Jaké jsou výhody domácího cvičení?

V průběhu pandemie objevila řada lidí výhody cvičení doma. Je jich celá řada a s nimi tak vyvstalo i nemálo důvodů, proč u cvičení doma zůstat i v dobách, kdy fitness centra už standardně fungují. Zásadní přednost tkví v první řadě v absolutní svobodě.

Vázaní nejste otevírací dobou posilovny a nemusíte ani nikam složitě dojíždět. Tím obratem skončí i univerzální výmluvy na nedostatek času. S vlastním fitness si zacvičíte jednoduše kdykoli, odpadá složité logistické plánování, jestli stihnete tu „svou“ cvičební hodinku ještě před prací a limitně se zvyšuje vůle ztracenou lekci nahradit, pokud v běžném čase jít cvičit náhodou skutečně nemůžete.

Cvičit doma je výhodné i z hlediska financí. Vstupní investice do domácího „fitka“ se vám v relativně krátkém časovém úseku vrátí. Ušetříte na vstupném do posilovny, na službách trenéra, ale i na případném dojíždění.

domácí fitness

Další důležitou předností cvičení doma je dostatek soukromí. Zejména stydlivější povahy mají pocit, že si je při cvičení všichni prohlížejí a mají sklony k tomu svou postavu porovnávat s pravidelnými návštěvníky, na nichž jsou výsledky dřiny patrny na první pohled. Mnozí se kvůli rozpakům do posilovny vůbec neodhodlají jít.

Na cvičení se navíc můžete dobře soustředit. Nerozptyluje vás hovor dalších cvičících ani hudba zcela mimo váš vkus.

Efektivita cvičení doma je přitom stejná jako v profesionálním fitness studiu. Pokud jednotlivé cviky provádíte správně a zachováte si dostatečnou motivaci, dosáhnete srovnatelného progresu, ať už si přejete shodit nadbytečné kilogramy nebo postavu zpevnit a vyrýsovat.

Co si pořídit do domácího „fitka“

Kouzlo domácí posilovny spočívá v její individualizovanosti. Vybavit ji můžete, velmi zjednodušeně řečeno, zkrátka vším, co vám vyhovuje.

Do značné míry vás samozřejmě budou limitovat i vaše finanční a prostorové možnosti. Nicméně i v limitovaných podmínkách řešení existuje. Konkrétní nástroje si v domácí posilovně především jednoduše uzpůsobíte preferovaným aktivitám, ať už se jedná o kardio nebo silový trénink.

Zamyslete se tedy, co je vaším cílem. Potřebujete se pravidelně protáhnout z dlouhodobého sezení? Chcete zhubnout? Sníte o perfektně vypracovaném „pekáči buchet“ na břiše? Podle toho se následně při nakupování jednotlivých strojů a pomůcek rozhodujte.

Podložky na cvičení

Podložky na cvičení patří k prostorově nejméně náročným cvičebním pomůckám. Využijete je na posilovací i protahovací cviky. Uděláte tak něco nejen pro svou postavu, ale i pro zdraví.

Poslouží vám doma i venku. Ať už cvičíte na povrchu nerovném nebo kluzkém, podložka vytvoří optimální komfort ve všech podmínkách. Zabráníte s ní i nepříjemným odřeninám od nevhodného podkladu a bolestem páteře.

A podložky na cvičení Lifefit potěší i pestrobarevným provedením.

Obvykle se také setkáte se speciálními podložkami na jógu, které se nazývají slangově i jógamatky. Charakteristický je pro ně hlavně protiskluzový povrch umožňující bezpečné provádění veškerých pozic.

balanční podložky cvičení

Balanční podložky

Cvičení s balanční podložkou vypadá jako zábavná kratochvíle, ale zdání klame. Jde o efektivní posilování celého těla. Proto se jedná o vynikající rehabilitační aktivitu, při které se posilují běžně i ty svalové skupiny, které zůstávají jindy netknuté.

