Lyžařská helma by neměla chybět ve výbavě žádného lyžaře. Na hlavě by ji určitě měli mít jak začínající lyžaři, tak lyžaři pokročilí. Naprostou nezbytností je pak u dětí, které se lyžovat teprve učí.

Lyžování je dnes o mnoho rychlejší (a nebezpečnější) než dřív. Jakou helmu ale pořídit? Poradíme vám, na co se při výběru helmy na lyže zaměřit.

Rozdělení helem na lyže

Ačkoliv v České republice není zákonem stanovena povinnost mít na lyže helmu, vy byste si ji rozhodně pořídit měli. Helma na lyže vám totiž může i zachránit život. Pokud se chystáte dát své děti do lyžařské školičky, počítejte s tím, že helmu na hlavě budou muset mít. Jinak je instruktoři odmítnou učit lyžovat.

lyžařská helma

Helmy lze rozdělit podle několika kritérií, a to například na helmy rekreační, sportovní, pro náročné a pro děti. Případně lze helmy dělit na half-shellové neboli poloskořepinové (mající textilní ušnice) a helmy ful-shellové – celoskořepinové (plastová skořepina chrání hlavu i uši).

Dělit je lze i podle technologie výroby či podle materiálu, z jakého jsou vyrobeny. V neposlední řadě pak podle toho, zda mají štít či nikoliv.

Helma na lyže se štítem nebo bez

Pokud sháníte helmu na lyžování, můžete si pořídit helmu bez štítu, nebo s ním. Lyžařská helma se štítem (tzv. visorem) má tu výhodu, že nemusíte zvlášť kupovat lyžařské brýle, vaše oči jsou chráněny štítem.

Nehrozí také, že brýle někde na sjezdovce ztratíte nebo je zapomenete ráno na pokoji nebo večer ve ski baru, jsou už zkrátka součástí vaší lyžařské přilby. Další výhodou je, že štít vás rozhodně nebude tlačit na obličeji tak, jak by se to mohlo stát v případě brýlí. Pokud navíc nosíte dioptrické brýle, helma se štítem by pro vás mohla být to pravé.

Dejte si však pozor na to, kolik světla štít propouští. Pokud málo, helma by vám nemusela vyhovovat například při večerním lyžování.

Vybíráme pro vás

Správná velikost helmy

Lyžařská helma by vám určitě měla dobře sedět na hlavě, tzv. natěsno. Pokud máte helmu na hlavě, rozepnutý pásek pod bradou a předkloníte se, helma by vám z hlavy neměla sklouznout.

Jak změřit velikost lyžařské helmy? Velikost lyžařské helmy se vždy odvíjí od toho, jaký je obvod vaší hlavy. Krejčovský metr musíte kolem svojí hlavy obtočit zhruba dva centimetry nad obočím. Pozor, neměřte přes uši.

Podle čísla, jaké vám vyjde, zvolíte pak velikost helmy. Některé helmy mají i nastavitelnou velikost, pokud si tedy nejste jistí velikostí, kupujete helmu jako dárek nebo máte v plánu koupi helmy pro dítě, můžete sáhnout po tomto typu.

velikosti lyžařských helem

Materiál lyžařských helem

Nejpoužívanějším materiálem na výrobu lyžařských helem je EPS (expandovaný pěnový polystyren). Tato polystyrenová pěna chrání proti nárazu, přitom je lehká. Bývají z ní vyrobeny rekreační helmy, které vás spolehlivě ochrání při pádu při běžném rekreačním lyžování.

U sportovních helem se často používá výstelka z EPP. Tento materiál dobře pohlcuje opakující se nárazy. Existuje také materiál koroyd tvořený množstvím polymerových trubiček svařených k sobě. Tento materiál plynule pohlcuje energii nárazu. Poskytuje dobrou ochranu před tvrdými nárazy.

Technologie výroby

Velká část helem je tzv. in-moldových, to znamená, že vnější skořepina je slepena s vnitřní polystyrenovou vrstvou. Tyto helmy jsou levnější. Druhým druhem jsou helmy sendvičové (s injected technologií). Ty se vyrábějí vstřikováním speciální pěny do plastové skořepiny. Tyto helmy jsou bezpečnější, náraz neabsorbují bodově, ale po celé ploše.

Jak vybrat helmu na lyže

Pokud se ptáte, jak vybrat helmu na lyže? Je to snadné, rozhodněte se nejprve, zda chcete helmu se štítem nebo bez, změřte si obvod hlavy, abyste zjistili svou velikost a pak sáhněte po některé helmě z kategorie rekreačních.

lyžařské helmy sulov - materiál

Tyto helmy jsou pohodlné, nejsou zbytečně drahé, mají obvykle atraktivní a elegantní design. Většinou se jedná o poloskořepinové helmy s měkkými ušnicemi. Jsou tedy vcelku lehké, lépe v nich uslyšíte a pro rekreační lyžování jsou naprosto dostačující.

V případě, že patříte mezi větší sportovce, rádi riskujete, závodíte apod., kupte si raději helmu sportovní (full-shellový model, který chrání i uši). Tento typ bývá vybaven i speciálními ochrannými technologiemi. Možná oceníte i helmu s technologií jako je MIPS. Tato technologie brání ničivému působení rotačních sil na mozek.

Náš tip:

Helmu si vyzkoušejte, aby vám dobře seděla. Zkuste více značek. Barvu můžete zvolit podle osobních preferencí nebo tak aby ladila k vašemu lyžařskému outfitu. Pokud chcete být na sjezdovce vidět, nebo chcete, aby byly vidět vaše děti, volte výrazné (klidně svítivé a neonové) barvy.

Helmy pro děti i dospělé od českého výrobce