Nejčastější dotazy k sumcovým prutům

Jakou délku prutu vybrat?

Délka prutu se samozřejmě odvíjí podle konkrétního účelu daného typem lovu. Obecně lze říci, že se budeme pohybovat v rozmezí 180 až 450 cm.

Přívlačné pruty tak dosahují délky v rozmezí 180 až 280 cm. Muškařské pruty se vyznačují délkou 250 cm a na plavanou by mělo jít o délku od 180 cm. Nejdelší pruty se používají pro lov na položenou – od 250 až po 450 cm.

Jaké materiály se používají na sumcové pruty?

Sumcové pruty musejí být dostatečně pevné a robustní, neboť jsou určeny k chytání velkých ryb. Použitý materiál úzce souvisí nejen s odolností, ale také s cenou prutu.

V současné době už je dominantním materiálem pro výrobu prutů uhlík. I značná část těchto prutů už disponuje silnostěnným uhlíkovým blankem. Sumcové pruty se vyznačují i četnějším rozmístěním pevných oček. Výplň vyrobená z karbidu křemíku (sloučenina uhlíku a křemíku) dovoluje použít silné a odolné šňůry.

Obecně lze říci, že grafit v kombinaci se sklolaminátem je vysoce odolný materiál, který si poradí i s úlovky o hmotnosti až 20 kg.

Jakou vybrat tuhost prutu?

Tuhost ovlivní citlivost a sílu, kterou dokáže rybář na rybu vyvinout. Tuhost je úměrná velikosti ryby. Pro menší úlovky je tak obecně potřeba prut s tuhostí nižší, zatímco pro chytání ryb větších je nezbytné zvolit tuhost větší. 

Z čeho je rukojeť prutu?

Rukojeť prutu může být vyrobena z různých materiálů. Většinou se setkáte s EVA pěnou nebo korkem, případně jejich kombinací. Korek může být přírodní, ale i drcený.

Provedení může být kratší i delší. To kratší se vyznačuje kratší manipulací, delší vám umožní delší nahazování. Rukojeti rozlišujeme na tři základní typy, a to dělené, celé nebo typ full shrink. Vždy bychom měli od rukojeti prutu požadovat ergonomii. Stejně tak nesmí podkluzovat.

Jaká očka jsou nejlepší na sumcové pruty?

Nejčastěji se v tomto případě setkáte s očky keramickými nebo kovovými. Obecně se spíše doporučuje kov. Jde opět o dostatečně odolný materiál, který odolá vyššímu tlaku při lovu těžších ryb.