Skákání na trampolíně je aktivitou, která je skvělá nejen pro děti. Proč si pořídit velkou zahradní trampolínu?

Co je to vlastně trampolína

Trampolína je definována jakožto tělocvičné a sportovní náčiní určené pro skákání osob. Skoky na trampolíně jsou součástí sportovní gymnastiky a jako takové jsou dokonce olympijským sportem. Toto nářadí se používá i pro trénink při disciplíně skoky do vody.

Historický předchůdce dnešní trampolíny byl vyroben z kůží mrožů. Současné trampolíny tvoří kovová konstrukce, která je potažena syntetickým materiálem. O samotný efekt pružení se stará obvykle soustava pružin.

první trampolíny

Kořeny trampolín mají údajně sahat až k akrobatovi jménem du Trampoline, historikové nicméně tuto verzi zpochybnili. Novodobá a reálná historie trampolín se začíná psát roku 1936. Dvojice George Nissen a Larry Griswold sestavila vlastní trampolínu a nechala si ji dokonce patentovat.

Proč si vybrat zrovna skákání na trampolíně

Cvičení na trampolíně má celou řadu předností. Posílíte si díky němu doslova celé tělo, zpevníte svaly, především pak ty, které tvoří tzv. core neboli střed těla. Dochází dokonce i k posilování svalstva pánevního dna.

Cvičení na trampolíně podporuje flexibilitu a pohybovou koordinaci. Stejně tak zvyšuje celkovou fyzickou zdatnost a výdrž. Patří k oblíbeným aerobním aktivitám a jako takové je velmi účinné z hlediska spalování nadbytečných kilogramů.

hubnutí na trampolíně

Pravidelným pohybem na tomto náčiní si i zlepšíme krevní oběh a napomůžeme ke snižování cholesterolu. Trampolína podporuje i hustotu a pevnost kostí a má příznivý vliv na lymfatický systém.

Výhodou je i to, že její povrch zcela přirozeně podněcuje k vědomému pohybu, musíme se soustředit. Eliminujeme tak riziko, že se budeme hýbat jednoduše špatně. Stejně tak je šetrná pro vaše klouby.

Vybíráme pro vás

Jaké cviky lze na trampolíně cvičit aneb trampolína a hubnutí

Mohlo by se zdát, že trampolína není z hlediska pestrosti cvičení příliš variabilní. Škála prováděných cviků je přitom velmi pestrá.

Základem jsou samozřejmě právě skoky. K rytmickému skákání můžete pro větší zábavnost celého cvičení zvolit i hudební kulisu. Kromě toho můžete na trampolíně „běhat“, skákat na místě i přenášet váhu z nohy na nohu.

Vyzkoušet můžete i twistování, zakopávání, skákání snožmo, rotace a řadu dalších účinných cviků.

cvičení na trampolíně

Obecně se též nemusíte bát toho, že byste si na ní ublížili. Aktivita je bezpečná, neboť cílem většiny cviků není vyskakování do výšky. Cvičení je vhodné i pro starší ročníky, nicméně má i své limity, nedoporučuje se těhotným.

Pokud je vaším hlavním cílem právě spalování tuků, důležitá je i frekvence a délka cvičení. Cvičit byste měli 2x až 3x týdně nejméně po dobu 30 minut.

Jak vybrat trampolínu

Trampolíny se dělí na dvě základní kategorie:

  • interiérové
  • exteriérové

Toto rozlišení lze také uchopit z hlediska velikosti, neboť už z podstaty věci jsou exteriérové trampolíny větší.

Podle čeho vybírat zahradní trampolínu

Trampolínu na zahradu volíme podle těchto základních parametrů:

Typ trampolíny

I na zahradu můžeme umístit dva různé druhy trampolín. Existuje tak verze:

  • vyvýšená
  • zapuštěná

Vyvýšená trampolína je ta klasická, která na kovových nožkách stojí asi 60 cm nad zemí. Toto provedení lze snadno přemístit.

Zapuštěná verze se vyznačuje zkrácenými nožičkami či bočním límcem s průduchy. Je méně esteticky rušivá i bezpečnější, její nevýhodou je ale náročnější instalace. Doporučuje se vyhloubit díru vždy minimálně o hloubce 75 cm.

Z bezpečnostních důvodů je nutné počítat s tím, že kolem trampolíny by navíc vždy mělo zůstat přibližně 1 až 1,5 m volného místa.

Velikost

Velikost v případě trampolíny znamená v podstatě průměr dopadové plochy. Pohybovat by se v případě venkovních modelů měla na přibližně 300-305 cm. Existují ale i modely, které nabídnou v průměru 400 cm nebo i více.

Nejmenší verze kolem 300 cm je určena pro jednoho dospělého. Trampolíny o průměru 300 až 400 cm pojmou dva dospělé. U 400 cm venkovní trampolíny a více už může skákat jeden dospělý i děti.

Počet pružin

Počet pružin má vliv na samotné skákání. Platí, že čím jich je více, tím jdou skoky snáz. Levné modely tak nabídnou asi 40 pružin, u těch kvalitnějších stoupá počet až na 100. Každá pružina by měla být navíc krytá pěnou a obalem z PVC nebo polyethylenu.

pružiny na trampolíně

Některé modely pružiny nemají a obsahují pouze elastický výplet. Výhodou je to, že skákací plocha měkčí dopad, o pružiny se nelze také poranit. Bez pružinové modely jsou ovšem citelně dražší.

Materiál

Materiálem se rozumí jak ten, z něhož je zkonstruován samotný rám trampolíny, tak i látka, z níž je vyrobena dopadová plocha.

Rám by tak měl být vyroben nejlépe z oceli. Konstrukce z plastu či hliníku má mnohem kratší životnost. Ocelová konstrukce by navíc měla být z důvodu koroze ošetřena práškovou barvou nebo metodou galvanizace.

Samotná skákací plocha se nejčastěji vyrábí z polypropylenových vláken. Vždy by měla být chráněna sítí, v případě nezapuštěné verze i ve spodní části.

Nosnost

Nosnost klasické velké trampolíny s průměrem 400 cm, kterou bude používat dospělý s dítětem, by měla činit cca 100 kg i více. U těchto modelů se ale nosnost běžně pohybuje i na hodnotě několika set kilogramů Menší jumping trampolína na cvičení může mít cca 120 kg.

Vybíráme pro vás