Srovnání elektrokoloběžek zn. Eljet + tipy k výběru a údržbě
Stále větší oblibě se v současné době těší jednoduché a nenáročné (i co do údržby) dopravní prostředky, které dělají lidi nezávislé na veřejné dopravě a umožňují jim jízdu prakticky kdekoli. Jedná se o elektrokoloběžky.
Podle čeho ale vybrat vhodný model, když na trhu existuje tak velká nabídka? Podle čeho se elektrokoloběžky dělí? Máme pro vás řadu tipů a srovnání elektrokoloběžek značky Eljet.
Co je elektrokoloběžka
Pokud toužíte po zábavné jízdě, jednoduchém přesunu z místa na místo s minimem vynaložené námahy a současně vám záleží na životním prostředí, pak se určitě zaměřte na elektrokoloběžky. Elektrokoloběžky nebo také elektrické koloběžky či aku koloběžky jsou opravdovým trendem poslední doby.
Spojují v sobě prvky oblíbené klasické koloběžky, která je v tomto případě ale vybavena elektromotorem, který zajišťuje pohodlné cestování. Jedná se o dopravní prostředek, který snadno rozjedete několika odrazy nohou o zem a pak už jej ovládáte podobně jako třeba skútr.
Podle čeho se dělí elektrokoloběžky?
Na trhu existuje celá řada modelů, které jsou určené vždy ke konkrétnímu účelu. Podle toho existuje také více faktorů, jak jednotlivé typy dělit a podle čeho je vybírat.
Podle věku
Prvním ukazatelem je například určení, kdo bude elektrokoloběžku využívat. Setkat se tak můžete s:
- dětskou elektrokoloběžkou – zásadní je v tomto případě jejich nosnost (výrobce Eljet dodává modely o nosnosti od 50 – 65 kg) a samozřejmě výkon, který je obecně nižší (a pro děti bezpečnější) než u modelů určených pro dospělé,
- elektrokoloběžkou pro dospělé – na vyšší nosnost může upozornit i robustnější rám nebo rozměry koloběžky (které jsou většinou nastavitelné) a samozřejmě také vyšší výkon, který umožňuje dosahovat vyšší rychlosti.
Podle terénu
Dalším kritériem je pak dělení elektrických koloběžek podle místa využití.
- Městské elektrokoloběžky – jsou vyhledávané pro svou schopnost zajistit přepravu do práce, do školy, za zábavou nebo třeba jen k náhradě klasické MHD. Vyhovují jim zpevněné plochy silnic, chodníků i cyklostezek.
- Skládací elektrokoloběžky – své zastoupení mají mezi městskými modely také praktické skládací elektrické koloběžky, které je možné jednoduše složit, umístit do kufru auta, převážet v autobusech nebo tramvajích nebo si je jednoduše odnést do bytu nebo sebou do kanceláře.
- Terénní elektrokoloběžky – pak usnadňují pohyb v náročnějších místech, volit je tak můžete na výlety do přírody, poradí si s nezpevněnými cestami, také se štěrkem nebo hlínou. Mají typicky silnější rám, obvykle větší kola s odolným pláštěm nebo silnější motor.
Baterie
Základem každé kvalitní elektrokoloběžky je její baterie. Nejběžněji s používají lithiové baterie (36 V) u modelů pro dospělé, u dětských koloběžek jsou to pak obvykle olověné typy (24 V). Doba nabíjení se pohybuje od 4 do 7 hodin.
Péči o baterie vždy uvádí výrobce, ale obecně platí, že je třeba nabíjet je vždy jen v suchém a čistém prostředí, vyvarovat se přílišnému chladu a nabíjet vždy minimálně 1x za měsíc.
Vybíráme pro vás
Vlastnosti koloběžek
Základní povinnosti
Elektrokoloběžky jsou určené pro jízdu na silnici a cyklostezce nebo jiných vyhrazených místech. Na chodník smí jen jezdci mladší 10 let. Do 18 let je pak povinná helma a samozřejmě je nulová tolerance alkoholu. Maximální rychlost elektrokoloběžek je 25 km/h.
Povinná výbava
Elektrokoloběžky musí být opatřeny řadou bezpečnostních prvků. Dle konkrétního modelu k nim může patřit např. bílá odrazka ve předu a červená odrazka vzadu. Boky mohou mít oranžové odrazky.
