Chůze s trekingovými holemi už dávno není doménou jen vysokohorské turistiky. Naopak. Od doby, co jsou známy informace o zdravotní prospěšnosti vycházek s  holemi na nordic walking , potkáváme na turistických trasách i polních cestách stále více lidí s trekingovými hůlkami v rukou. Díky těmto šikovným teleskopickým hůlkám totiž při chůzi automaticky zapojujeme také svaly horní poloviny těla, rukou a zad, takže i obyčejná procházka se může změnit ......
Chůze s trekingovými holemi už dávno není doménou jen vysokohorské turistiky. Naopak. Od doby, co jsou známy informace o zdravotní prospěšnosti vycházek s  holemi na nordic walking , potkáváme na turistických trasách i polních cestách stále více lidí ......

Chůze s trekingovými holemi už dávno není doménou jen vysokohorské turistiky. Naopak. Od doby, co jsou známy informace o zdravotní prospěšnosti vycházek s  holemi na nordic walking , potkáváme na turistických trasách i polních cestách stále více lidí s trekingovými hůlkami v rukou. Díky těmto šikovným teleskopickým hůlkám totiž při chůzi automaticky zapojujeme také svaly horní poloviny těla, rukou a zad, takže i obyčejná procházka se může změnit v kondiční trénink . Pokud hledáte vhodnou sportovní aktivitu, která je tělu přirozená, zkuste to s nordic walking holemi také. Stačí si jen nastavit tu správnou délku holí.

V naší nabídce naleznete trekové hůlky značky SULOV® , které se vyznačují vysokou kvalitou, dobrým odpružením a příznivou cenou. Vybrat si můžete lehké trekingové hole pro seniory, univerzální skládací trekové hole pro pěší turistiku nebo i hole skatingové pro in-line brusle či kolečkové lyže. Navíc si k nim kdykoli můžete přikoupit také náhradní díly – koncovky nebo košíčky pro různé druhy terénu.

Zobrazit více
Zobrazit méně

Jak vybrat trekové hole

Pohybem ku zdraví, to je zásada, kterou razí stále více lidí. Skvělou volbou může být i chůze.

Jaký je rozdíl mezi trekovými holemi a holemi na nordic walking?

rukojeti trekových holíTrekové hole se používají při turistice pro zmírnění zátěže kladené na klouby. Taktéž napomáhají při chůzi a stoupání do kopce, svému nositeli zajistí oporu a udržení rovnováhy a dokáží i přispět ke snížení množství spotřebované energie.

Jaký je rozdíl mezi těmito holemi a těmi na nordic walking? V principu patří trekové hole do těžkého terénu. Naproti tomu nordic walking je kardio cvičení v podobě chůze. Odehrává se také v přírodě.

Trekové hole také poznáte podle toho, že jsou silnější a těžší než hole na nordic walking. Vyznačují se tím, že u držadla mají pouze obyčejný řemínek, který se na nordic walking určitě nehodí. Jsou taktéž vybaveny mohutnější rukojetí.

Podle kterých parametrů vybírat trekové hole

Při výběru trekových holí je nutné zohlednit některé nejdůležitější parametry výběru. To především znamená:

  • provedení odpružené nebo neodpružené
  • provedení pevné nebo teleskopické
  • použitý materiál

Odpružené nebo neodpružené

odpružené trekové holeOdpružené modely trekových holí jsou vybaveny tzv. antishock systémem. Jde o sofistikovaný pružinový systém, jehož hlavní význam spočívá v tlumení nárazů.

Odpružení tak nabízí významně vyšší komfort při pohybu. Odpružené hole proto lze doporučit hlavně náročným uživatelům. Hodí se pro pravidelné použití. Nicméně tento komfort je samozřejmě i vykoupen vyšší pořizovací cenou.

Pevné nebo teleskopické

Teleskopické provedení v tomto segmentu převažuje. Tělo skládací hůlky se skládá několika kusů zásuvných tyčí. Díky tomu lze hole variabilně přizpůsobit tělesné výšce. Zároveň jsou vysoce nenáročné na skladování, vejdou se i do batohu.

Na druhou stranu je pevná konstrukce odolnější a není tak výrazné riziko, že ji poškodíte. Toto řešení se hodí do nejrůznějších terénů.

Existují tři typy konstrukcí podle počtu segmentů:

  • dvoudílné
  • třídílné
  • Z-konstrukce

Jakou délku holí zvolit

Požadovanou výšku holí lze orientačně zvolit podle výšky postavy. Pro průměrně vysokého jedince s výškou 180 cm je vhodná hůl s celkovou délkou 122 cm.

Nastavení holí, pakliže to konkrétní výrobek umožňuje, je poměrně jednoduché: Postavte se na rovný terén a ověřte si, že předloktí svírá 90° úhel. Do kopce je ale potřeba hole o 5 až 10 cm prodloužit.

Obecná pravidla však nemusejí být platná bezvýhradně. Délku lze upravit i dle individuálních potřeb daného sportovce.

Jaký materiál holí volit

Trekové hole by měly být pevné a zároveň pružné. Zároveň je cílem, aby hůl nebyla příliš těžká. Většinou se tak setkáte s provedením z hliníku u některých holí též bývá použitý karbon.

Madlo bývá z tvarovaného plastu, u dražších modelů se objevuje kvalitní korkové držadlo. Setkat se lze také s madlem pěnovým. To je poměrně běžné řešení, které nabídne příjemný úchop také s upocenýma rukama.


Nordic Walking a hubnutí

Nordic Walking a hubnutí

Kouzlu nordic walkingu doslova propadnete. Většina lidí, která s tímhle sportem začne, nemůže přestat. Procházky na čerstvém vzduchu totiž dělají dobře nejen jejich tělu, ale i jejich duši. Přidáte se k fanouškům nordic walkingu i vy?