén. Speciálně upravené freestylové koloběžky jsou pak konstruovány tak, aby zvládly i drsnější zacházení. Hodí se tak i pro provádění nejrůznějších triků a výskoků.

jízda na koloběžce

Odrostlé jezdce potěší i to, že jízdou na koloběžce se dokonce dá zhubnout. Za pouhou minutu jízdy rychlostí 18 km/h spálíte 0,76 kJ na jeden kilogram své váhy. Koloběžka je tak skvělým způsobem, jak se protáhnout, zlepšit si fyzičku, ale také spálit tuky.

Vybíráme pro vás

Jaké vlastnosti by měla koloběžka splnit

Při výběru koloběžky tak záleží především na:

  • materiálu rámu
  • výšce řidítek
  • nosnosti a hmotnosti koloběžky
  • typu a velikosti koleček
  • druhu brzd
  • parametrech stupátka

Materiál rámu

Materiál rámu je základem každé koloběžky. Nejčastěji to bývá ocel. Ta nabízí tuhost, pružnost a dobrou zpracovatelnost. Ocel je adekvátně odolná, ale hlavně na děti může být koloběžka ve výsledku příliš těžká.

Nároční uživatelé si mohou pořídit karbon. Karbonový rám je mimořádně lehký, ale zároveň pevný. Nevýhodou je, že je také mimořádně drahý. Karbonové koloběžky tak najdete spíše ve sportovním segmentu.

Stejně tak se můžete setkat s rámem hliníkovým. Rám je pevný, tuhý a lehký. To je výhodou zejména u koloběžek městských.

Výška řidítek

Velmi důležitým parametrem je i výška řidítek. Volit by se měla podle tělesné výšky jezdce. Obecně lze říci, že dospělý by měl počítat s výškou cca 90 až 100 cm, dětem stačí méně, kolem 60 cm.

řidítka na koloběžce

Praktickými důsledky nevhodně nastavené výšky řídítek je v lepším případě „pouze“ bolest zad. Nesprávně nastavené řízení však může způsobit i to, že koloběžku nedokážete správně ovládat, což může být i nebezpečné.

Nosnost a hmotnost koloběžky

Nosnost koloběžky pro dospělého by měla být standardně nejméně 100 kg. U dětských verzí je to kolem 50 až 100 kg, dá se říci, že pokud se na ní svezete, dětem byste ji zničit neměli. Freestyle modely jsou dimenzovány na extrémní zatížení.

Co se týče hmotnosti, pochopitelně ji budete řešit hlavně u městských modelů, které by měly být dostatečně lehké a skladné. Nezapomeňte, že nízká hmotnost kráčí ruku v ruce i se snadnou ovladatelností vaší koloběžky. Proto bývá nízká hmotnost vlastní i freestyle modelům.

Typ a velikost koleček

Velmi důležitá jsou také kolečka. Záleží jednak na jejich velikosti. Obecně platí, že velká kolečka si snáze poradí s terénními nerovnostmi a při jízdě se nebudete tolik namáhat. Pochopitelně jsou ale o něco objemnější a méně praktická.

Nejmenší rozměr je 12", u 16" lze předpokládat stále dobrou ovladatelnost. Větší kola jsou vlastní sportovnímu provedení. Lze říci, že i tento parametr by se měl přizpůsobit tělesné výšce. Do 180 cm se doporučuje velikost ráfku 20"/20"nebo 26"/20". U vyšších lidí by to mělo být 26"/20" nebo 28"/24".

kolečka na koloběžce

Stejně tak je zásadní i typ koleček. Jednoduše lze rozdělit kola na tvrdá a měkká. Ta tvrdá jsou rychlejší, ale méně tlumí nárazy. Být to mohou ta vyrobená z PVC, případně i bantamová nebo PU gumová. Tvrdost poznáte i podle číselného značení. Měkká guma se značí 86A a níže, nad 88A se jedná o tvrdé provedení. Měkká kolečka jsou nafukovací.

Oblíbené koloběžky od českého výrobce

Druh brzd

Co se týče brzd, existují tři základní typy, se kterými se v praxi můžete setkat. Jedná se o:

  • čelisťové V-brzdy
  • kotoučové brzdy
  • nášlapné brzdy

Brzda nášlapná je vhodná pouze pro velmi nenáročné jezdce, funguje na bázi stlačení zadního kolečka. Čelisťové brzdy mají podobu páčky na řídítkách, která tlačí čelist na kolo. Fungují spolehlivě a pro svou nízkou cenu se používají nejčastěji.

Na kotoučové provedení se můžete spolehnout i u prudkého sjezdu. Tento typ využívá kotouč, který je brzděný přítlakem brzdových destiček. Toto provedení je už dražší.

Parametry stupátka

Parametry stupátka jsou zdánlivě nepodstatné, výška, šířka i délka však přesto požitek z jízdy významně ovlivní. A podcenit byste je tak určitě neměli.

skládací koloběžka

Výška stupátka by měla činit cca 5 až 6 cm, aby jezdec nemusel zaujímat příliš polohu v podřepu. Délka je ideální cca 40 cm. Je příjemnější, pokud si na stupátko můžete položit i druhou nohu. Optimální šíře nášlapu dosahuje 10 až 12 cm, díky tomu se o něj nemůžete poranit.

Jak správně a bezpečně jezdit na koloběžce

V potaz bychom měli brát i bezpečnost jízdy na koloběžkách. Znamená to v první řadě dodržovat pravidla silničního provozu.

Je tedy nutno nezapomínat na patřičný odstup a nejezdit vedle sebe. Stejně tak si dejte pozor na to, že pokud je na silnici vymezen pruh pro cyklisty, používá ho i jezdec na koloběžce. Za zhoršené viditelnosti je nutné mít i adekvátní osvětlení.

Vaše koloběžka by také pro jízdu měla být technicky způsobilá. Přilba je povinná pouze do 18 let věku (podobně jako na kole), nicméně i starší jezdci by ji ve vlastním zájmu určitě nosit měli.