Karimatka by vám doma určitě neměla chybět. Nemusíte být žádný dobrodruh či nadšený sportovec, abyste ji využili mnoha způsoby. Např. karimatka na cvičení zajistí, že se nenachladíte od studeného povrchu, ochráníte svou naleštěnou podlahu a neotlačíte se při cvičení jogy. Nejvíce se karimatka používá na spaní ať již ve stanu při spaní pod širákem nebo doma jako nouzové řešení. Díky svým termoizolačním vlastnostem vás ochrání před chladem dokonce ......
Karimatka by vám doma určitě neměla chybět. Nemusíte být žádný dobrodruh či nadšený sportovec, abyste ji využili mnoha způsoby. Např. karimatka na cvičení zajistí, že se nenachladíte od studeného povrchu, ochráníte svou naleštěnou podlahu a neotlačít ......

Karimatka by vám doma určitě neměla chybět. Nemusíte být žádný dobrodruh či nadšený sportovec, abyste ji využili mnoha způsoby. Např. karimatka na cvičení zajistí, že se nenachladíte od studeného povrchu, ochráníte svou naleštěnou podlahu a neotlačíte se při cvičení jogy. Nejvíce se karimatka používá na spaní ať již ve stanu při spaní pod širákem nebo doma jako nouzové řešení.

Díky svým termoizolačním vlastnostem vás ochrání před chladem dokonce i když dáte karimatku do hamaky jako spodní vrstvu. Máme různé druhy karimatek - alumatky s hliníkovým povrchem, pěnové karimatky na pláž či cvičení a luxusní samonafukovací karimatky. Ty jsou ideální pokud máte rádi při spaní pohodlí. V naší nabídce najdete zástupce každého druhu karimatek za velmi dobrou cenu.

TIP: 7+1 způsobů použití karimatky x Začínáme s kempováním pod stanem

Zobrazit více
Zobrazit méně

Jak vybrat karimatku

Ať už vyrážíte do přírody pod „širák“ nebo pod stan, je vždy dobré vzít si s sebou něco, co dáte mezi zem a spacák. Ideální jsou pro to karimatky, kterých se dnes na trhu prodává bezpočet. Jaké typy se dají zakoupit, a čím se odlišují? Jaká se pro vaše potřeby nejvíce hodí?

Alumatka

různé druhy karimatekAlumatka je pevnější hliníková fólie, která má zespodu vrstvu tenké pěny. Je to vlastně izolační vrstva, která má zabránit, aby vám při spaní teplo unikalo do země. Používá se fólií nahoru, tak se teplo může odrážet a vracet zpět do těla.

Je velmi skladná a lehká, většinou váží kolem 100 g. Díky tomu ale také neposkytuje žádný komfort. Není vhodná na delší přespávání na podlaze, spíše se hodí pro případy, kdy víte, že budete spát na měkkém a jen chcete mít jistotu, že neprochladnete.

Pěnová karimatka

Asi nejznámější typ karimatky. Je levná, ale není moc skladná: nejčastěji se dá sbalit do role, která je cca 60-80 cm široká, ale na trhu jsou dostupné i karimatky skládací. Oproti alumatce již poskytuje nějaký ten komfort, ale velmi záleží na její tloušťce a zpracování.

Pěnové karimatky mohou být jednovrstvé či vrstvené (čím více vrstev, tím pohodlnější spaní je), bez izolace či s izolací (kombinace karimatky a alumatky proti únikům tepla). Jsou velmi odolné, i když u skládacích karimatek se občas trhají spoje.

Jejich váha se pohybuje do 400 g. Jsou nenáročné na údržbu a jsou vhodné na tábory, vodácká dobrodružství a túry, na které se bere větší batoh.

Nafukovací karimatka

Kromě těchto základních typů karimatek jsou dnes dostupné karimatky nafukovací a samonafukovací.

samonafukovací karimatkaSamonafukovací karimatky mají po nafouknutí nejčastěji tloušťku 2,5-6 cm. Oproti alumatkám a pěnovým karimatkám nabízejí vyšší komfort i izolaci, ale na úkor vyšší hmotnosti a horší skladnosti.

Uvnitř tohoto typu karimatek se nachází paměťová pěna, která po přístupu vzduchu způsobí její roztažení. Finální pevnosti lze ještě dosáhnout dofouknutím. Díky pěně ale nejsou samonafukovací karimatky moc skladné, jejich skladnost je limitovaná tím, jako moc se vám podaří z nich zase při skládání dostat vzduch ven.

Nafukovací karimatky sice neizolují tolik jako samonafukující karimatky, ale nemají v sobě pěnu a tak jsou lehké a skladné. Jejich nafouknutí je složitější a delší, obzvlášť pokud se vám s sebou nechce nosit pumpičky či nafukovací vaky, ale vyfouknutí je bezproblémové.

Vzhledem k tomu, že se z nich dá dostat ven všechen vzduch, mohou být sbaleny do opravdu malých balíčků. Dnes se vyrábí i s různými izolačními materiály, implementovanými uvnitř, aby byl uživatelský komfort ještě vyšší.

Nafukovací nebo samonafukovací karimatky vyžadují oproti alumatkám a pěnovým karimatkám větší péči. Mohou se poškodit ostrými předměty či přímým slunečním zářením: jejich lepené spoje mohou povolit a karimatka tak může postupně ztrácet vzduch.

Také nafukování ústy může způsobit, že se v karimatce může vysrážet váš dech a napomoci tak tvorbě plísní. Je tedy dobré si před nákupem rozmyslet, do jakých podmínek jedeme, a zda jsme schopni se o vybavení v daných podmínkách dostatečně postarat.


Začínáme s kempováním pod stanem

Začínáme s kempováním pod stanem

Kempování je skvělá volba pro ty, kteří hledají dobrodružství a touží po změně prostředí. Pokud jste unaveni z každodenního shonu a stresu, kempování vám nabídne únik do klidného prostředí přírody, kde můžete načerpat novou energii a uvolnit svou mysl.


7+1 způsobů použití karimatky

7+1 způsobů použití karimatky

Možná již doma nějakou karimatku máte. Používáte ji třeba na cvičení a dál to neřešíte. Karimatka však představuje vynikajícího pomocníka pro celou řadu situací. Kde všude ji určitě využijete? Představujeme karimatku 7x v různých situacích.