Láká vás golf, ale nemáte tušení, jak s tímto sportem začít? Ještě, než navštívíte nejbližší golfové hřiště a vyrazíte na cvičný green, máme pro vás pár důležitých informací. Prozradíme vám něco o historii golfu, dozvíte se, jaké vybavení budete na golf potřebovat i jak s ním správně zacházet.

Historie golfu

historie golfuHry podobné golfu už hráli staří Římané, Egypťané nebo Číňané. V Antice se tato hra nazývala panganica. Ve 14. století se hra podobná golfu objevila v Holandsku (pod názvem kolvena) a v Belgii (pod názvem chole). Co měly všechny tyto hry společného? Lidé se během jejich hraní snažili dopravit míček (nebo něco podobného) holí k nějakému cíli.

Počátky moderního golfu, tak jak ho známe dnes, však můžeme najít až v 15. století ve Skotsku. Zde byla hra tak oblíbená, že ji musel skotský král Jakub II. pod pohrůžkou trestu smrti dokonce zakázat.

Vojáci se totiž nevěnovali ničemu jinému. Díky tomuto zákazu se ale dochovala první písemná zmínka o tomto sportu. Pochází z roku 1457. Po čtyřiceti letech byl zákaz hraní golfu zrušen a golf se rozšířil do celého Skotska.

Centrem moderního golfu se stal klub v St. Andrews ve Skotsku. Místní (nakonec osmnáctijamkové) hřiště se stalo vzorem pro hřiště další. V roce 1897 byla v tomto klubu vytvořena jednotná pravidla golfu. Podílel se na nich špičkový hráč Thomas Mitchell Morris, Sr. Díky železnici se golf rychle rozšířil po celém Spojeném království a poté i do celého světa.

Pravidla golfu

Golf se hraje na hřišti s překážkami a je třeba, aby měl hráč hůl a míček. Míček pak hráč musí podle stanovených pravidel dostat do jamky na co nejmenší počet ran holí. Cílem hry je porazit hřiště nebo soupeře.

Standardní počet jamek na golfovém hřišti je 18, ale běžně existují i devítijamková hřiště. Golfová hra začíná odpalem na odpališti, pokračuje dráhou a končí jamkovištěm s jamkou. Hráč míč odehraje, následně ho musí dostat před překážky (písek, travnaté prohlubně, vlny, vodní plochy) až k jamce.

golfové hřiště

Vybavení na golf

Pokud s golfem teprve začínáte, pravděpodobně vám na první seznámení s hrou bude stačit vybavení půjčené. Pokud se vám golf bude líbit, pořiďte si nejprve hole, míčky a bag, až potom všechno další vybavení na golf. Hole podrobněji rozebereme v další části textu.

golfový bagMíče na golf jsou typické tím, že mají prohlubně pro přesnější a delší let. Tréninkové míče mají po obvodu barevný proužek, míče pro hru jsou pak kvalitnější a liší se tvrdostí a náplní.

Bag budete potřebovat, abyste měli své vybavení kam uložit. Pořídit si můžete golfový bag na nošení nebo bag na vozík. Chystáte-li se bag nosit, měl by být lehký, s hodně kapsami a měl by být vybaven skládacími nožičkami.

Dále se vám budou hodit rukavice (rukavice zabraňuje protáčení držadla hole v dlani a tvorbě puchýřů) a vhodné boty, které na mokré trávě nebudou klouzat a zároveň budou prodyšné a nepromokavé.

Užijete i vhodný oděv na golf. Ten by měl být pohodlný a zároveň funkční. Ve vašem vybavení by neměla chybět nepromokavá bunda, pokrývka hlavy nebo deštník.

Druhy golfových holí

Ve svém golfovém bagu můžete mít maximálně 14 holí. Golfových holí existuje několik typů a jednotlivé typy se pak liší svou délkou a sklonem úderové plochy.

Na dlouhé rány (a tedy i první odpaly) se používají dřeva. Jejich charakteristickým znakem je velká hlava a dlouhý shaft (násada hole). Hlava dřeva je vyrobena z různých kovů a jejich slitin, shaft je většinou z grafitu. Dřeva se pak dělí ještě na drivery a fairwayová dřeva.

Dalším typem golfových holí jsou železa. Ta využijete, pokud se váš míček ocitne do 170 metrů od greenu. U želez najdeme čísla 1-9. Zatímco čísla 1 a 2 se už příliš nepoužívají, ve svých golfových začátcích pravděpodobně budete hodně využívat železo číslo 7.

Mezi nejnovější typ golfových holí řadíme hybridy. Jedná se o hůl, která je něčím podobná dřevu a něčím železu. Často se těmto holím také říká záchranné hole, protože jsou využívány v obtížných situacích a když se hráč dostane do problémů.

druhy golfových holí

Zvláštním typem želez jsou tzv. wedge, což jsou krátké hole s litými nebo kovanými hlavami, s velkým loftem (úderovou plochou) a vysokým vyklenutím spodní hrany hlavy (bounce). S touto holí se obvykle přihrává na green nebo hraje z obtížných pozic.

Posledním typem golfových holí jsou puttery. Tyto hole mají za úkol dostat míček do jamky na greenu.

Jak držet golfovou hůl

Pokud jste pravák, musíte mít svou pravou ruku na držadle hole (na gripu) níže položenou než ruku levou. Hůl nedržte v dlani, ale v prstech. Hřbet levé dlaně nikdy nesmí přesahovat konec hole, musí být na gripu.

Levou rukou uchopte hůl nahoře, pravou pak přiložte pod ní tak, aby vám přikryla palec horní ruky a zároveň obemknula celý grip. Umístěte pravý malíček mezi levý ukazováček a prostředníček (držení overlap) nebo pravý malíček s levým ukazováčkem překřižte (držení interlock).