Kouzlu nordic walkingu doslova propadnete. Většina lidí, která s tímhle sportem začne, nemůže přestat. Procházky na čerstvém vzduchu totiž dělají dobře nejen jejich tělu, ale i jejich duši. Přidáte se k fanouškům nordic walkingu i vy?

Co je to nordic walking

Nordic walking v překladu znamená severská chůze a počátky tohoto sportu můžeme najít ve Finsku. První zmínky pocházejí z 30. letech 20. století, kdy běžkaři v letních měsících trénovali s hůlkami, ale bez lyží.

V současné době už však tento sport praktikují lidé po celém světě a Česká republika není výjimkou. Nordic walkingu se věnují lidé bez rozdílu věku, rychlost chůze si každý může přizpůsobit podle svých možností a zdravotního stavu.

Hlavními a jedinými pomůckami (když nepočítáme boty nebo vhodné oblečení) pro tento sport jsou speciální walkingové hole. Ty se používají z několika důvodů. Poskytují oporu při chůzi, tlumí nárazy a zároveň je díky nim do pohybu zapojeno vlastně celé tělo.

Výhody nordic walkingu

Jak již bylo zmíněno, nordic walking posiluje svaly celého těla. Díky použití holí se při chůzi otevírá hrudník, uvolňují se ramena a posilují záda i břišní svaly. Klouby dolních končetin nejsou díky holím tolik zatěžovány.

historie nordic walkingu

Celá tato aerobní aktivita zlepšuje metabolismus a působí také jako prevence onemocnění srdce a cév. Nordic walking také pomáhá předcházet kornatění tepen a cév nebo infarktu. Pokud se do chůze s holemi pustíte, zlepšíte svou fyzickou kondici, posílíte imunitní systém a uděláte i něco pro své psychické zdraví. A dost možná shodíte i nějaké to kilo.

Nordic walking a hubnutí

Zdá se to až neuvěřitelné, ale při nordic walkingu člověk spálí až o 40 % či 50 % více kalorií než při běžné chůzi. Výdej energie se podobá jízdě na kole po rovině nebo joggingu. Je však třeba pracovat s hůlkami správně, a to tak, aby se ruka při chůzi dostala nejen před tělo, ale i za něj. Do pohybu totiž musí být zapojeno opravdu celé tělo.

Nordic walking patří mezi aerobní sporty (tedy sporty vytrvalostní, bez náročné intenzity). Kyslík je při této aktivitě dodáván tělu v dostatečném množství a chůze není náročná. Jinými slovy, tělo se během nordic walkingu prohřeje, ale vy se nezadýcháte.

Když půjdete s holemi alespoň 40 minut v kuse, přestane tělo získávat energii z cukrů a začne ji získávat ze zásob tuků. Vy tak budete zdravě (a bez větší námahy) hubnout.

technika chůze nordic walking

Technika chůze a rychlost

Správná technika je u nordic walkingu to nejdůležitější. Pro začátek doporučujeme instruktáž od zkušeného trenéra nebo alespoň zhlédnutí tréninkového videa. Obecně pak platí několik zásad.

1, Vypněte hrudník, ramena tlačte dolů a dozadu, dívejte se dopředu, buďte v mírném předklonu.

2, Odrazte se hůlkou za tělem (od holí se musíte odrážet, ne je jen pokládat vedle sebe), loket mějte propnutý. Ve chvíli, kdy se za tělem odrazíte, otevřete dlaň a hůlku jakoby pusťte. Poté můžete ruku v lokti ohnout a pokračovat s ní směrem dopředu.

3, Po celou dobu chůze by hole měly směřovat šikmo vzad. Hole by se měla zapichovat přibližně na úrovni paty chodidla „přední“ nohy.

4, Krok je při nordic walkingu delší než při normální chůzi. Platí, že čím rychleji jdete, tím je delší krok. Čím vyšší rychlost, tím je i větší náklon těla (a samozřejmě i frekvence odpichování). Možná budete překvapení, ale s holemi můžete klidně i běhat. U nás se to moc nevidí a běhají spíše sportovci, kteří chtějí ulehčit svým kloubům.

Vybíráme pro vás od českých značek

Walkingové hole a jejich správná velikost

Při výběru holí je nejdůležitější, abyste si zakoupili opravdu hole nordic walkingové a nikoli trekingové. Walkingové hole mají speciální rukojeť a hlavně poutko, které je důležité proto, abyste prováděli ty správné pohyby. Poutko umožňuje s holí zapažit a následně ji pustit, aniž by upadla na zem.

walkingové hole sulov

Neméně důležitá je i správná velikost hole. Naštěstí mnoho holí je teleskopických a výšku si můžete sami upravit tak, aby ruka s držátkem hole svírala v lokti pravý úhel.

Tip: Pokud chcete, aby vaše ramena a krční páteř byly méně zatěžovány, pořiďte si o jednu velikost nižší hole. Pokud naopak plánujete s holemi běhat, pořiďte si o jednu velikost vyšší.

Oblečení a obuv na nordic walking

Oblečení na severskou chůzi je vždy třeba přizpůsobit ročnímu období. Vhodné je vrstvení. V chladnějším počasí doporučujeme nejprve obléknout funkční tričko, které bude odvádět pot z těla, na něj microfleecovou mikinu, a nakonec ještě větrovku s kapucí.

Na nohy je pak rovněž vhodné obléknout funkční spodní kalhoty a na ně pak kalhoty svrchní. Je-li mokro a vlhko, vyplatí se i pořízení návleků. Určitě nezapomínejte na nákrčník a čepici. Pamatujte, že přes hlavu uniká nejvíce tepla. Hodit se vám budou i nordic walkingové rukavice, které nejen chrání před zimou, ale i zabraňují otlakům na rukou. Jsou polstrované hlavně v okolí palce a ukazováčku.

Tip: Chodíte-li tam, kde jezdí i cyklisti, nebo vyrážíte na procházku ještě ráno za tmy, pořiďte si oblečení s reflexními prvky.

Obuv by měla být hlavně pohodlná. Vhodné jsou outdoorové boty určené například pro běh nebo chůzi v terénu. Hodit se vám pravděpodobně budou i boty s goretexovou membránou, nebudete pak muset mít strach z každé kaluže a chodit budete moci i za drobného deště. Podrážka boty by měla být ohebná a vzorek na spodu boty výrazný, aby se boty neklouzaly.

To nejdůležitější na závěr

Pokud se hodláte pustit do nordic walkingu, používejte vždy jen hole k tomuto sportu určené, vyberte si správnou velikost, a hlavně se naučte správnou techniku chůze. Jinak hrozí, že svému tělu neprospějete, ale spíše uškodíte.

Nezapomeňte na kvalitní hole