U modelů Eljet se můžete setkat také s LED podsvícením nebo osvětlením u řídítek. Dále bývají 1–2 nezávislé brzdy (řídítka a zadní kolo). Brzdy mohou být kotoučové (pro rychlý brzdný účinek), bubnové (které se dodávají především na dětská kola) a elektrické (brzdí motor).
Srovnání dětských Eljet elektrokoloběžek
Eljet nabízí ucelenou řadu kvalitních elektrokoloběžek pro dětské řidiče, ke srovnání jsme vybrali čtyři modely.
- Dingo – je elektrokoloběžka vhodná pro děti od 7 let, její nosnost je 65 kg a váha zhruba 10 Kg. Stroj umí dosáhnout rychlosti až 13 km/h a má dojezd asi 11 km. Je vybaven předním osvětlením, zvonkem, startuje se přes páčku na řídítkách. Další výhodou je skládací mechanismus.
- Dino – podobné vlastnosti pro děti od 7 let nabízí také typ Dino. Má pevná kola a pohon míří na zadní část. Startuje se jednoduše přes páčku na řídítkách a dosahuje rychlosti až 11 km. Oproti modelu Dingo má motor výkon 120 W (což je o 30 W méně), nicméně pro optimální jízdu i v zatížení do 65 kg je to výkon více než dostatečný.
- Rex – tento typ nabízí výhodu stejně jako předchozí modely v tom, že jde snadno složit a uskladnit. Brzdy se obsluhují přes páčku na řídítkách. Dojezd má Rex v rozmezí 8 – 10 km a dosahuje rychlosti až 12 km/h. Své nové majitele zaujme především v působivém LED podsvícením nášlapu, který současně doplňuje bezpečnostní prvky.
- Magico – jezdce od 4 let věku pak může okouzlit model, který se po odrazu spouští jednoduše sešlápnutím tlačítkem. Koloběžka zvládne až 50 kg zátěž a dojezd je do 8 km. Výhodou je nízká váha, která vynahrazuje chybějící skládací mechanismus a potěší i příjemné podsvícení nášlapu i koleček.
Srovnání Eljet elektrokoloběžek pro dospělé
Nadstandardní vlastnosti nabízí značka Eljet také v modelech určených pro dospělé. Zajímavé jsou například produkty Falcon.
- Falcon a Falcon Pro jsou koloběžky vhodné především pro městské prostředí. Jsou vyrobené u kombinaci oceli a hliníku, ke startování dochází po odrazu. Zatímco Falcon Pro je vybaven pevnými koly, Falcon je má nafukovací. Oba typy mají přední elektrické a zadní mechanické brzdy a jsou skládací. Falcon má tempomat a Falco Pro navíc i aplikaci k jednodušší jízdě. Oba zvládnou rychlost 25 km/h, ale Falcon Pro má dojezd asi o 5 km větší, tedy 23 km. Výhodou u obou modelů je rychlá doba nabíjení i nosnost 120 kg.
- Falcon Max a Falcon Max Pro jsou určené pro náročnější uživatele, kteří rádi svou koloběžku využijí i v složitějším terénu. Opět můžete volit mezi modelem s pevnými koly (Max Pro) nebo nafukovacími (Max). Max Pro má navíc kromě odpružení zadní části odpružené i vidlice. Dojezd Falcon Max je až 23 km, u modelu Max pro je to dokonce až 30 km.
Za zvláštní zmínku stojí také modely C-80 a C-85.
- C-80 – je typ vhodný do města a zpevněných cest mimo něj, má pevná kola, je vybaven zvonkem a displejem, který informuje o rychlosti, ujeté vzdálenosti i stavu baterie. Dojezd má až 23 km a hravě dosáhne maximálně možné rychlosti.
- C-85 – oproti modelu C-80 má kola pevná jen vzadu, vepředu jsou nafukovací. Kromě displeje má také přední světlo. Dobu nabíjení má asi o dvě hodiny delší, ale na druhou stranu má dojezd až 30 km. Oba typy jsou skládací s nosností do 120 kg.
Eljet je značka, které pro každého zájemce nabízí pokaždé něco jedinečného. Vždy je kladen důraz na vysokou bezpečnost, kvalitu materiálů, provedení i použité technologie.
Vybíráme pro vás od značky Eljet