Čelovky na běhání Calter se uplatní při pobytu v přírodě, práci i sportu. Nenechte se limitovat denním světlem a pořiďte si třeba čelovku Calter Basic o výkonu 3W, která má dosvit až 25 metrů a vydrží cca 6 hodin. Výkonná čelová svítilna na běh vám zajistí dostatek světla a zároveň uvolní ruce. Nočnímu joggingu s čelovkou na běhání, již nebude stát nic v cestě. Workoholici se neobejdou bez pracovní čelovky s popruhem navíc i pro helmu a pro milov ......
Čelovky na běhání Calter se uplatní při pobytu v přírodě, práci i sportu. Nenechte se limitovat denním světlem a pořiďte si třeba čelovku Calter Basic o výkonu 3W, která má dosvit až 25 metrů a vydrží cca 6 hodin. Výkonná čelová svítilna na běh vám z ......

Čelovky na běhání Calter se uplatní při pobytu v přírodě, práci i sportu. Nenechte se limitovat denním světlem a pořiďte si třeba čelovku Calter Basic o výkonu 3W, která má dosvit až 25 metrů a vydrží cca 6 hodin. Výkonná čelová svítilna na běh vám zajistí dostatek světla a zároveň uvolní ruce. Nočnímu joggingu s čelovkou na běhání, již nebude stát nic v cestě. Workoholici se neobejdou bez pracovní čelovky s popruhem navíc i pro helmu a pro milovníky lesů a zvěře tu je čelovka pro myslivce.

Čelovka s červeným světlem vám ve tmě zajistí lepší vidění do stran a nabíjecí čelovka vás osvobodí od věčného vyměňování baterií.

TIP: Čelovky Calter jsou vhodné i na rybaření, jízdu na kole nebo pro nošení na helmě.

Přečtěte si: Čelovky nejsou jen na běhání x Začínáme s kempováním pod stanem

Jak vybrat čelovku na běhání?

Ať už se chystáte kamkoliv, čelovka je nezbytný společník pro noční dobrodružství. Umožňuje vám dělat vše, co potřebujete, bez ohledu na to, jestli je noc nebo den. Je to jako mít slunce v kapse, kdykoli a kdekoli ho potřebujete. 

Nabídka čelovek na běh na trhu je široká, a to nám vytváří otázku "Která je ta správná?". Zvažte, k jakým aktivitám ji budete používat, a podle toho vybírejte typ čelovky. Pokud jdete do hor, volte čelovku s výkonným světlem a pevným držadlem.

Pokud se chystáte na noční trail, volte čelovku s vysokým výkonem a možností nastavení jasu. Pojďme se podívat na konkrétní parametry čelových svítilen.

Parametry

Základní parametry, podle kterých uděláme správný výběr čelovky jsou následující:

  • Hmotnost
  • Světelný tok
  • Funkce
  • Druh napájení
  • Výdrž
  • Maximální dosvit

jak vybrat čelovkuHmotnost

Faktor, který ovlivňuje pohodlí při nošení. Čím lehčí čelovka je, tím menší zátěž působí na hlavu a krk a zpravidla ji vydržíme nosit déle. Hmotnost má také vliv na stabilitu čelovky. Je důležité zvážit, jak dlouho budete čelovku nosit.

Světelný tok

Síla světla je velmi důležitá. Světelný tok označuje množství světla, které čelová svítilna produkuje. Většinou se měří v lumenech (lm). Čím vyšší světelný tok je, tím silnější světlo produkuje. Tady záleží na tom, jak moc silné světlo potřebujete. Položte si otázku: Při jaké aktivitě budete čelovku používat?"

Funkce

Tenhle parametr je důležitý pro všechny skupiny uživatelů čelovek nejen ty na běhání. Funkce zahrnují například nastavení blikajícího světla. regulace světelného kuželu, regulaci jasu a další. Zvažte, zda chcete čelovku s dalšími funkcemi, a zda stojí za to si za ně připlatit.

Druh napájení

Čelové svítilny mohou být napájeny buď z elektrické sítě, nebo z baterií. Některé běžecké čelovky mohou být napájeny oběma způsoby. Druh napájení ovlivňuje výdrž a mobilitu čelovky. Výběr je u tohoto parametru jasný. Pokud se chystáte kempovat a víte, že teď nebudete mít delší dobu přístup k elektrické síti, vhodnou volbou bude čelová svítilna na baterie.

Ty po vybití vždy jen vyměníte a můžete pokračovat dál. Opačný případ je využívání čelovky například při práci. Mimo pracovní dobu čelovku připojíte přes nabíječku do zásuvky a nemusíte nic řešit.

Výdrž

Dalším diskutovaným parametrem je výdrž a jde tak trochu ruku v ruce s napájením čelové svítilny. Maximální výdrž udává, jak dlouho bude čelová svítilna svítit bez nutnosti výměny baterie nebo připojení k elektrické síti. Většinou se měří v hodinách. Čím vyšší maximální výdrž, tím déle bude čelovka svítit bez nutnosti výměny baterie nebo dobití.

Maximální dosvit

Tento parametr ukazuje, jak daleko světlo dosáhne od čelovky. Dosvit se měří v metrech a závisí na výkonu světelného zdroje a typu světelného zdroje. Čím vyšší maximální dosvit, tím dále světlo dosáhne.

