Nejčastější dotazy k feederovým prutům

Jaká je vhodná délka feederového prutu?

Jak by měl být takový prut dlouhý? Vhodná délka obecně závisí zejména na konkrétních podmínkách rybolovu a záměrech rybáře. Nicméně, pakliže to trochu zevšeobecníme, můžeme říci, že se povětšinou používají pruty o délce mezi 2,7 až 4,5 metru.

Kratší pruty jsou pak vhodné spíše pro menší vodní plochy, popřípadě místa, která mají omezený prostor pro házení návnady. Ty delší oproti tomu umožňují dosáhnout větší vzdálenosti, kdy se samozřejmě lépe manipuluje s vlascem.

Pokud ovšem máte v plánu chytat v konkrétním revíru, může se jako ideální varianta hodit nejprve se zeptat zdejších rybářů, kteří mají s místními podmínkami zkušenost. Ti vám jistě rádi poradí.

Jaké druhy špiček se u prutů na feeder používají?

Už bylo řečeno, že feederové pruty disponují speciálních ohebnou špičkou, přičemž ty se povětšinou používají vyměnitelné. Existuje pak vícero konkrétních druhů, které se liší svou citlivostí, potažmo tuhostí.

V zásadě pak jsou hlavní tři druhy, a to klasické, tzv. hollow a karbonové. Klasické špičky mají pružnou konstrukci, díky čemuž reagují na lehké záběry a umožňují tak rybáři rozpoznat i ten sebemenší dotek ryby.

Ty, kterým se říká „hollow“ se pak vyrábějí z dutých vláken, což jim opět dodává větší citlivost, ale i rychlejší reakcí. Obecně se pak hodí spíše pro rybolov na delší vzdálenost, popřípadě pro místa, kde je silný proud vody.

A na nakonec – karbonové. To jsou špičky z uhlíkových vláken, rovněž velice citlivé, pročež nabízí okamžitou indikaci i při nejjemnějších doteku ryby. Oblíbené jsou pak zejména u zkušených rybářů, jenž chtějí mít nad záběry maximální možnou kontrolu.

Z jakého materiálu se feederové pruty vyrábějí?

A co tady máme dál? Materiál! Neboli z čeho se vlastně feederové pruty vyrábějí? Obvykle jsou to uhlíková vlákna, sklolaminát, popřípadě kompozit. Pruty z uhlíkových vláken jsou pak lehké, pevné a zároveň nabízí i vysokou citlivost.

Navíc umožňují rychlou reakci prutu. Suma sumárum, součet těchto vlastností sám dokazuje, proč jsou mezi rybáři tak oblíbené. Sklolaminátové pruty se mezitím vyrábějí ze směsi skleněných vláken a pryskyřice.

Obecně jsou pak cenově dostupnější než předchozí pruty z uhlíkových vláken, nicméně jsou ale o něco pevnější a odolnější. Hodí se pak spíše pro začátečníky, popřípadě pro rybolov v náročnějších podmínkách, kde pevnější konstrukce najde uplatnění.

A do třetice – pruty z kompozitu. To je de facto kombinace uhlíkových a skleněných vláken. Takové pruty jsou velice lehké, ale zároveň pevné. Mimochodem, z kompozitu se vyrábějí třeba i hokejky, a ne náhodou.

Je to stabilní materiál, který dlouho vydrží, což se vám možná na první dobrou nemusí zdát, ale nezapomínejte, že nebudete střílet kusem gumy plnou silou od modré čáry.

Jaký je rozdíl mezi feederovým prutem a boloňským prutem?

A jaký je vlastně rozdíl mezi feederovým a boloňským prutem? Obecně v jejich konstrukci. Zatímco feederový prut je vhodný pro lov na dno s větší vzdáleností a lepší kontrolou nad návnadou, boloňský se spíše uplatní při lovení na vodní hladině, kde je vzdálenost naopak menší.

Zato je ale potřeba mít citlivější odezvu na záběr. Když to ještě trochu upřesníme – feederový prut je vybaven speciální špičkou, o níž už byla řeč, ale je také obvykle o něco delší, zatímco boloňský prut je typicky tenčí prut, který se skládá z několika teleskopických částí.