Samonafukovací karimatky - SULOV®
Samonafukovací karimatky Sulov® vám zajistí vysoké pohodlí při spaní ve stanu i pod širákem. Pro svou skladnost se používají i pro jednorázové přespání např. u přátel apod. Platí, že čím silnější je nafukovací karimatka tím je pohodlnější. V naší nabídce najdete tloušťky od 2,5 - 5 cm. Jak funguje samonafukovací karimatka?
Zcela jednoduše, stačí ji rozložit na zem a ona sama si přes široké póry a přes otevřený ventil nasaje potřebný vzduch. Pro dostatečnou tvrdost ji pak jen trochu dofouknete a uzavřete ventil.
V tom je právě kouzlo samonafukovacích karimatek, že se vyhnete namáhavému nafukování jako u klasických matrací. Ve složeném stavu je karimatka velmi lehká a skladná, takže ji snadno přibalíte sebou. Odolné nafukovací karimatky pak můžete použít i při ležení na pláži a zapomenout na otlačená záda.
Samonafukovací karimatka SULOV® COMFORT 5cm
Samonafukovací karimatka SULOV® COMFORT+ 3,5cm
Samonafukovací karimatka SULOV® SHORT LITE 2,5cm
Nejčastější dotazy k samonafukovacím karimatkám
Jakou zvolit délku karimatky?
Karimatky jsou standardně obdélníkového tvaru se zaoblenými nebo ostrými rohy. Obecně platí, že délka karimatky by měla být navázána na tělesnou výšku. Měla by tak být optimálně zhruba o 15 cm delší, než odpovídá vaše výšce tělesné.
Za jakýsi základ lze tak považovat délku 180 cm. Tu poskytují alumatky i pěnové karimatky. Běžný rozměr regular u samonafukovacích karimatek také odpovídá standardní délce 180 cm. Nejmenší velikosti jsou dětské (small), existuje i prodloužené provedení, které se označuje jako large.
Jakou zvolit šířku karimatky?
I šířku je potřeba uzpůsobit tělesným proporcím. Standardní šířka u karimatek činí 60 až 70 cm, širší provedení mohou nabídnout až 80 centimetrů.
Alumatky přinášejí nejčastěji šířku právě zmíněných 60 cm, stejně jsou na tom i pěnové verze. Samonafukovací a nafukovací alternativy jsou taktéž podobné, standardní šířka je i v tomto případě 60 cm.
Jakou zvolit tloušťku karimatky?
Tloušťka rozhoduje o izolačních schopnostech daného výrobku. Nejtenčími zástupci světa karimatek jsou tzv. alumatky. Ty se ale vyznačují tloušťkou pouze 3 mm. Pěnové verze z PE mají tloušťku cca 5 až 12 mm, kvalitnější EVA karimatky už mohou mít 10 až 14 mm.
Coby optimální výška samonafukovací verze karimatky se doporučuje nejméně 6–8 cm, lepší modely mohou být silné klidně až 10 cm.
Tento rozměr vám dopřeje nejvyšší míru komfortu. Je to ovšem částečně za cenu vyšší hmotnosti, která se pohybuje kolem 500 až 800 gramů. Standardní hmotnost běžných karimatek je ve sbaleném stavu kolem 250 gramů.
Samonafukovací provedení můžete použít třeba do kempu, méně vhodný je takový model pro běžnou turistiku. A to i z titulu toho, že si musíte dávat pozor na terén. Samonafukovací verzi totiž hrozí propíchnutí.
Jaké materiály jsou pro samonafukovací karimatku nejlepší?
Klasické karimatky se vyrábějí z pěny, polyethylenu, etylenvinylacetátu nebo z hliníku. Samonafukovací karimatky jsou vyrobeny ze speciální pěny, která se po rozložení začne roztahovat a sama nasávat vzduch. Odtud ostatně i jejich název. Podobají se tak mycím houbám. Tato pěna má vynikající izolační vlastnosti.
Nafukování je poměrně jednoduché, stačí otevřít ventil a pár minut počkat. Pro optimální tvrdost je potřeba ji pak ještě dofouknout. Stejně tak snadné je sbalení, postačí z ní po použití vytlačit vzduch.
Jaký je rozdíl mezi turistickou a kempingovou karimatkou?
Turistické verze se zpravidla vyznačují nižší tloušťkou a také celkově menšími rozměry. Lze tak říci, že turistické provedení nezajistí takový komfort jako jejich kempingový protějšek.
Primárně totiž slouží k jinému účelu. Snadné je sbalíte a přenesete, díky nižší hmotnosti jsou na cesty mnohem praktičtější. Nijak výrazněji se „nepronesou“ ani v okamžiku, kdy je využijete na pěší turistiku.
Začínáme s kempováním pod stanem
Kempování je skvělá volba pro ty, kteří hledají dobrodružství a touží po změně prostředí. Pokud jste unaveni z každodenního shonu a stresu, kempování vám nabídne únik do klidného prostředí přírody, kde můžete načerpat novou energii a uvolnit svou mysl.
7+1 způsobů použití karimatky
Možná již doma nějakou karimatku máte. Používáte ji třeba na cvičení a dál to neřešíte. Karimatka však představuje vynikajícího pomocníka pro celou řadu situací. Kde všude ji určitě využijete? Představujeme karimatku 7x v různých situacích.