Domácí rotoped se skvěle hodí na cvičení doma, když se vám nechce do fitka nebo ven. Jízda na rotopedu nebo cvičení na šlapacím trenažéru se doporučuje i v případě . Jak vybrat rotoped? Bojujete-li s nedostatkem prostoru, zvolte domácí rotoped. Rotopedy na doma většinou zaberou méně místa a vy se tak svého oblíbeného cvičení na rotopedu nemusíte vzdávat ani v tom nejmenším bytě. Zvolit samozřejmě můžete i skládací rotoped, který lze v případě pot ......
Domácí rotoped se skvěle hodí na cvičení doma, když se vám nechce do fitka nebo ven. Jízda na rotopedu nebo cvičení na šlapacím trenažéru se doporučuje i v případě . Jak vybrat rotoped? Bojujete-li s nedostatkem prostoru, zvolte domácí rotoped. Rotop ......

Domácí rotoped se skvěle hodí na cvičení doma, když se vám nechce do fitka nebo ven. Jízda na rotopedu nebo cvičení na šlapacím trenažéru se doporučuje i v případě . Jak vybrat rotoped? Bojujete-li s nedostatkem prostoru, zvolte domácí rotoped. Rotopedy na doma většinou zaberou méně místa a vy se tak svého oblíbeného cvičení na rotopedu nemusíte vzdávat ani v tom nejmenším bytě. Zvolit samozřejmě můžete i skládací rotoped, který lze v případě potřeby uklidit do skříně. Vhodný je i magnetický rotoped, který je tichý, což oceníte nejen vy ale i sousedi. Za zmínku stojí i domácí rotopedy pro seniory, které nabízí jednoduché nastavení nižší úrovně zátěže. Víte, že si lze do bytu pořídit i skládací běhací pás?

TIP: Sestavte si malé domácí fitness

Zobrazit více
Zobrazit méně

Jak vybrat rotoped

Tento článek je věnovaný především vášnivým cyklistům, kteří cyklistiku milují. Jsou tací cyklisté, kteří milují dlouhé vyjížďky na kole po silnicích, nebo přírodou, ovšem obzvlášť v zimních měsících tento sport praktikovat je téměř nereálné, nebo velice obtížné.

A pak máme tu skupinu nadšenců, kteří upřednostňují domácí prostředí. Obě cílové skupiny si mohou přijít na své a uspokojit svou touho po cyklistice, a to díky skvělému stroji nazvanému rotoped. 

Každý asi rotoped zná, nebo při nejmenším ví, že existuje a ví, jak vypadá. Je to stroj, který připomíná právě jízdní kolo. Rozdíl je v tom, že se nepohybuje, ale je postaven na místě.

jak vybrat rotopedHlavní aspekty při výběru rotopedu

Rotoped si dnes můžete vybrat ze široké škály nabídky. Před samotným výběr je důležité, zodpovědět si pár základních otázek:

 1. Cena – rotopedy na trhu seženete od pár tisíc korun, důležité je si ujasnit, kolik peněz váš rodinný rozpočet může postrádat
 2. Počet uživatelů – pokud hodláte rotoped používat jen vy, bude stačit rotoped s nižší odolností, pokud má v plánu rotoped používat celá rodina, je třeba vybírat z rotopedů s vyšší nosností a odolností
 3. Umístění – pokud si pořizujete rotoped se síťovým napájením, budete ho muset umístit blízko zásuvky, u rotopedu na baterie tento problém odpadá, baterie je však potřeba dobíjet, nebo měnit
 4. Funkce – předem se rozmyslete, zda vám stačí rotoped se základními funkcemi, nebo zda se neobejdete bez chytrých funkcí (měření rychlosti, čas, tep, spálené kalorie, propojení s telefonem)
 5. Způsob cvičení – pro začátečníky a příležitostné "jezdce" jsou dobré klasické rotopedy, pro intenzivnější tréninky jsou lepší kola spinningová

Typy rotopedů

 1. klasické rotopedy (vzpřímená kola) - snadné použití, jednoduché a základní funkce, vhodný pro začátečníky, nebo občasné "jezdce"
 2. spinningová kola – pro pokročilejší uživatele, kteří touží po intenzivním tréninku a zvyšování své kondice
 3. horizontální (ležatá) kola – jsou opatřeny sedátkem i se zádovou opěrkou, jsou určeny především pro ty, kteří trpí bolestmi zad, dobré jsou také jako forma rehabilitace, nebo pro uživatele v pokročilejším věku

Další důležité aspekty

Řídítka a sedadlo

Málokdo ví, že právě výška řídítek rozhoduje o pohodlnosti cvičení. Záda by měla být rovná, neměli bychom se u jízdy různě kroutit, proto je dobré si zjistit, zda vám tvar a materiál řídítek vyhovuje (materiál by neměl klouzat). Sedlo musí být ve správné výšce a také ve správné vzdálenosti od řídítek. Ideální jsou gelová sedadla, která se dokonale přizpůsobí tvaru hýždí.

Pedály

Povrch pedálů nesmí klouzat. Obuv (musí být vhodná) by na něm měla držet. Součástí pedálů jsou skvělou věcí i popruhy, které vám pomůžou držet chodidlo na svém místě. 

