Dětská elektrická autíčka patří mezi velmi oblíbený typ hraček. Podle čeho vybrat to správné? Které parametry jsou při nákupu skutečně důležité?

Co jsou elektrická autíčka pro děti

Elektrická autíčka jsou hračkami pro děti, které baví všechny malé motoristy. Pomáhají jim posilovat sociální kompetence, ale i fyzickou zdatnost. Stejně tak si děti rozvíjejí reflexy a logické přemýšlení.

Procházky budou vaše ratolesti díky těmto malým modelům jednoznačně bavit. Pro svůj zdařilý vzhled věrně napodobující skutečná auta se však tyto hračky rozhodně líbí i tatínkům. Vybrat si můžete z různých provedení čítajících nejen klasické vozy, ale i čtyřkolky, buginy či traktory. Holčičkám bývají některá auta přizpůsobena růžovou barvou. Konstrukce auta je plastová a každé dětské auto je vybaveno elektromotorem a baterií.

Před nákupem bychom měli dbát na následující parametry:

  • věk dítěte
  • počet motorů
  • baterie
  • výkon motoru
  • maximální rychlost
  • maximální nosnost
  • typ kol
  • dálkové ovládání

Věk dítěte

Základním parametrem pro nákup auta je věk dítka, respektive z něj vyplývající tělesná konstituce, tedy výška a váha. Obecně lze do prvního autíčka posadit už dvouleté dítko. Jakmile se potomek naučí sám sedět, už může absolvovat první „jízdy“. Taková vozítka dosahují nižších rychlostí nejvýše 2 km/h a mají dálkové ovládání.

dětská auta

Ve věku 3 až 5 let už je dítě schopné zvládnout pedály a můžete mu tak dopřát auto vybavené plynem a brzdou. Horní věkovou hranicí pro používání těchto hraček pak zpravidla bývá věk 10 let.

Počet motorů

Stěžejním aspektem vašeho elektroautíčka je určitě počet motorů. To znamená, že autíčko má jeden motor, případně můžeme mít dvoumotorovou verzi anebo čtyřmotorovou.

V prvním případě, kdy je v autě jediný motor, je jím poháněno jedno zadní kolo. Takové provedení je vhodné pro rovný zpevněný povrch a nejmenší děti. Zpravidla se tak spíše jedná o malé motorky.

V klasické verzi se častěji setkáte se dvěma motory pohánějícími dvě zadní kola. Takový elektro vůz si poradí i s mírným terénem. Čtyři motory zaručují pohon všech čtyř kol. Mimo to ovšem často můžete od takových aut čekat i delší životnost motorů a převodovek.

Parametry baterie

Autíčka mohou být běžně vybavena 6, 12, 24 nebo 36V bateriemi. Platí, že čím větší je napětí, tím vyšší je i výkon motoru a maximální rychlost.

Obecně platí, že průměrná auta jsou vybavena bateriemi s napětím 2x6V4/5Ah. Lepší modely mají pak disponují bateriemi 2x12V/7Ah. Na baterii pak dětské autíčko vydrží v provozu 1 až 2 hodiny. Nejčastěji se kapacita pohybuje kolem 6 až 7 Ah. Nabíjení trvá v průměru 8 až 12 hodin a stačí k němu běžná zásuvka.

Výkon motoru

Výkon motoru souvisí s tím, jak snadno bude auto schopno překonávat nejrůznější překážky. Obecně lze říci, že výkon motoru začíná od 15 W. Což platí vždy pro každý jednotlivý motor, má-li jich auto více, bude tedy výkon adekvátně vyšší.

U nejslabších modelů pak hovoříme o výkonu nižším než 70 W. Nevýhodou takových aut je slabší baterie, zpravidla se jedná o variantu 6 V, ale i nízká rychlost. Na druhou stranu bývá tato kategorie určena nejmenším dětem, takže nijak zásadně omezení daná nízkým výkonem nepocítíte.

Standardní provedení mívá výkon v rozmezí 70 až 90 W a jde o 12 V baterie. Zde už se kvůli výkonnějšímu motoru právě na baterii kladou vyšší nároky.

Chcete-li svému potomkovi dopřát pořádný „teréňák“, je nutné volit model s motorem o výkonu 140 až 180 W. Nevýhodou je, že za takové vozítko už si připlatíte. Nejsilnější kategorii pak tvoří čtyřkolky s motorem o výkonu 680 W a více.

Rychlost

Rychlost dětského elektrického auta se pohybuje většinou v rozpětí 3 až 7 km/h, tedy na úrovní chůze. Pokročilejší provedení disponují i funkcí plynulého rozjezdu, která zaručuje, že auto okamžitě „nevystřelí“ na nejvyšší rychlost. Tu lze považovat za vítaný bezpečnostní doplněk.

ukazatele rychlosti auta

Nejsilnější autíčka s baterií 36V jsou však schopna vyvinout rychlost až 20 km/hod. Doporučit je proto lze především starším dětem.

Nosnost

Modely pro nejmenší děti mívají nosnost do 30 až 35 kg. Některé verze elektrických autíček mohou disponovat nosností i kolem 50 kg. Ty jsou také osazeny dvěma sedačkami a obecně lze říci, že uvezou pohodlně dvě děti, ale i subtilního dospělého. Obvykle disponuji čtyřmi motory a dvěma 12V bateriemi.

Nevyhnutelnou „daní“ za specificky lepší parametry je ovšem o něco vyšší pořizovací cena než u standardních variet. Pro sourozence se však rozhodně jedná o variantu, kterou lze doporučit. Na trhu jsou dostupná i auta s maximální nosností až 110 kg, která už bez potíží uvezou i dospělou osobu.

Typ kol

V zásadě se u těchto aut můžeme setkat se třemi různými typy kol, a to nafukovacími, plastovými nebo těmi z EVA materiálu.

Plast je nejlevnější možností. Jízdní vlastnosti jsou však oproti zbývajícím dvěma typům horší a také životnost je nižší. Proto se nejčastěji preferuje materiál nazývaný EVA, což je měkký a pružný polymer na bázi gumy. Tato kola jsou měkká, pružná a odolná. Dobře tlumí otřesy a vyznačují se delší životností. Jde o nejčastější volbu.

Velmi ojediněle se setkáte s nafukovacími koly. Komfort jízdy zaručují vůbec nejlepší, nicméně problém spočívá v tom, že je můžete propíchnout a musejí se dofukovat.

Dálkové ovládání

Nutnost dálkového ovládání, kdy má případně jízdu kompletně pod kontrolou rodič, souvisí se schopnostmi dítěte. Pokud zatím není ve věku, kdy by pochopilo princip jízdy, rozhodně se dálkové ovládání vyplatí.

dálkové ovládání

Většinou hovoříme o 2.4G Bluetooth ovládání, tedy novějším typu bez antény. Starší dálkové ovládání 27 Mhz se už dnes téměř nepoužívá.

Standardně je ovládání dětských elektroaut konstruováno tak, že jsou osazeny pedálem, páčkou a volantem. Sešlápnutí pedálu je určeno pro korekci rychlosti jízdy, přičemž většina modelů má brzdu i plyn integrovánu do jednoho pedálu, dále páčka ovlivňuje směr vpřed nebo vzad a volantem dítě reguluje směr.