S touto cvičební pomůckou můžete vylepšit běžné kliky, dřepy i výpady, použít ji lze pro kardio trénink nebo se díky ní můžete věnovat pilates. Kromě koordinace vám podložka pomůže zlepšit i sílu a celkovou fyzickou kondici.

Balanční podložky nabírají v posledních letech na oblibě, nejsou totiž drahé a jsou velice skladné. Cvičit na nich navíc může kdokoli, od dospělých přes malé děti až po seniory.

Vybíráme pro vás

Činky na aerobic

Když se řekne „posilovna“, téměř automaticky se řadě lidí vybaví činky. Obecně skutečně představují nezbytný doplněk pro všechny, kteří to skutečně myslí vážně s návštěvou fitness centra. A to i toho u sebe doma. Činky jsou skladné, nepříliš drahé a variabilní.

Kromě klasických obouručních existují také jejich jednoruční protějšky. Činky na aerobic jsou klasické jednoruční činky bez možnosti nakládání. Jsou určeny pro zvýšení náročnosti při této pohybové aktivitě.

Malé činky si tak často pořizují dámy, které si přejí zhubnout nebo formovat postavu. Velmi úspěšně může s takovýmito činkami cvičit i začátečník.

Kettlebelly

Kettlebell bývá někdy rovněž přiřazován k činkám, ale přesněji bychom ho mohli definovat jako druh závaží.

Setkáte se s ním hlavně na crossfitu a kruhových trénincích. V domácí posilovně může posloužit jako doplňující cvičební pomůcka pro silový trénink, případně přímo jakožto základ pro tento typ cvičení. Využijete ho určitě i pro dynamické cvičení s lehčími váhami.

cvičení s kettlebelem

Prakticky kettlebelly opisují výhody klasických činek. To znamená především snadné použití a v domácích podmínkách i možnost po ukončení tréninku je snadno uklidit někam, kde nebudou překážet. Vybírat můžete například některý z kettlebellů Lifefit.

Kettlebelly od českého výrobce

Nakládací činky

Nakládací činky rozhodně nemají svoje místo pouze v komerčním fitness centru. Pro své univerzální využití najdou vynikající uplatnění také v každé domácí posilovně.

Tento typ je užitečný hlavně pro začátečníky. Nehrozí s ním totiž, že si na samém startu své cvičební „kariéry“ vezmete jednoduše příliš velké sousto. Začít rovnou posilovat s těžší vahou nevede k rychlejším výsledkům, nýbrž k osvojení nevhodných návyků.

Cvičit s těmito činkami mohou muži i ženy, nakládací modely se totiž vyrábějí v klasickém obouručním provedení, ale i jako menší jednoruční.

Fitness ručníky

Svůj vlastní ručník doma určitě máte. Tak k čemu byste mohli potřebovat speciální fitness alternativu? Stačí si uvědomit, jestli váš běžný ručník skutečně splní to, co má: Tedy dobrou savost a schopnost rychle schnout.

Vlákna fitness ručníků se navíc mohou vyznačovat i dalšími specifickými vlastnostmi. Nabídnou tak mimo jiné i antibakteriální a protiplísňový efekt. Ručníky Lifefit jsou například vyrobeny z mikrovlákna, které je typické značnou odolností i lehkostí, brát si je tak můžete i na cesty.

ručníky na fitness

Materiál ručníku by měl být také příjemný na dotek. A samozřejmě nelze vynechat ani design, ručník v pestrých barvách vám minimálně vyčaruje úsměv a o něco prohloubí chuť se náležitě zapotit u cvičebních strojů a pomůcek.

Fitness rukavice

Rukavice rovněž působí jako poměrně postradatelný doplněk. Ovšem sami poměrně záhy zjistíte, že během fitness a silového tréninku se bez nich obejdete jen stěží.

Kdo si nechce jako nepříjemný následek cvičení odnést i puchýře, odřeniny nebo mozoly, ochotně navlékne praktické a stylové rukavice. Styl bývá důležitý hlavně pro dámy. Fitness rukavice v dámské variantě se vyrábějí v řadě barevných provedení.