Ceny rotopedů

 • Rotopedy do 4-5 tisíc Kč jsou ideální pro občasné a nenáročné uživatele. Např. rotoped LIFEFIT EB3100
 • Rotopedy 5-10 tisíc Kč jsou vhodné pro domácí cvičení, mají více funkcí a jsou kvalitnější. Např. rotoped LIFEFIT EB3201
 • Rotopedy nad 10 tisíc Kč jsou vysoce kvalitní, se spoustou funkcí, určené především pro profesionální sportovce. Např. rotoped LIFEFIT EB7200

Nejčastější dotazy k rotopedům

Co posiluje jízda na rotopedu?

Při správném používání rotopedu dochází ke zpevnění svalstva celého těla. Posilovány jsou zejména nohy, hýždě, ale i střed těla. 

Za jak dlouho zhubnu na rotopedu?

Rotopedy samozřejmě nefungují tak, že za deset minut dosáhnete vysněné postavy. Chce to vytrvalost, a především také zdravý životní styl. Doporučená délka cvičení se pohybuje od 30 do 60 minut. Abyste docílili řádného spalování tuků a formování postavy, měli byste cvičit alespoň 3x až 5x týdně. Není důležitá jen četnost cvičení, ale také správná intenzita a tepová frekvence. Ideální je cvičení ráno po probuzení. Pokud cvičíte nalačno, zásoby krevního cukru jsou na nízké úrovni, proto musí tělo sáhnout do svých rezerv, čímž dojde k pálení tuků.

Jak nastavit rotoped?

Je třeba nastavit správnou pozici pro cvičení. Při jízdě na rotopedu by měla být kolena v dolní poloze téměř propnutá a páteř by měla být rovná. Při jízdě je důležité se neprohýbat v bedrech ani nezaklánět hlavu. Řídítka by měla být nastavená tak, aby poskytovala tělu oporu a nebylo nutné se hrbit.

Orbitrek, nebo rotoped?

Velký rozdíl mezi nimi není. Na rotopedu cvičíte v sedě, zatímco u orbitreku stojíte. Oba přístroje mají podobné funkce a tvarují podobné tělesné partie. Orbitrek však navíc ještě protáhne svaly zad, paží a rukou. Nelze tedy určit, který přístroj je lepší. Záleží spíše na tom, čemu dáte přednost a co vám bude více vyhovovat.

Rotoped, nebo běžecký pás?

Zde opět záleží na tom, čemu dáváte přednost. Ten, kdo raději běhá, ocení spíše běžecký pás s nastavitelným sklonem a rychlostí. Cyklisté dávají většinou přednost rotopedu.

 • rotoped - je pro každého bez rozdílů fyzické kondice a věku, nižší intenzita zatížení, bezpečnější provoz, cenově dostupnější 
 • běžecký pás - při větším důrazu na sportovní výkon, vyšší intenzita zatížení, náročnější na klouby a pohybový aparát, riziko pádu či chronických onemocnění

Jaký je rozdíl mezi mechanickým a magnetickým rotopedem?

Největší rozdíl mezi jednotlivými rotopedy je v použitém odporovém systému. V praxi se používají především dva systémy. Magnetický systém a elektromagnetický systém. Magnetický brzdný systém

Je použit u levnějších (mechanických) rotopedů, u kterých si uživatel zátěž reguluje mechanickým aretačním systémem.

Elektromagnetický brzdný systém

Je záležitostí dražších rotopedů (magnetických). Vyznačuje se tím, že si uživatel nastavuje zátěž elektronicky. Velkou výhodou je, že lze zvolit řadu předdefinovaných zátěžových programů, kterými v průběhu tréninku počítač zvyšuje, nebo naopak snižuje zátěž. Rotopedy bývají většinou vybaveny systémem HRC, který umožňuje nastavit srdeční tep, který chce uživatel v průběhu tréninku mít. Podle toho pak počítač přidává, nebo ubírá zátěž.


Hubnout se dá i domácím tréninkem, podívejte se, jak na to

Hubnout se dá i domácím tréninkem, podívejte se, jak na to

Léto klepe na dveře, ale vaše forma ještě není úplně plavková? Není třeba panikařit a ihned pořizovat permici do fitka. Vyladíte ji i doma s dobře postaveným tréninkem, který vám pomůže shodit nadbytečná kila dolů. 

Zdravá a udržitelná cesta za fit postavou stojí na třech pilířích – strava, pohyb a regenerace. Ačkoliv lze zhubnout pouze omezením přísunu kalorií a díky tomu se dostat do kalorického deficitu, bez pravidelného pohybu a patřičného odpočinku se svaly nevytvarují a nejlepší je proto zařadit nějaký ten trénink.


HIIT trénink na rotopedu

HIIT trénink na rotopedu

HIIT trénink je moderní technika cvičení. Co vás při ní vlastně čeká a k čemu je podobná aktivita dobrá? Jaké výsledky můžete očekávat? Na úvod je potřeba si správně objasnit pojmy. Existuje aktivita označovaná jako HIIT a také cvičení, které se nazývá HEAT. 


Sestavte si malé domácí fitness

Sestavte si malé domácí fitness

Také pandemie koronaviru významně přispěla k tomu, že se řada lidí naučila obejít i bez profesionálů a začala více cvičit doma o samotě. Domácí fitness si může zařídit každý, využijete ho nejen během karantény. Jak na to? Které vybavení se vám může hodit?