Chemické WC využijete při cestování v karavanu, ale i na chatě či chalupě, kam není zavedena kanalizace. Hodit se vám může taktéž na stavbě domu nebo při jeho rekonstrukci.

Jak chemické WC funguje, z čeho se skládá i jak se o něj starat se dozvíte v následujícím textu. Poradíme vám také, jakými parametry se řídit při jeho výběru.

Jak funguje chemické WC

Chemické WC se skládá ze dvou nádob oddělených záklopkou. Ve spodní odpadní nádrži chemické toalety se hromadí fekálie a je do ní nutné přidávat chemické prostředky. Vrchní nádrž je tzv. splachovací a je v ní voda.

chemická toaleta calter

Záklopka se stará o to, aby nebylo nic vidět a hlavně cítit. Poté, co chemické WC použijete, přiklopíte jednoduše záklopku a dál se nemusíte o nic starat, dokud se WC nezaplní.

Chemické toalety mají i splachování. Mohou disponovat splachováním elektrickým nebo manuálním (poháněným pomocí měchů nebo pístů). Měchové modely jsou sice levnější, ale počítejte s tím, že mají kratší životnost.

Měch se brzy opotřebuje. Pístové modely jsou sice dražší, ale také vám déle vydrží. Pístové modely se tak skvěle hodí pro chemická WC, která se často a pravidelně používají.

Vybíráme pro vás

Náplně do chemického WC

Do chemické toalety musíte pravidelně doplňovat chemii. Ta bude rozkládat odpad, neutralizovat zápach a zabrání také šíření bakterií a virů. Existuje hned několik druhů chemie do WC. Označeny jsou barvami.

  1. Modrá chemie rozkládá fekálie a toaletní papír. Vše přeměňuje na tekutou formu.
  2. Zelená chemie taktéž rozkládá fekálie a toaletní papír, ale je o něco ekologičtější a k přírodě šetrnější. V případě nouze můžete toaletu se zelenou chemií vylít do jámy v lese.
  3. Růžová chemie se přidává do vrchní splachovací nádržky, a to kvůli dezinfekci a prodloužení životnosti toalety. Jedná se o údržbovou chemii a její používání není nutné. Rozhodně se však doporučuje.

chemie do přenosného wc

Chemické náplně do toalety jsou k dostání ve formě kapslí, gelů, tekutin nebo je seženete v sáčcích, které se v odpadní nádrži rozpustí.

Tip pro vás: Pořiďte si i speciální toaletní papír, který se rychle rozkládá, a to už při kontaktu s vodou. Budete-li používat toaletní papír pro chemické toalety, vyhnete se případnému ucpání záchodu.

Čištění chemického WC

Chemické WC můžete používat jako normální toaletu, a to v podstatě až do chvíle, než se naplní. Potom je třeba chemické WC vylít. Kam? Vylít chemické WC je možné do speciální výlevky v kempu nebo na tzv. Stellplatzu, případně do běžného záchodu. Obsah nádrže nesmíte vylévat do přírody ani do kanálu.

Možnosti použití chemického záchodu

Chemické záchody jsou nejčastěji využívaný na stavbách, na chatách a chalupách, kam není zavedena kanalizace a v karavanech a obytných vozech. Kromě výše uvedeného mohou být i pomůckou pro seniory a osoby s omezenou hybností. (Starší lidé například nemusejí chodit po schodech, když chtějí použít toaletu a mají ji ve svém dosahu.)

rozložené chemické wc

Typy chemického WC

Na trhu je k dostání několik typů chemických toalet.

  1. Přenosná chemická WC jsou složena ze dvou propojených nádrží (odpadní a splachovací). Tento typ toalety můžete kdykoliv přemístit jinam.
  2. Kazetové chemické WC najdete v karavanech, obytných vozech či na lodích. Odpadní nádrž se u kazetových chemických toalet vyprazdňuje servisním poklopem za pomoci výtokové trubice.
  3. Permanentní pevné toalety mají odpadní nádrž, ale lze je taktéž připojit k běžnému odpadu a používat jako běžné WC.

Parametry, které sledovat při výběru chemického WC

Vybíráte-li chemickou toaletu, zvažte, jak velkou odpadní nádrž potřebujete. Její velikost se obvykle pohybuje okolo 20 litrů. Může se vám také hodit možnost napojit chemické WC na přívod vody. Ne všechny chemické toalety však tuto možnost nabízejí.

Před koupí chemického WC uvažte, kdo bude toaletu nejčastěji používat. Chemická WC mají obvykle nosnost od 100 do 300 kg. Záchody s menší nosností bývají vyrobeny z plastu, ty s větší nosností bývají keramické.

vylívání chemického záchodu

Rozměr chemického WC volte podle toho, kam se chystáte chemické WC umístit. Větší modely se hodí na chaty a chalupy, menší pak do karavanů nebo na lodě. (Pamatujte také na to, že čím větší toaleta bude, tím bude také těžší.)

Chcete záchod pohodlný? Podívejte se i na to, jaká je výška sedátka nebo zda jsou součástí WC i nástavce, které pomohou toaletu zvednout. (Nástavce můžete případně i dokoupit.) Vyšší toaletu ocení především starší a imobilní lidé. Lépe se jim z ní bude vstávat

Při výběru chemického WC se dále můžete řídit značkou, cenou nebo tím, zda jsou na toaletu dostupné náhradní díly a je v dosahu vašeho bydliště servis.

Vybíráme modely od českého výrobce