Dáváte přednost klasickým kalkulačkám před těmi online? Pak vás jistě zaujme sortiment spolehlivých kalkulaček Catiga® nebo Truly® z naší nabídky. Dobře poslouží doma, jako školní kalkulačka i při výzkumu. Kalkulátor je napájen baterií a vzhledem k technickému řešení vydrží opravdu dlouho. Matematickou kalkulačku pro střední školu ocení nejen žáci ale i vy při výpočtech doma. Praktickou stolní kalkulačku, jež ovládá i goniometrické a exponenciáln ......
Dáváte přednost klasickým kalkulačkám před těmi online? Pak vás jistě zaujme sortiment spolehlivých kalkulaček Catiga® nebo Truly® z naší nabídky. Dobře poslouží doma, jako školní kalkulačka i při výzkumu. Kalkulátor je napájen baterií a vzhledem k t ......

Dáváte přednost klasickým kalkulačkám před těmi online? Pak vás jistě zaujme sortiment spolehlivých kalkulaček Catiga® nebo Truly® z naší nabídky. Dobře poslouží doma, jako školní kalkulačka i při výzkumu. Kalkulátor je napájen baterií a vzhledem k technickému řešení vydrží opravdu dlouho. Matematickou kalkulačku pro střední školu ocení nejen žáci ale i vy při výpočtech doma. Praktickou stolní kalkulačku, jež ovládá i goniometrické a exponenciální funkce jistě využijí studenti a učitelé vysokých škol. Kalkulačka je tudíž skvělým dárkem pro děti i dospělé.

Zobrazit více
Zobrazit méně

Nejčastější dotazy ke klasickým kalkulačkám

Kalkulačky jsou praktickými nástroji pro běžné výpočty i složitější matematické operace. Existuje několik druhů kalkulaček, jako jsou klasické (stolní), kapesní, školní a vědecké, které se liší svou velikostí, funkcemi, displejem apod. Pojďme se nyní zaměřit na nejčastěji kladené dotazy ohledně používání klasických kalkulaček.

1) Jak správně používat kalkulačku?

Používání kalkulačky není složité, ale vyžaduje znalost základních funkcí a správného pořadí matematických operací. Pokud máte k dispozici návod, je nejlepším řešením si jej nejdříve prostudovat a ušetřit čas učením “pokus-omyl”.

Nejprve se naučte, jak kalkulačku zapnout (nejčastěji tlačítkem “ON”) a vypnout (tlačítko “OFF”), posléze si prostudujte tlačítka a jejich funkce. Co se týče pořadí matematických operací, nejvyšší prioritu mají mocniny a odmocniny, následuje násobení a dělení, a nakonec sčítání a odčítání. Pokud chcete provést operaci v jiném pořadí, musíte ji vložit do závorek.

2) Jaké funkce má kalkulačka?

Většina kalkulaček má tlačítka pro základní funkce, jako je sčítání, odčítání, násobení a dělení, procenta, druhou odmocninu, ukládání a vyvolávání z paměti. Mezi další funkce patří mocniny a odmocniny vyšších řádů, zlomky, exponenciální a logaritmické funkce, trigonometrické funkce (sin, cos, tan), statistické funkce a finanční funkce, …

Tyto složitější funkce bývají nejčastěji obsaženy v sekundárních tlačítkách nebo v menu školních a vědeckých kalkulátorů.

3) Jakou stolní kalkulačku pro konkrétní účely?

Pokud potřebujete kalkulačku pro běžné matematické operace, můžete si koupit jednoduchou stolní kalkulačku se základními funkcemi a jednořádkovým displejem. Chcete-li ji mít kdykoliv po ruce, bude pro vás ideální kapesní varianta stolní kalkulačky.

Praktickým vybavením kanceláře může být pokročilejší stolní kalkulačka s funkcemi jako výpočet DPH, výpočet zisku, možností dvoubarevného tisku aj. Nicméně, pro složitější matematické operace vám nejlépe poslouží vědecká kalkulačka s pokročilými matematickými funkcemi, dvouřádkovým displejem, grafický režimem a velkou pamětí.

Kalkulačky jsou k dispozici s bateriovým, solárním, síťovým nebo kombinovaným napájením.

4) Proč používat stolní kalkulačku?

Stolní kalkulačky jsou užitečné nástroje pro rychlé a přesné matematické výpočty. Oceníte je při každodenním použití – pro výpočet rozpočtu, úroků, mzdových nákladů, množství potřebného materiálu nebo pro potřeby studia a vzdělávání.

Oproti mobilním kalkulátorům zpravidla mají větší tlačítka, přehlednější klávesnici a větší displej. Při častém používání zjistíte, že je kalkulačka naprosto nenahraditelným pomocníkem.