Dřevěné králíkárny a kotce
Chov králíků se opět vrací na české zahrady. Vyžaduje volný čas, odhodlanost a trpělivost. Ne všichni chovatelé se rozhodují přímo pro chov zvířat na maso, motivovat vás může i možný prodej vašich odchovanců. Ušatí chlupáči také bývají mnohými z nás vnímáni spíše jako milí domácí společníci než coby zdroj potravy.
Ať už bude vaše motivace jakákoli, ve svých chovatelských začátcích se neobejdete bez vhodné králíkárny. Vaši chlupatí svěřenci potřebují dostatek místa. Kromě toho myslete i na sebe a uvažujte o tom, jak se bude kotec pro králíky čistit. Asi nejčastěji poptávaným řešením bývá dřevěná králíkárna, seženete ale i modely v plastu.
Dřevěná králíkárna TOHOS® se 4 kotci
Nejčastější dotazy ke králíkárnám
Jakou velikost má mít králíkárna?
Tady záleží na velikosti vašeho ušáka. Na výšku musí být klec vysoká tak, aby se v ní dokázal králík postavit na zadní nohy. Na délku potom tak, aby v ní udělal alespoň 3 skoky. Pokud ale neplánujete dělat také výběh pro králíky, měla by být klec rozhodně větší, určitě více než 150 cm na délku.
Jakou vybrat podlahu do králíkárny?
Chovní králíci mohou často trpět otlaky končetin. Proto je třeba vybrat vhodnou podlahu do jejich příbytku. Zcela nevhodná jsou pletiva a tvrdé dřevo. Na druhou stranu ani úplně měkká vystýlka není úplně vhodná, jelikož se brzy proleží.
Ideální je na položit jako podlahu ohoblovanou dřevěnou desku, na ni třeba překližku a poté přidat ještě dřevěnou podestýlku. To drží teplo a ochrání to jejich tlapky před otlaky.
Který materiál je nejlepší pro venkovní králíkárny?
Do stavby domku pro králíky se můžete pustit prakticky s jakýmkoliv nezávadným dřevem. Funkční jsou například smrková prkna. Z těchto prken pak postavíte pevný základ králíkárny a rámy na dvířka. Zadní stěny pak můžete vyrobit třeba z překližky. Na výplň dvířek pak budete potřebovat pevnější pletivo.
Jak zateplit králíkárnu na zimu?
V první řadě se ujistěte, že venkovní klec stojí v závětří a není podlaha nestojí přímo na zemi, nýbrž na nohách či silnější podložce. Následně zkontrolujte stav konstrukce a opravte případné díry, kterými by mohlo profukovat.
Na izolaci klece pak budete potřebovat dřevěnou krabici a seno či slámu. Senem a slámou pak vystelete stěny králíkárny a ty následně překryjete kartonovou krabicí. Sice bude mít králík o něco méně prostoru, na teplotě to ale bude znát.
Jak na bezpečnou a moderní králíkárnu? Poradíme.
Králíkárny slouží k dlouhodobému nebo krátkodobému umístění králíků. Vždy je třeba dbát na to, aby králíkárna byla dostatečně velká, bezpečná a funkční. Prozradíme vám, z čeho mohou být králíkárny vyrobeny i co by v nich nemělo chybět.