Rukavice vám poslouží i pro zpevnění zápěstí. Doma je využijete hlavně při cvičení s činkami nebo na hrazdě. Pokud se vám navíc potí ruce setrvale, jednoznačně je oceníte i na józe.

Hrazdy

Hrazdy se využívají pro tréninky s vlastní vahou. Mnozí fitness nadšenci na ně přísahají coby základní stavební kameny domácí posilovny.

Jedná se o účinnou a zároveň levnou pomůcku, u níž vás nečeká složitá montáž. Uchytit je lze jednoduše na zeď nebo na strop, případně do dveří. Zejména začátečníkům bude hrazda do dveří jednoznačně vyhovovat. Nástěnné hrazdy však, pozor, unesou vyšší hmotnost.

Efektivně díky nim procvičíte ruce, partii břicha, ale i zádové svalstvo. Pomohou vám pro zlepšení síly i koordinace. I nějaké to kilo se z vás poměrně ochotně „odlepí“. Dobrá zpráva je, že hrazdy většinou milují děti. Tu pravou hrazdu přímo pro vás zaručeně najdete u Lifefit.

Značkové hrazdy Lifefit přímo od výrobce

Posilovací lavice

S posilovací lavicí můžete účinně vyrýsovat celé tělo, případně se zaměřit pouze na konkrétní partie. Od toho se pak odvíjí výběr daného typu lavice, které dělíme na bench, dále na šikmé, rovné a nastavitelné.

nastavitelné posilovací lavice

Prodává se rovněž kombinace tří a více strojů. Multifunkční provedení primárně šetří prostor v místnosti.

Posilovací lavici využijete především pro procvičení horní část těla, tedy primárně břicho a záda. Zkombinovat ji navíc snadno můžete i s činkami nebo závažím. Díky tomu si procvičíte rovněž paže. Výhodou lavic je flexibilita, modifikací poloh lze upravit úroveň cvičení.

Žebřiny (ribstole)

Ještě máte v živé paměti hodiny tělesné výchovy, jichž se kromě vašich spolužáků (a u některých pamětníků i červené a modré trenýrky) účastnily i klasické žebřiny? Dobu své největší slávy tato cvičební pomůcka ještě ani zdaleka nemá úplně za sebou. Skvěle se hodí i do domácího fitness.

Stačí si zároveň vzpomenout, jak mrštní jsme před mnohdy i desítkami let byli. Žebřiny pomohou alespoň část bývalé slávy vrátit. Fungují totiž jako výborná posilovací pomůcka, která zajistí posílení a protažení celého těla. Zvláště skvělá je hlavně na břišní svaly.

Doma přitom žebřiny zaberou jen minimum prostoru a baví všechny generace včetně dětí. Žebřiny jsou také výborným doplňkem pro cvičení na hrazdě nebo na posilovací lavici.

Veslovací trenažéry

Proč by vaše volba měla při výběru vybavení do vašeho soukromého „fitka“ padnout hlavně na veslovací trenažér? Odpověď je jednoduchá, jedná se o naprosto univerzální zařízení.

Trenažéry vám zajistí posílení i protažení svalstva. A to na horní i dolní polovině těla. Účinně díky nim vytrénujete záda, ruce, hýždě i břicho. Doporučit je lze hlavně lidem, kteří se chtějí začít hýbat po delším sezení, ale i těm, kteří plánují hubnout.

veslování na trenažéru

Veslovací trenažéry s oblibou používají pánové, ale i dámy. Po cvičení navíc stroj sklopíte, takže ve srovnání s jinými typy nezabere tato varianta doma nadměrné množství místa. Zaujmout tak může například veslovací trenažér Lifefit.

Chcete poradit s výběrem toho nejlepšího vybavení? Kontaktujte nás.

Nezapomeňte na běžecký pás do bytu Lifefit