Zvažujete, že pustíte do boxu a rádi byste trénovali i doma? Poradíme vám, jaké vybavení si pořídit, do čeho se vyplatí investovat i jak se stát téměř profesionálním boxerem bez toho, aniž by vás všichni sousedi v paneláku začali nesnášet.

Dříve než s boxem začnete

Dříve, než se pustíte do vybírání boxerského pytle a rukavic, zamyslete se nad tím, zda vůbec doma máte dostatek prostoru. Pokud bydlíte v rodinném domě, pravděpodobně nebudete mít problém s prostorem ani s tím, že byste někoho rušili. V paneláku ovšem pozor.

Rány do pytle jsou hodně slyšet a budou se rozléhat. Stejně tak může být problém například plovoucí podlaha a vaše pohyby po ní. Ideální místo pro box v paneláku je spíše nějaká kočárkárna či prádelna ve sklepě. Zeptejte se, zda byste ji nemohli využívat.

Tip pro vás: Relativně tichý je punchball (boxovací hruška na tyči), takže v paneláku můžete vyzkoušet ten.

Boxovací pytel a jeho druhy

Jak vybrat správný boxovací pytel? Boxovací pytel by měl mít přibližně polovinu vaší váhy. Úplní začátečníci si mohou pořídit pytle s hmotností do 35 kg.  Délka boxovacího pytle záleží na tom, co chcete trénovat. Pokud údery rukama, postačí i 80 cm, pokud i kopy, měl by být pytel větší než 120 cm.

Jelikož existují tři různé typy pytlů, musíte se nejprve pro nějaký rozhodnout.

1, Prvním typem je boxovací pytel, který lze zavěsit od stropu nebo je zavěšen na konstrukci. Je obvykle vyplněn řezankou, molitanem či pilinami.

Tip: Pokud si pořídíte plnící pytel, můžete do něj postupně přidávat náplň. Úměrně vašim schopnostem se pak může zlepšovat hmotnost pytle.

boxerské pytle sulov

2, Stojací boxovací trenažér je vhodný do menších prostorů nebo pokud nechcete vrtat do stropu. Můžete ho využít jak uvnitř, tak venku.

3, Boxovací hruška je obvykle vyrobena ze syntetické nebo pravé kůže a uvnitř je vzduch.

Zavěšení boxovacího pytle: Pytel můžete zavěsit do stropu buď na oko nebo na speciální kříž. Vybírat držák musíte vždy podle hmotnosti pytle. Pokud nechcete vrtat do stropu, můžete pořídit i nástěnný držák do zdi.

Jak správně boxovat do pytle?

Pokud si nevíte rady, využijte pro začátek rad zkušeného trenéra, který vám poradí s technikou a naučí vás základní údery. Ty si ostatně můžete nejprve vyzkoušet před zrcadlem a až pak přejít k pytli.

Pro začátečníky je vhodnější pomalejší tempo. Neboxujte agresivně, ale spíše myslete na to, že chcete zlepšit svou fyzickou kondici a trochu se odreagovat. Vždy před začátkem boxování se rozcvičte a zahřejte.

Vybíráme pro vás od české značky Sulov

Výběr boxerských rukavic

U boxerských rukavic není důležitá pouze jejich velikost, ale také jejich typ, hmotnost nebo materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Pro boxování do pytle si pořiďte tzv. pytlovky. Jsou o trochu menší než klasické boxerské rukavice.

U pytlovek je důležité, aby pěnová náplň byla tvarována tak, abyste mohli sevřít ruku do pěsti. Od pytlovek se také očekává, že budou tlumit náraz a dostatečně fixovat zápěstí.

boxerské rukavice pytlovky

Váháte, jakou pořídit velikost boxerských rukavic? Pár si jich pár vyzkoušejte, nesmí tlačit ani klouzat. Pokud plánujete používat bandáže, vybírejte rukavice s ohledem na tento fakt a raději zkoušejte bandáže i rukavice rovnou dohromady.

Rukavice mají také různou hmotnost. Děti, ženy a lidé s nižší váhou by měli mít lehčí rukavice než muži a profesionální sportovci. Hmotnost rukavic se udává v uncích (unce je asi 28 gramů). Děti by pak měly mít rukavice s váhou 8 uncí, lidé do 60 kg s váhou 10 uncí a sportovci s váhou nad 80 kg si pak pořizují rukavice s váhou 16 uncí. (nabízíme 8oz, 10oz, 12oz)

Bandáže na box

Pokud nacvičujete údery do boxerského pytle, doporučujeme kromě pytlových rukavic zakoupit i boxerské bandáže. Ty jsou vlastně takovou dodatečnou oporou a pomohou zpevnit zápěstí a ruku v jeden celek. Chrání před zraněním a jelikož jsou vyráběny z bavlny nebo nylonu, je jejich funkcí i absorbování vlhkosti. Mnohdy bandáže také zajistí, aby rukavice lépe seděla na ruce.

Jak bandáže vázat? Chcete-li vázat bandáž, roztáhněte prsty co nejvíce od sebe, držte zápěstí rovně a bandáž uvažte se správnou těsností – ne moc volně, ne moc těsně. Nemačkejte bandáže a překládejte je tak, aby nevznikaly hrboly.

bandáže na box sulov

Nejprve bandáží omotejte zápěstí, poté omotávejte přes dlaň a následně obvažte palec. Nakonec ovažte prsty, nejprve protáhněte bandáž mezi malíčkem a prsteníčkem, následně se přesuňte k dalším prstům. Pak znovu ovažte ruku, nakonec udělejte jednu omotávku kolem zápěstí a bandáž upevněte.

Boxerský tréninkový plán na doma

Máte-li v plánu boxovat doma s boxovacím pytlem, ujasněte si nejprve, jaký je váš cíl. Může to být zlepšení fyzické kondice, odreagování nebo třeba osvojení si základních boxerských technik. Případně všechno najednou.

Jak postupovat při tréninku? Nejprve se věnujte teorii (na internetu najdete spoustu videí nebo můžete využít služeb profesionálního trenéra), poté se zaměřte na správný postoj a práci nohama. Musíte se umět pohybovat dopředu i dozadu a udržet rovnováhu.

Naučte se základní údery a potom hodně boxujte před zrcadlem a pozorujte, zda vše děláte správně. Zpočátku boxujte rozhodně pomalu! Zlepšete také svoji fyzickou kondici, začněte běhat nebo skákejte přes švihadlo. Vytrvejte, nevzdávejte se a boxujte pravidelně.