Hračky pro malé i větší děti se neustále zdokonalují, aby podporovaly prakticky všechny potřebné dovednosti, které se mají během dětství a dospívání naučit. Veškeré tyto dovednosti směřují k komplexní schopnosti fungovat v moderním světě podle jeho aktuálních požadavků a vlastních potřeb.

Také proto jsou moderní hračky vybaveny celou řadou interaktivních a funkčních součástí, jež simulují činnosti, jimž se budou děti v dospělosti určitě věnovat.

Jednou z takovýchto hraček jsou i elektrická vozítka, která sice mohou na první dojem budit pocit, že se jedná spíše o zábavný způsob dopravy malých dětí velmi pomalým způsobem, jejich význam pro vývoj dětské motoriky však může být značný.

Co je to dětské elektrické vozítko a jak se používá

Elektrická vozítka jsou v podstatě modelové zmenšeniny klasických automobilů, které umožňují skutečnou jízdu a simulují ovládání automobilu. Určená jsou buď pro menší nebo pro větší děti podle nosnosti, velikosti rámu i funkčních součástí apod.

Nejčastěji v nich vidíme jezdit děti ve věku kolem 3-4 let, ve skutečnosti se však vyrábí modely, které jsou často vhodné pro věkovou kategorii 3-8 let. Vozítko má dvě až čtyři místa na sezení a ovládá se buď přímo volantem a pedály na místě řidiče, nebo dálkovým ovládáním – dostupné jsou zpravidla obě možnosti, aby vozítko plnilo svůj funkční a výukový charakter a zároveň bylo možné jej ovládat rodičem nebo jinou dohlížející osobou a korigovat rychlost a směr. Dítě tak má reálnou možnost vyzkoušet si řízení automobilu a osvojit si základní schéma jeho ovládání.

Výhody používání elektrického vozítka a jeho vliv na rozvoj schopností a dovedností dítěte

Pokud pochybujete o tom, zda je právě pro vaše dítě elektrické vozítko vhodné, vězte, že se jedná o hračku, která jej naučí celé řadě dovedností a bude jej kontinuálně rozvíjet v mnoha rovinách.

dětská vozítka

Díky elektrickému vozítku, kterým může být dětské autíčko, čtyřkolka, bugina, motorka nebo třeba traktor, si dítě osvojí nové dovednosti (neb posílí ty stávající) jak v oblastech jemné či hrubé motorik, tak v rámci kognitivních či sociálních dovedností.

Obvykle však rodiče svým dětem pořizují autíčko či čtyřkolku, ve kterých může jezdit i další dítě jako spolujezdec. Zde jsou hlavní výhody používání elektrického vozítka pro dítě.

1.    Rozvoj hrubé motoriky

Jako hrubá motorika jsou označovány dovednosti, které se týkají pohybu. Tento typ činností provádí velké svaly a jedná se především o pohyb končetin či trupu, hlavy, změny polohy těla či jednoduše přesun z jednoho místa na druhé pomocí vlastního těla.

Aby bylo možné se v elektrickém autíčku přesouvat, musí si dítě, které jej ovládá, osvojit hned několik dovedností – jedná se především o správné a přesné zatočení volantem tak, by se vozítko pohnulo přesně do toho směru, do kterého che dítě jet, a pak také sešlapování pedálů ovlivňující rychlost či brždění a celkovou koordinaci těla.

Kromě toho se dítě učí orientaci v prostoru a vnímat prostředí na trochu vyšší úrovni včetně odhadování vzdálenosti či rychlosti. Točení volantem a sešlapování pedálů navíc posiluje specifické svaly.

2.    Rozvoj jemné motoriky

Na úrovni jemné motoriky se dítě při ovládání a jízdě v autíčku učí především koordinaci rukou a zraku – jedná se o velmi důležitý aspekt, který pomáhá zrychlovat schopnost reakce na vnější podněty.

Častou jízdu se mu povede velmi dobře si osvojit synchronizaci pohybů se situací před ním. Kromě vlastního řízení bývá autíčko vybaveno dalšími prvky, jež pomáhají rozvíjet jemnou motoriku – jedná se například o přezky bezpečnostních prvků, tlačítka na zapínání světel apod.

Vyberte si z naší široké nabídky

3.    Rozvoj kognitivních schopností

Řízení autíčka je zábava, která ovšem vyžaduje neustále přizpůsobovaní se aktuální situaci. Dítě si prostřednictvím této činnosti buduje schopnost rychlejšího a pevnějšího rozhodování a ihned je schopno rozeznat důsledky svého rozhodnutí a učit se ze svých úspěchů a chyb.

