V dnešní době zažívá rozmach celá řada sportů, které byly ještě nedávno prakticky neznámé a věnovalo se jim jen několik málo nadšenců. Jedním z takových sportů je kiteboarding. Co konkrétně se pod tímto pojmem skrývá? A co je potřeba vědět, pokud si jej chcete vyzkoušet i vy?

Co je kiteboarding?

Kiteboarding označuje vzrušující sport při kterém je jezdec tažen po vodě na speciálně navrženém prkně (tzv. kiteboardu) za pomoci tažného draka. Někdy se můžete setkat i s tím, že je tento sport označován jako kitesurfing nebo skysurfing. 

kitování v moři

Kiteboarding je také blízkým příbuzným sportů jako jsou snowkiting nebo landkiting, při kterých táhne drak člověka na lyžích či na snowboardu, případně na kolečkovém prkně na zemi. 

Stále rostoucí obliba kiteboardingu plyne z toho, že poskytuje jedinečné zážitky dané kombinací rychlosti, možnosti vymýšlet další a další nové adrenalinové triky, a přitom si užívat pobytu na vodě.

Kiteboarding je tak dokonalým příkladem způsobu aktivního odpočinku pro každého, kdo holduje skutečně akční zábavě. Vybavení pro kiteboarding je navíc stále dostupnější, a díky využívání nejmodernějších technologií také maximálně bezpečné. V neposlední řadě je vybavení pro kiteboarding skladnější než to windsurfingové.

Historie kiteboardingu

Nejstarší zmínky o využívání tažných draků pochází ze 13. století z Číny. V Evropě se začalo s tímto způsobem pohonu experimentovat v první polovině 19. století. Důležitým datem je potom rok 1903, kdy malá loď tažená drakem poprvé přeplula kanál La Manche.

První pokusy o využití tažných draků pro zábavu, nebo sport lze zaznamenat v 70. a 80. letech dvacátého století a v 90. letech se již kiteboarding začal prosazovat jako nový sport. V roce 1998 byla otevřena první kiteboardingová škola a uspořádány byly první závody. Čas plynul dál a v dnešní době se již kiteboardingu věnují stovky tisíc lidí po celém světě. 

Vybavení pro kiteboarding

V dnešní době není již žádný problém sehnat kompletní vybavení pro kiteboarding. Zvláště začínající „kiteři“ by si ale měli rozhodně nechat poradit od zkušenějších jezdců. Základním prvkem výbavy je tažný drak, kite.

kiteboardy

Ten svojí konstrukcí připomíná křídlo letadla nebo paraglidu. Obecně jsou zde dvě vrstvy látky spojené látkovými žebry, mezi kterými vznikají vzduchové kapsy. Tažní draci se prodávají v různých velikostech a mohou mít plochu typicky od tří do šestnácti metrů čtverečních. Platí přitom, že čím větší plocha, tím je drak schopen vyvinout větší tažnou sílu. 

Draka je nutné samozřejmě ovládat. Ovládací systém se skládá ze čtyř až 25 metrů dlouhých šňůr. Dvě šňůry jsou upevněny na přední, tzv. náběžné hraně, dvě další potom k odtokové hraně draka. 

Další nezbytnou součástí výbavy je prkno, tzv. kiteboard. Ten je většinou vyroben ze dřeva nebo z kompozitních materiálů. I kiteboardy existují v několika různých tvarech a velikostech. Výběr toho nejvhodnějšího závisí na mnoha faktorech jako je zkušenost jezdce, voda, na které chce jezdit, nebo triky které chce provádět. 

Třetí nezbytnou součástí výbavy je tzv. trapéz. Jedná se vlastně o postroj, který má jezdec nasazený kolem pasu, a ke kterému jsou připevněn tažný drak. 

Existuje samozřejmě i další vybavení, které zvyšuje bezpečnost a pohodlnost jízdy. Může jít o přilbu, proti nárazovou, nebo záchrannou vestu, neopren, případně šňůru pro zajištění prkna. Speciální vybavení jako jsou vysílačky, nebo GPS přístroje jsou pak určené pro zkušené jezdce jezdící na volném moři. 

Jak vybrat kite?

Široký výběr tažných draků může způsobit, že se v něm začínající jezdec snadno ztratí. Rada profesionála je v tomto případě na místě, přesto by ale jezdec měl samozřejmě znát základní typy draků a chápat rozdíly mezi nimi. Obecně platí, že každý drak spadá do jedné z možných kategorií: 

  • nafukovací drak
  • komorový drak s otevřenou náběžnou hranou
  • komorový drak s uzavřenou náběžnou hranou
  • single skin drak

Nafukovací drak má pevnou konstrukci, která získá svůj tvar po nafouknutí pumpičkou. Výhodou je, že drak drží stále svůj tvar, nepotopí se a je snadné s ním znovu odstartovat, má také dobré letové vlastnosti. Mezi jeho nevýhody patří delší příprava na jízdu a větší objem ve sbaleném stavu. 

kiteboarding

Komorový drak s otevřenou náběžnou hranou se nafukuje větrem při jízdě. Pro kiteboarding na vodě je silně nevhodný, neboť při pádě na hladinu se vnitřek zalije vodou a nelze s ním znovu odstartovat. 

Komorový drak s uzavřenou náběžnou hranou již na vodu použít lze, neboť se voda do jeho vnitřních prostor nedostane. Tento typ draka je velmi stabilní i při silných poryvech větru, na druhou stranu ale patří mezi ty dražší. 

Single skin draci jsou relativní novinkou na trhu, oproti ostatním typům je tvoří jen jedna vrstva látky, která má vyztuženou náběžnou hranu.

Začínající kiteři budou pravděpodobně volit mezi nafukovacím drakem a drakem s uzavřenou náběžnou hranou. Pro začátek je vhodnější volit draky s menší plochou, ještě lepší je potom absolvovat kurz nebo zkušební jízdy pod dohledem instruktora, a teprve poté se rozhodovat pro nejvhodnějšího draka.