Zkuste si především položit otázku při jaké aktivitě budete čelovku používat. Zda půjde jen o běhání nebo i jiné situace. Můžete se poradit s někým, kdo již čelovku pro danou aktivitu používá, daná osoba vás obdaruje osobní recenzí, která se vždy hodí.

Čelovky podle úrovně výbavy:

Nejčastější dotazy k běžeckým čelovkám

Kde všude se uplatní čelové svítilny na běhání?

Čelová svítilna nebo i „čelovka,“ jak se jí běžně říká, najde své uplatnění během nejrůznějších aktivit. Pakliže to rozdělíme na pracovní a volnočasovou oblast, tak v práci je používají kupříkladu horníci při těžbě v temných prostředích, ale uplatní se i v jiných sférách, kde je zkrátka málo světla.

To znamená třeba v tunelech, nebo při jakýchkoliv jiných pracích v podzemí. V případě sportu se pak často používají třeba při běhání nebo cyklistice, a to už proto, že přidávají viditelnost, čímž také zlepšují podmínky pro sportování a eliminují možnost úrazu nebo nehody.

Oblíbené jsou rovněž u horolezců, či různých jiných venkovních aktivit, jako je kupříkladu speleologie, či geocaching. V neposlední řadě je používají samozřejmě i hasiči a záchranáři.

Jaké parametry jsou důležité při výběru běžecké čelovky?

Při výběru čelovky je vhodné se řídit několika základními parametry. Těmi jsou především světelný výkon, dosvit a zdroj. Světelný výkon přitom udává množství světla, jenž je čelovkou produkováno. V tomto případě pak platí, že vyšší hodnota lumenů nabízí větší intenzitu světla.

V momentě, kdy plánujete čelovku využívat na skutečně temných místech, se více světla samozřejmě hodí. Dosvit zase znamená to, jak daleko čelovka dosáhne. To se měří povětšinou v metrech. Co se týče zdroje, tím máme na mysli to, jakým způsobem je čelovka dobíjena.

To může být zajištěno baterií, akumulátorem, popřípadě pomocí nabíjecích článků. To má samozřejmě posléze vliv i na to, jak dlouhou dobu baterie vydrží. Zvolte tedy takovou, která bude splňovat vaše nároky.

Tyto uvedené parametry však nejsou jediné, na něž je potřeba dávat pozor. Stejně tak je dobré se zaměřit i na odolnost a celkové pohodlí. Čelovky se samozřejmě vyrábějí v různých kvalitách a za různými účely.

Zvažte tedy, zda potřebuje takovou, která je odolná vůči prachu, nárazům, nebo i vodě. Čím náročnější podmínky, tím lepší čelovku byste měli mít. Nezapomínejte ani na to, aby se vám čelovka nosila pohodlně. Neměla by proto být moc těžká.

Z jakého materiálu jsou běžecké čelovky vyráběny?

Pakliže to zevšeobecníme, povětšinou se čelovky vyrábějí ze tří základních materiálů, jimiž jsou plast, hliník a nerezová ocel, nicméně existují i titanové, popřípadě takové, které tyto materiály mezi sebou v různých poměrech kombinují.

Plastové čelovky jsou přitom velice lehké, nepříliš drahé, přesto velice odolné proti nárazům. To jsou ovšem i ty hliníkové. Navíc nepodléhají korozi. Nerez pak nabízí oproti prvním dvou vyšší trvanlivost, vydrží vám tedy delší dobu, ale to se samozřejmě odráží i v jejich ceně.

Jak o běžeckou čelovku pečovat?

Správná péče o běžeckou čelovku samozřejmě výrazně zvyšuje její životnost. Obecně se doporučuje ji především chránit před vlhkostí, pakliže tedy není pro takové podmínky uzpůsobena. Tak jako tak, určitě byste ji měli skladovat na suchém místě a zároveň takovém, které ji nebudou vystavovat extrémním teplotám, ať už plusovým, tak mínusovým.

Pozornost věnujte také baterii. Pravidelně kontrolujte její stav a výdrž. V momentě, kdy není čelovka používána pravidelně, je pak vhodné baterii zcela odstranit. Co se týče čištění, čelovka by se měla čistit nějakým měkkým hadříkem, potažmo ubrouskem.

Určitě se během toho vyhněte používání agresivních čisticích prostředků. Ty totiž můžou velice snadno poškodit čočku.

Zobrazit více
Zobrazit méně

Začínáme s kempováním pod stanem

Začínáme s kempováním pod stanem

Kempování je skvělá volba pro ty, kteří hledají dobrodružství a touží po změně prostředí. Pokud jste unaveni z každodenního shonu a stresu, kempování vám nabídne únik do klidného prostředí přírody, kde můžete načerpat novou energii a uvolnit svou mysl.


Čelovky nejsou jen na běhání

Čelovky nejsou jen na běhání

Čelovku využijete při nejedné příležitosti. Hodit se vám bude, když doma nečekaně vypadnou pojistky nebo až půjdete na chalupě ven pro dřevo. Využijete ji i tehdy, pokud patříte mezi vášnivé rybáře či běžce.