Při jízdě je navíc potřeba plánovat několik kroků dopředu, rozmyslet si, kam a jak se chce dítě dostat a vyhýbat se případným překážkám, které se v cestě nahodile vyskytují – těm, o kterých ví, i těm, které nečeká. Právě plánování a schopnost předvídat situační důsledky jsou velmi cennými zkušenostmi, které si z jízdy v autíčku dítě bere i do dalších oblastí života.

4.    Rozvoj sociálních dovedností

Vozítka jsou obvykle konstruována tak, aby v nich mohly jet společně alespoň dvě děti (někdy i tři nebo čtyři). Společná jízda je velmi dobrou příležitostí pro rozvoj komunikace, ale také základní emoční inteligence.

Jelikož se jedná o velmi populární a oblíbenou hračku, musí se naučit dělit a v řízení střídat. Samotná jízda je pak podmíněna znalostí alespoň minimálních pravidel silničního provozu a vyžaduje schopnost empatie při jízdě mezi lidmi.

Děti si také velmi rády hrají na skutečné činnosti dospělých, prostřednictvím autíčka se snadněji do činnosti vcítí a učí se reagovat odpovídajícím způsobem podle toho, jak to znají z pozice pasažéra (a mohou vám nastavit zrcadlo). Předstírání skutečné jízdy v autě jim pomáhá v sebeuvědomění i lepšího pochopení vlastní společenské role.

Jak vybrat elektrické vozítko pro dítě

Při výběru konkrétního modelu je potřeba primárně zohledňovat schopnosti, věk a fyzické vlastnosti dítěte. Velmi důležitým parametrem je nosnost a také velikost prostoru na sezení (vzdálenost volantu a pedálů apod.).

kokpit autíčka

Modely jsou standardně klasifikovány podle věku dítěte, neškodí se však orientovat se i podle jeho hmotnosti. Vedle uživatelských vlastností je pak vhodné zohlednit především ty funkční, tzn. typ, výkon, kapacitu a umístění baterie, které ovlivňují dojezd při dané zátěži, materiály jednotlivých částí udávající životnost a odolnost a doplňující prvky včetně dálkového ovládání.

Na co si dát pozor při výběru a používání elektrického vozítka

Ačkoliv jsou modely elektrických vozítek poměrně propracované, vyplatí se si při výběru konkrétního produktu zohledňovat nejen výkon či design, ale především bezpečnostní prvky.

Velmi důležité je, aby elektrické autíčko pro děti mělo potřebnou nosnost a bylo dostatečně stabilitu, a rozhodně volte modely, které jsou vybaveny bezpečnostními pásy a samozřejmě dálkovým ovládáním pro rodiče.

Bude-li dítko v autíčku jezdit pouze na dvoře nebo třeba v parku, můžete trochu slevit z bezpečnostních nároků, vždy je ale lepší používat ho na hladkých površích a v kontrolovaném prostředí a dítěti pořídit ochranné pomůcky, tedy alespoň přilbu, jelikož autíčko má vždy otevřenou střechu.

Jak o autíčko pečovat

Vozítko je elektrické zařízení, proto potřebuje odpovídající péči. Pohon autíčko zajišťují baterie, které jsou obvykle umístěny u kol. Baterii je nutné správně nabíjet podle pokynů a chránit před vodou a prachem.

baterie autíčka

Pokud se chystáte autíčko delší dobu nepoužívat, baterie vypojte a uložte do vhodných podmínek. Obdobně je potřeba se starat i konstrukční prvky autíčka – ideálně jej nepoužívat v případě velkých srážek či nízkých teplot, chránit jej před přílišným znečištěním a pravidelně jej čistit, kontrolovat stav kol i funkčních prvků.

Závěr

Elektrické vozítko je velmi užitečná hračka, která může výrazně pomoci v rozvoji schopností a dovedností vašeho dítěte. Pokud se rozhodnete jej pořídit, při výběru se zaměřte nejen na výkon baterie a design, ale také na to, zda je pro vaše dítě správně veliké a bezpečné.

Bezpečnost rozhodně nepodceňujte a vždy se radši pojistěte dodatečnými ochrannými prvky včetně dálkového ovládání.

Vyberte svému dítěti to pravé!