Noc v přírodě bude o mnoho příjemnější, když vás zahřeje nejen pohled na hvězdnou oblohu, ale i kvalitní spacák. Spací pytel je vždy třeba vybírat s ohledem na to, v jakých podmínkách ho budete používat. Pro rybáře je vhodný rybářský spacák, při outdoorových aktivitách ke konci roku oceníte spíše zimní spacák a při letním kempování využijete letní spacák nebo dekový spací pytel (dekové spací pytle nabízejí více prostoru pro tělo než klasické spac ......
Noc v přírodě bude o mnoho příjemnější, když vás zahřeje nejen pohled na hvězdnou oblohu, ale i kvalitní spacák. Spací pytel je vždy třeba vybírat s ohledem na to, v jakých podmínkách ho budete používat. Pro rybáře je vhodný rybářský spacák, při outd ......

Noc v přírodě bude o mnoho příjemnější, když vás zahřeje nejen pohled na hvězdnou oblohu, ale i kvalitní spacák. Spací pytel je vždy třeba vybírat s ohledem na to, v jakých podmínkách ho budete používat. Pro rybáře je vhodný rybářský spacák, při outdoorových aktivitách ke konci roku oceníte spíše zimní spacák a při letním kempování využijete letní spacák nebo dekový spací pytel (dekové spací pytle nabízejí více prostoru pro tělo než klasické spacáky typu mumie a jsou tak pohodlnější).

Zobrazit více
Zobrazit méně

Nejčastější dotazy ke spacím pytlům

Jaký spacák pro konkrétní podmínky?

Pokud jde o teplotu, je důležité zvolit spacák, který je navržen pro příslušný rozsah teplot. Pokud se chystáte do mrazivých podmínek, je třeba zvolit spacák s nízkým komfortním teplotním limitem. Pokud se chystáte do teplejšího prostředí, je vhodné zvolit naopak spacák s vyšším teplotním limitem.

Dalším faktorem je vlhkost. Pokud se chystáte na výpravu do vlhkého prostředí, jako je deštný prales nebo pobřežní oblast, zvolte spacák s dobrou schopností odvádět vlhkost z těla a s voděodolnou vrstvou.

Pokud se chystáte na vysokohorskou výpravu, musíte zvážit nadmořskou výšku. Výška ovlivňuje teplotu a atmosférický tlak, což může ovlivnit pohodlí a účinnost vašeho spacáku.

Délka výpravy také ovlivňuje výběr spacáku. Pokud se chystáte na dlouhodobou výpravu, zvolte spacák, který je odolný proti opotřebení a snadno se čistí.

Z jakých materiálů se vyrábí spacáky?

Některé běžné materiály používané při výrobě spacáků jsou:

  • Polyester - polyesterové spacáky jsou lehké a odolné. Jsou vhodné pro letní použití a jsou dobře udržovatelné.
  • Nylon - spacáky vyrobené z nylonu jsou odolné, voděodolné a snadno se komprimují. Jsou vhodné pro použití v chladnějších podmínkách.
  • Bavlna - spacáky z bavlny jsou měkké a pohodlné. Jsou vhodné pro letní použití, ale jsou méně izolační než jiné materiály.
  • Flanel - spacáky s flanelovým obalem jsou měkké a pohodlné. Jsou vhodné pro použití v mírných teplotách.
  • Syntetické vlákna - spacáky s náplní z syntetických vláken jsou lehké a odolné. Jsou vhodné pro použití v mokrých podmínkách, protože se rychle schnou.

Co je to mumiový a dekový spacák?

Mumiový spacák je typ lehce válcovitého spacáku, který je navržen tak, aby poskytoval maximální tepelnou izolaci a ochranu proti vlhkosti a větru. Jeho název pochází od materiálu, ze kterého je vnitřní vrstva spacáku vyrobena – mumie.

Dekový spacák, na druhé straně, je rovněž typem spacáku, ale má obvykle méně úzký tvar než mumiový spacák a jeho název pochází od "deky" - stylu, ve kterém se otevírá a používá. Dekové spacáky jsou obvykle menší, lehčí a snadněji sbalitelné než mumiové spacáky, ale méně izolují.

Rozměry spacáku podle postavy?

Délka spacáku by měla být minimálně o 10-15 cm větší než výška osoby, aby se mohla pohodlně protáhnout a nebyla vystavena chladu.

Šířka spacáku by měla být dostatečně prostorná pro váš typ postavy. Pokud jste širší, bude pro vás vhodnější spacák s větší šířkou, zatímco pro osoby s menší postavou bude vhodnější spacák s menší šířkou.

Spacák by měl být dostatečně prostorný na ramena, boky a nohy, aby se mohla pohodlně přizpůsobit vaší postavě.

Kde všude můžu využít spací pytel?

Spací pytel je užitečným a praktickým předmětem pro outdoorové aktivity, jako jsou kempování, turistika, horolezectví, ale také pro dočasné ubytování v případě nouze. Kromě toho se může hodit i v situacích, kdy potřebujete přenocovat mimo domov, například při návštěvě přátel nebo rodiny.

Spací pytel je ideální i pro spaní v nízkých teplotách, kdy je potřeba udržet teplo těla. Proto se používá při zimních outdoorových aktivitách, jako jsou lyžování, snowboarding, či zimní turistika.


Začínáme s kempováním pod stanem

Začínáme s kempováním pod stanem

Kempování je skvělá volba pro ty, kteří hledají dobrodružství a touží po změně prostředí. Pokud jste unaveni z každodenního shonu a stresu, kempování vám nabídne únik do klidného prostředí přírody, kde můžete načerpat novou energii a uvolnit svou mysl.