Zahradní slunečníky
Velký slunečník na zahradu vám v létě poskytne příjemný stín a zároveň vás ochrání před deštěm. Pro venkovní posezení se pořizují buď zahradní slunečníky s podstavcem, který je schovaný pod stolem nebo tzv. boční slunečníky, jejichž podstavec je umístěn zboku slunečníku. Není tak třeba pořizovat stůl s dírou. Při výběru zahradního slunečníku se pak kromě umístění podstavce řeší zejména jeho velikost, tvar a případně zde jde o nepromokavý slunečník, pokud má být umístěn venku po celou sezónu.
Nově se slunečníky na zahradu používají i na menších terasách či balkónech. Při umístění do menších prostor pak hraje svou roli velikost - k dispozici jsou slunečníky od 2 - 4 metrů průměru a také tvar, aby co nejlépe zapadl k posezení.
Nejčastější dotazy k zahradním slunečníkům
Zahradní slunečník představuje v létě neodmyslitelnou součást mnoha zahrad. Před pořízením si ale mnoho majitelů klade některé zásadní otázky. Které jsou ty nejdůležitější?
Jakou zvolit velikost slunečníku?
Velikost slunečníku bude samozřejmě souviset s prostorem, kam ho potřebujeme umístit. Existují menší modely vhodné na balkon i ty, které poskytnou dostatek stínu pro celou společnost, která se sejde na vaší zahradě.
Úplně nejmenší modely mají kolem 120 cm a hodí se hlavně na malé balkony. Pro relaxaci na pláži volte průměr 150 až 240 cm. Stůl se sezením pro 8 lidí by měl počítat s průměrem minimálně 300 cm. Zahradní slunečníky ale nabídnou i 400 cm. Běžná je velikost od 230 do 400 cm.
Z jakého materiálu se zahradní slunečníky vyrábí?
Neméně důležitý je pro výběr kvalitního slunečníku také materiál. Kvalita potahu by jednoznačně měla dostat přednost před zajímavým vzhledem, byť ani ten bychom samozřejmě neměli zcela opominout.
Potahový materiál musí dobře plnit svou primární funkci stínění, ale měl by též vydržet vítr nebo déšť. Co se týče druhů materiálů, nejčastěji sahají dnes výrobci po tkaninách z polyesteru s bavlnou, impregnovaných textiliích nebo laminovaných tkaninách.
Stěžejními parametry je hlavně gramáž látky, která by měla činit nejméně 200 až 300 g/m2. Co nejvyšší by měl být stupeň stálobarevnosti. Všechny potahy jsou dnes již běžně opatřeny UV filtrem a jsou vodoodpudivé.
Jak upevnit zahradní slunečník?
Zahradní slunečník je potřeba spolehlivě a bezpečně upevnit. Učinit tak můžete pomocí stojanu, který naplníte pískem nebo vodou. Tím dodáte konstrukci vašeho slunečníku žádoucí stabilitu. Existují navíc i žulové či betonové stojany vhodné i pro slunečníky obzvláště těžké.
Tam, kde to dovolí prostorové dispozice, lze také zvolit typ, který se zabuduje napevno například pod dlažbu. Pokud může slunečník zůstat na jednom místě, použije se pro jeho zabudování kotva do země či kovový trn.
Jaké typy konstrukcí slunečníků se nabízí?
Konstrukce klasického zahradního slunečníku může být tvořena boční nebo středovou tyčí. Středová tyč je rozšířenější. Je dostatečně stabilní i cenově přijatelná. Boční tyč zase nabízí flexibilnější použití.
Vyrobena může být konstrukce ze dřeva nebo z kovu. Kvalita by v případě opravdu „poctivého“ výrobku měla být v obou případech srovnatelná. Určitě však nešetřete, nekvalitní provedení záhy rezaví nebo znesnadňuje zavírání či otevírání.
Jak se starat o zahradní slunečník?
Slunečník je potřeba v případě, že jej nepoužíváte, sbalit a uložit do ochranného obalu, který byste měli mít k dispozici už z výroby. Vyhněte se jeho používání v dešti.
Potah je cca jednou měsíčně vhodné vyčistit, a to slabým roztokem mýdlové vody. S tou můžete navíc omýt i samotnou konstrukci vašeho slunečníku. Ideální je, pokud jej můžeme sejmout a vyprat v pračce. Při čištění nepoužívejte žádné agresivní čistící prostředky.
Jaký je rozdíl mezi zahradním slunečníkem a deštníkem?
Slunečník primárně není určen do deště. Nárazově lehký letní déšť určitě vydrží, ale deštník je konstruován tak, aby chránil právě před vodou. Slunečník naproti tomu zajišťuje ochranu hlavně před sluncem.