Šnorchlování se v posledních několika letech stalo oblíbenou aktivitou, kterou však není radno podceňovat. Pokud se chystáte na dovolenou do tropických oblastí, nejspíš vám šnorchlování bude prezentováno jako nenáročné sportovní vyžití, které zvládne naprosto každý.

Pravdou je, že v mnoha případech šnorchlování zahrnuje pouhé poklidné brázdění hladiny za využití zapůjčené výstroje a plavecké vesty.

Šnorchlování v sobě skrývá mnohem více zážitků, než se na první pohled může zdát. Důležité je však nepodcenit kvalitní vybavení a v některých případech i podstoupit odborný výcvik.

Co je to šnorchlování?

Šnorchlování, známější pod názvem skin diving, je předchůdcem moderního potápění. Jeho oblíbenost tkví v jednoduchosti, kterou nabízí. Ve většině případů si vystačíte se základní sadou na šnorchlování, která obsahuje ploutve, masku a šnorchl.

Pokud toužíte objevovat hlubinná zákoutí moří a oceánů, bude nezbytné pořídit si vybavení, umožňující náročnější odvětví šnorchlování. S pokročilejší sadou se dostanete do blízkosti rozličné fauny i flóry, což by vám základní výbava jen stěží umožnila.

šnorchlování

Abyste si šnorchlování užili naplno, je vhodné nepodcenit přípravu. Pokud víte, že vaše plavecké dovednosti by si zasloužily vylepšit, navštivte před odletem na dovolenou plavecký bazén.

Některé z městských bazénů nabízí i soukromé lekce. V rámci plavání se zaměřte především na tzv. volný styl, neboť při šnorchlování budete hojně využívat pohyb kopáním nohou do vody.

Zdatnějším plavcům je umožněno šnorchlování bez plavecké vesty, která sice více nadnáší, ale zároveň brání pohodlnějšímu pohybu pod hladinou. Mnohem náročnější, než samotné plavání je plavání s ploutvemi, které kvůli vytvářenému odporu a své váze zatěžují ve vysoké míře svaly. Trénink v žádném případě nepodceňte.

Vybavení na šnorchlování

Jak už bylo řečeno výše, vybavení na šnorchlování se dělí do dvou kategorií, na základní a pokročilé. Nováčkům postačí maska, ploutve a šnorchl, popřípadě neopren či jiný typ ochrany v závislosti na oblasti, ve které se chystáte šnorchlovat.

Nejdůležitějším faktorem, jenž je potřeba zvážit, je výběr šnorchlovací masky, která umožňuje úplnou přilnavost ke kůži tak, aby voda zůstala na vnější straně, kam patří.

Kvalitně zpracované masky poznáte podle nerozbitného skla a odolného materiálu, který je imunní vůči vyššímu tlaku. Ve vysoké oblibě jsou v poslední době celoobličejové šnorchlovací masky, které umožňují i hloubkové potápění.

Při výběru ploutví se setkáte se dvěma typy, s plnou patou a s patou otevřenou. Vzhledem ke skutečnosti, že většina lidí šnorchluje spíše v mořské vodě s teplými proudy, jsou ploutve s plnou patou vhodnější volbou, neboť je nasadíte přímo na holé nohy.

vybavení na šnorchlování

Pokud se však chystáte šnorchlovat ve vodě studené a máte při potápění nasazené boty, vyplatí se použít ploutve s otevřenou patou.

Ačkoli šnorchl se zdá být naprostým základem, můžete vybírat z mnoha druhů. V nabídce naleznete klasický šnorchl typu J či pružný šnorchl opatřený hadicí a umožňující vyšší přilnavost ke kůži.

Mezi pokročilejší sadu v rámci šnorchlování patří vybavení totožné s vybavením hloubkových potápěčů, které zahrnuje mimo jiné i bomby s kyslíkem.

Jak se správně dýchá při šnorchlování?

Správné dýchání trénujte nasazením masky na obličej, při čemž šnorchl si vložte do úst a nadechujte a vydechujte trubicí. Dýchejte skutečně pomalu a zhluboka. Až zvládnete první krok, nezbývá než začít trénovat dýchání pod vodou.

Zvuk, který bude vydávat váš dech proudící skrz šnorchl bude nejprve nepříjemný, ale je nutné zachovat klid. Vždy máte možnost vynořit se nad hladinu, vyndat šnorchl z úst a po chvíli vše zkusit znovu.

Postupem času si zvyknete na práci se šnorchlem a začnete si užívat vodní scenérii. Pomalé, hluboké, a hlavně uvolněné dýchání vede k vyššímu přísunu čerstvého vzduchu do plic.

správné dýchání pod vodou

Jak se vyhnout zamlžení brýlí při šnorchlování?

Důvodem, proč se masky při šnorchlování mlží, je zbytkový povlak na čočce, jenž na skle ulpěl při výrobě. Povlak lze odstranit dvěma účinnými metodami. První z nich spočívá v použití zubní pasty, kterou rozetřete po vnitřní straně skel a necháte působit přes noc.

Druhou možností je zahřát vnitřní stranu čočky zapalovačem či plamenem svíčky. Žár způsobí zčernání materiálu, ale nezoufejte. Po vychladnutí povrch čočky očistěte vlažnou vodou a v případě potřeby postup opakujte.

Jak se vyrovnat s tlakem v uších?

Míra působení tlaku na oblast uší je u každého jedince individuální. Pokud se ani po opakovaném potápění nepříjemného tlaku nezbavíte, vyzkoušejte pár osvědčených tipů.

Několik desítek minut před plánovaným ponorem začněte žvýkat žvýkačku, která vás donutí častěji polykat. Tím uvolníte obě Eustachovy trubice, jež jsou tlaku vystaveny nejvíce.

Dále by mohlo pomoci sestoupit pod hladinu v poloze nohama nahoru, hlavou dolů, čímž se přílišnému tlaku vyvarujete, neboť bude působit rovnoměrně.